Dodano: 2016-03-04

Joga – nie rozerwiesz się. Porady dla początkujących Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Powszechnie wiadomo, że joga relaksuje, ale ciężko uwierzyć, że może też bardzo zmęczyć i wycisnąć z każdego siódme poty. Uczucie zmęczenia po zajęciach ruchowych jest pożądane i lubiane przez wiele osób. Jednak nie każda forma ćwiczeń daje również możliwość głębokiego relaksu. Joga jest wyjątkowa właśnie pod tym względem. Joga trenuje ciało i odpręża umysł. Dlatego warto spróbować.

Joga dla początkujących

Przed zajęciami warto się do nich przygotować:

  • Zabierz ze sobą luźny t-shirt i dresy.
  • Nie bierz butów do ćwiczeń – nie będziesz ich potrzebować.
  • Weź ręcznik i matę do jogi - jeśli nie masz maty na pewno będzie ona dostępna na sali.

Jak już przekonasz się, że joga to zajęcia dla Ciebie, zakup swoją matę. Początkowo odradzam zakupy w profesjonalnych sklepach, bo to koszt około 100 zł. Odpowiednią i wystarczającą matę kupisz w supermarkecie w dziale sportowym – cena ok 39zł. Przed zajęciami odradzam spożywania większych posiłków. Za to polecam kubek zielonej herbaty. Działa cudownie na osiągnięcie pełnej harmonii ciała i umysłu w trakcie ćwiczeń. Gwarantuję, że już w połowie zajęć, kropelki potu zaczną spływać po Twoich plecach, a mięśnie będą drżeć... Zmęczenie gwarantowane! Po powrocie do domu, po zajęciach, można zjeść lekki posiłek, rozkoszując się zrelaksowanym ciałem i duszą. Wypoczywać w ulubionym miejscu i popijając herbatę delektować się lekkością. Można także usiąść w pozycji - kwiat lotosu - nie odczuwając przy tym bólu. Uprzedzam, że kolejny dzień może zaskoczyć… Bolesne zmęczenie mięśni, popularnie znane jako zakwasy, może wystąpić w okolicy karku i na mięśniach rąk. Są one jednak dowodem na to, że dzień wcześniej na ćwiczeniach jogi ciało pracowało naprawdę ciężko.

Na czym polega joga?

Zajęcia jogi skupiają się na relaksacji ciała i umysłu: mantrze OM, ćwiczeniach oddechowych, rozgrzewce – pozycje powitania słońca, 12 podstawowych asanach i ich wariantach oraz głębokim relaksie końcowym. Podstawowe dwie korzyści wynikające z wykonywania poszczególnych asan to: harmonia i wzmocnienie całego ciała. Asany - czyli pozycje jogi - zwiększają siłę, elastyczność i wytrzymałość mięśni oraz ścięgien. Ogólna kondycja ciała poprawia się, a ruchy, które do tej pory były trudne, a czasami niemożliwe do wykonania, przychodzą z łatwością. Poprzez odpowiednią stymulację układu nerwowego joga korzystnie wpływa na umysł i psychikę człowieka. Co istotne: joga to doskonała forma ćwiczeń dla każdego. Joga dla osób aktywnych? Joga dla kobiet ciężarnych? Oczywiście! Bo joga jest dla każdego.

 joga może być naprawdę efektywna

Ćwiczenia w domu

Gdy pokonasz już etap jogi dla początkujących szybko się przekonasz, że nie wyobrażasz sobie bez niej życia. Jeśli pomimo wielkich chęci nie możesz uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, chociażby ze względu na małą ilość czasu, to przedstawiamy skuteczne rozwiązanie: Znajdź 20 minut czasu o dowolnej porze dnia i ćwicz w domu. Włączamy ulubione kadzidełko, zapalamy świeczki, wszelką muzykę wyciszamy i ćwiczymy... Jeśli danego dnia nie jesteś w dobrej kondycji, to wystarczy kilka podstawowych pozycji, aby uspokoić i zrelaksować ciało i umysł.

„Astanga yoga”- czyli joga dla osób aktywnych

Rodzi się pytanie: czy istnieje dynamiczna wersja jogi? Jeżeli klasyczna joga, mimo wszystko jest dla Ciebie mało męcząca, polecam asztanga winjasa joga. Jest to najstarsza odmiana jogi dynamicznej, której najbardziej charakterystyczną cechą jest ćwiczenie asan wg ściśle określonej kolejności, ustalonej przez tradycję. Asany ułożone są w tzw. serie o rosnącej trudności. W starszej wersji praktyki były 4, obecnie jest 6 serii. Astanga joga bardzo szybko przynosi efekty i dla wielu osób jest głęboką praktyką duchową, przynoszącą oczyszczenie fizyczne i psychiczne. Praktyka ta może jednak być bardzo wymagająca fizycznie, w szczególności dla osób początkujących. Asztanga winjasa joga może być dla Ciebie kolejnym, zaawansowanym krokiem do świata jogi.

Joga  dla systematycznych

Dzięki regularnym ćwiczeniom jogi zwiększa się umiejętność koncentracji i relaksacji. Jest to cenny efekt, mający pozytywne odzwierciedlenie w życiu zawodowym. Ponieważ wykonywanie asan wymaga skupienia na oddechu i pracy układu oddechowego, joga wpływa korzystnie na pracę serca, a tym samym pomaga w dotlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

Joga jest doskonała dla kobiet

Regularne ćwiczenia spowalniają procesy starzenia się ciała i umysłu. Joga pomaga zwalczać bóle głowy, bóle menstruacyjne i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres ciąży, przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę. Joga, poza lekkimi zakwasami po pierwszych i bardziej intensywnych zajęciach, nie ma minusów - o ile zakwasy w ogóle do nich zaliczamy. Mnie takie wypracowane bóle mięśni jeszcze bardziej dopingują i motywują. A efekty osiągane na zajęciach wprowadzają w stan zadowolenia i zaskakują możliwościami mojego ciała.

Autor: Karolina Granek-Grudniewska

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Joga okazała się dla mnie doskonałym ćwiczeniem na uspokojenie oddechu. W pędzie dnia codziennego czułam od pewnego czasu lekkie kołatanie serca. Przeczytałam na forach o zbawiennym wpływie jogi na usprawnienie techniki oddechowej. Udałam się od razu do szkoły Hatha Joga,która znajduje się na ul. Świętokrzyskiej 31/33a w Warszawie. Lokalizacja jest wyjątkowo komfortowa dla mnie. Instruktorzy okazali się wyrozumiali i bez problemu powtarzali ćwiczenia z,którymi miałam trudność.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi