JESZCZE RAZ TROCHĘ SZCZEGÓW O DIECIE 13 DNIOWEJ
Ocena lekarza żywieniowca
Dieta kopenhaska to propozycja dla osób, które chcą szybko, dietą niskokaloryczną, zrzucić kilka kilogramów w ciągu niespełna dwóch tygodni. Dostarcza średnio około 500-550 kcal; jest więc dietą bardzo niskokaloryczną, wysokobiałkową (około 30-35 procent energii), wysokotłuszczową (około 40-50 procent energii) i niskowęglowodanową (30-15 procent energii). Pokrywa jedynie około 22 procent dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy, około 25 procent na wapń, 20 procent zapotrzebowania na witaminę C. Niedobory dotyczą również innych składników pokarmowych. Wynika z tego, że jest niezbilansowana i może zostać zastosowana jako dieta odchudzająca przez osoby z nadwagą, zdrowe i w ostatnich miesiącach nie stosujące żadnych diet niedoborowych.
Może być potraktowana jako okres wstępny – 13-dniowy – terapii odchudzającej, szczególnie w celu przystosowania się do menu o zredukowanej ilości energii, która jednak po tym okresie powinna być dietą zbilansowaną, jaką od wielu lat propaguje Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
dr n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska
Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie
Opinia dietetyczki
Moja opinia na temat diety kopenhaskiej jest oparta na podstawie relacji i obserwacji kilkunastu osób, które ją stosowały. Chudły one około 9-12 kilogramów (jest to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wagi, wieku i przemiany materii), a potem nie wracały do wagi wyjściowej.
Badania (morfologia, mocz) osób po tej diecie były dobre.
Dieta polepsza przemianę materii, dzięki czemu powoduje chudnięcie. Dostarcza dziennie od 800 do 1000 kcal, nie jest więc wycieńczająca, trwa tylko 13 dni, dlatego nie powinna prowadzić do niedoborów w organizmie.
Kawa dostarcza kofeinę potrzebną do pobudzenia metabolizmu; cukier to glukoza niezbędna komórkom do życia; warzywa, owoce i grzanki zawierają witaminy z grupy B, błonnik, minerały; mięso chude to żelazo, białko pełnowartościowe; ryba to białko, kwasy omega-3 potrzebne naszym szarym komórkom; olej to dobre źródło energii i środowisko do przyswajania witamin; jogurt i jaja to źródło wapnia.
Pod względem merytorycznym, moim zdaniem, dieta jest poprawna. CZY JEST KTOŚ CHĘTNY ZACZĄĆ OD JUTRA!
Zakładki