Sklep
Dodano: 2015-09-23

Zumba – czy jest dobrą formą dla osób plus size Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Zumba to w uproszczeniu połączenie tradycyjnego aerobiku z tańcem. Jest ona nierozerwalnie związana z dynamiczną muzyką latynoamerykańską, w rytm której przebiegają zajęcia. Zumba przeżywa okres olbrzymiej popularności, głównie ze względu na atrakcyjną, bardzo estetyczną formę zajęć w porównaniu ze zwykłymi grupowymi treningami. Pod pojęciem zumby kryją się zróżnicowane formy treningów, przykładowo uwzględniające większą ilość ćwiczeń siłowych, wyższą bądź niższą intensywność bądź nawet prowadzenie ćwiczeń w wodzie. Elementami stałymi pozostaje muzyka, atmosfera zabawy i taneczny ruch.

Ograniczenia dla osób plus size

Dlaczego zatem można mieć zastrzeżenia dotyczące zumby jako formy ćwiczeń dla osoby plus size? Otóż, w wielu z jej odmianach zajęcia składają się przede wszystkim z ćwiczeń dynamicznych. Przykładami są elementy skocznościowe czy szybkie wypady. Wiele takich powtórzeń przekłada się na sumujące obciążenie stawów. Wysokie tempo ćwiczeń związane jest zwykle z gorszą techniką wykonywania ruchów, groźną przede wszystkim, gdy waży się trochę więcej.

Zumba – ulubiona forma aktywności wielu kobiet

Tymczasem wiele popularnych blogerek plus size właśnie w zumbie odnajduje swoją ulubioną formę ćwiczeń. Kelly Glover podoba się przede wszystkim atmosfera „karnawału”, która otacza zajęcia. Z kolei Anita Breeze ceni zumbę na równi z pływaniem i marszami jako skuteczny sposób na kształtowanie wytrzymałości. Według niej największą zaletą Zumby jest jednak lepsze samopoczucie i pewność siebie wynikająca z treningów. Dodatkowo, taniec w jej odczuciu znacznie podniósł poziom koordynacji ruchowej. Wizerunek zumby nie jako treningu, a raczej formy zabawy ma duże zastosowanie w fitness. Praca nad samym sobą w przyjemnej, odprężającej atmosferze wpływa na długoterminowe zaangażowanie uczestniczek w ćwiczenia fizyczne. Jest to spójne z moim poglądem, że szczególnie na początku ważniejsze jest nie zniechęcić się do aktywności niż osiągnąć krótkotrwałe, mierzalne rezultaty. Ważnym elementem wpływającym na skuteczność ćwiczeń w celach zdrowotnych jest również zaangażowanie dużych grup mięśniowych. Co więcej, w tańcu realizujemy często ruchu podobne do codziennych, a więc z zumbą pracujemy nad sprawnością funkcjonalną.

 zumba to świetny pomysł na aktywność

Ile kalorii zużyję w trakcie zumby?

Jakie są wydatki energetyczne w trakcie ćwiczeń? Zależy to ich od formy. Intensywny trening wśród młodych kobiet przy średnim tętnie 79% HRmax odpowiadał 9,5 kcal na minutę, czego efektem był wydatek 369 kcal w trakcie 39-minutowej sesji (Luettgen 2012). Drugi test prowadzony przy mniejszej intensywności przyniósł niższe wydatki energetyczne, na poziomie od 6,6 do 7,4 kcal na minutę (Otto 2011) . Z punku widzenia efektywności treningu badania ACE potwierdziły, że zumba spełnia warunki wysiłku wpływającego pozytywnie na sprawność układu krążeniowo-oddechowego.

Zumba – wskazówki dla osób plus size

Zumba może sprawdzać się jako aktywność dla osób plus size. Pamiętaj jednak, że dobry dobór grupy i instruktora będzie kluczowy. Jeżeli nie ma możliwości wyboru grupy z definicji przeznaczonej dla ciebie, skoncentruj się tym bardziej na technice powtarzanych ćwiczeń. Nie wstydź się zrezygnować z tych najbardziej obciążających. Możesz również wspomnieć instruktorowi o swoich obawach przed rozpoczęciem treningu. Powinien wymyślić odpowiednią alternatywę. Podpowiadamy, że dla osób, które mają problemy ze stawami, lepsza będzie zumba sentao zaś najlepsza aqua zumba. Podsumowując, warto odpowiednio dobrać formę zumby, aby móc bezpiecznie cieszyć się treningiem. Powodzenia!

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane