Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 38

Wątek: Ciekawostki

  1. #21
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    35 sposobów na szczupłą sylwetkę!!
    Codziennie w domu wykonujesz wiele czynności - pierzesz, gotujesz, sprzątasz... Uważasz, że nie masz już czasu, aby pójść na basen, siłownię czy aerobik. Nasza propozycja na zrzucenie zbędnych kilogramów nie wymaga wysiłku (wystarczy tylko trochę zmienić przyzwyczajenia) ani czasu (żadna z proponowanych czynności nie zajmie Ci więcej niż minutę). Na 35. przykładach pokażemy Ci, jak z łatwością eliminować kalorie.
    Ważne jest jedno: aby wprowadzić je na stałe do swojego trybu życia. Niewielkie z pozoru osiągnięcia, pomnożone przez 365. dni w roku, dają zadziwiający rezultat końcowy. Zdziwisz się, ile kilogramów można zrzucić, nie zadręczając się dietą ani nie omdlewając na siłowni.

    1. Rozcieńcz sok czas 05
    Na wymieszanie soku z wodą wystarczy Ci 5. sekund, a w szklance będzie już tylko 85 kalorii. Jeśli rozcieńczanie stanie się Twoim przyzwyczajeniem, przez rok niepostrzeżenie zgubisz 2 kg!

    2. Sięgnij po telefon komórkowy czas 03
    Ruszaj się, rozmawiając przez telefon. Z bezprzewodowym lub komórkowym możesz chodzić po mieszkaniu: nakryj do stołu (zużyjesz 85 kcal), podlej kwiaty (102 kcal). Ale nawet rozmawiając przez zwykły telefon próbuj zrobić parę przysiadów lub wymachów nogami.

    3. Wypij zieloną herbatę przed spacerem czas 0:55
    Zawarte w niej polifenole (cząsteczki antyutleniające) i kofeina uwalniają kwasy tłuszczowe, powodując szybkie spalanie kalorii (jeśli cierpisz na nadciśnienie, nie stosuj się do tej rady; poprzestań na samym spacerze).

    4. Weź gumę do żucia czas 05
    Naukowcy obliczyli, że żucie gumy (bezcukrowej) przez cały dzień przyspiesza przemianę materii o około 20 procent i pozwala pozbyć się 4. kilogramów w ciągu roku.

    5. Zapłać za przyjemność czas 02
    Zawsze, gdy nie starczy Ci silnej woli, by odmówić sobie słodyczy, wrzuć do skarbonki złotówkę. Gdy będziesz płacić za przyjemności, łatwiej Ci przyjdzie mówić: ,Nie, dziękuję".

    6. Przeczytaj etykietę czas 05
    Nie dawaj się zwieść. Na kubeczku jogurtu podano, że zawiera 110 kalorii? Jeśli dobrze się wczytasz, odkryjesz, że odnosi się to do 100 gramów produktu, a kubek zawiera 200 g jogurtu.

    7. Odstaw koktajl czas 02
    Kiedy zastępujesz posiłek odchudzającym koktajlem, oszczędność kalorii jest chwilowa. Na dłuższą metę organizmu nie oszukasz; wkrótce nadrobisz to z nawiązką.

    8. Zapakuj kanapki czas 10
    Stołowanie się na mieście sprawia, że do dziennego bilansu dorzucasz około 300 kcal więcej, niż gdy posilasz się drugim śniadaniem przyniesionym z domu.

    9. Maczaj chleb czas 04
    Nie smaruj kromek masłem. Jeśli nie lubisz suchego chleba, nalej oliwy z oliwek na spodeczek i maczaj w niej pieczywo, tak jak to robią Włosi. Wyliczono, że podczas jednego posiłku zaoszczędzisz w ten sposób 52 kalorie.

    10. Dorzuć siemię lniane czas 03
    Nasiona lnu mają dużo błonnika, pomagają pokonać głód. Posypuj nimi jogurt, płatki śniadaniowe, dodawaj do sosów i sałatek.

    11. Przypraw sałatkę niskokalorycznym sosem czas 0:30
    1. porcja tego sosu zawiera około 20 kcal i 1,5 grama tłuszczu. W domu przyrządzaj raczej sosy na bazie jogurtu niż oliwy.

    12. Kup więcej wody czas 0:35
    Wybieraj największą butlę wody mineralnej (sprzyja odchudzaniu), a więcej jej wypijesz. Niedobór wody spowalnia metabolizm o 3 procent: spalasz wtedy dziennie o 45 kcal mniej, co oznacza, że przez rok mogłabyś przytyć nawet 2 kg.

    13. Oszukaj głód czas: 0:59
    Ssanie miętowego czy eukaliptusowego cukierka (bez cukru) albo landrynki odsunie w czasie moment, w którym poczujesz, że musisz zjeść coś konkretnego.

    14. Dopraw posiłek czas: 0:40
    Dodatek ostrej papryki lub pieprzu sprawi, że szybciej będziesz miała dosyć jedzenia. Jeżeli jednak te przyprawy zaostrzają Ci apetyt, wypróbuj inne. Może czosnek lub estragon Cię zniechęcą?

    15. Wypij mleko przed jedzeniem czas 0:15
    Po wypiciu szklanki mleka (odtłuszczonego) mniej zjesz. Wypełni żołądek, a przy tym dostarczy wapnia i białka.

    16. Pokrój warzywa czas 10
    Zamiast ścierać marchew lub rzodkiew na drobnej tarce, pokrój je. Gryzienie tak sporządzonej surówki wymaga więcej wysiłku. Zajmie Ci to więcej czasu i nie zdążysz zbyt dużo zjeść do chwili, gdy otrzymasz z mózgu sygnał ,jestem syta".

    17. Zadzwoń do przyjaciela czas 08
    Gdy czujesz się samotna lub nieszczęśliwa, nie sięgaj po słodycze, ale po telefon. Porozmawiaj z kimś bliskim, zamiast jeść ciasteczka na pociechę.

    18. Zapisz, co jadłaś czas 10
    Notowanie spożytych produktów zwiększy kontrolę nad tym, co jesz.

    19. Śmiej się i krzycz czas 10
    Jak najczęściej ujawniaj swoje silne emocje. W ten sposób możesz spalić nawet 700 kalorii dziennie.

    20. Schowaj pilota czas 02
    Mogłabyś spalić dodatkowo 200 kcal dziennie, gdybyś przestała używać pilota do telewizora i podnosiła się za każdym razem, gdy chcesz zmienić program.

    21. Wypożycz dobry film czas 0:35
    Nie myślisz o czekoladkach, kiedy film Cię wciąga i przygryzasz palce z emocji. Podobno komedia i romans bardziej sprzyjają pojadaniu.

    22. Kupuj małe opakowania czas 07
    Niezależnie od tego, co sobie obiecujesz, im większą paczkę kupisz, tym więcej zjesz (podobno nawet o 44 procent).

    23. Zważ produkty czas 10
    Łatwo ukroić za duży kawałek mięsa lub ugotować zbyt wiele makaronu. Unikniesz tego, ważąc wszystkie produkty.

    24. Potrawy spryskaj olejem czas 02
    Używaj oliwy w sprayu (kupisz ją tam, gdzie akcesoria do grilla). Psiknięcie na sałatę, kurczaka czy rybę to pół łyżeczki oliwy. Przyrządzając je tradycyjnie, dajesz 3. łyżeczki. Zaoszczędzisz 100 kcal.

    25. Odsącz tłuszcz czas 0:15
    Kotlet lub pizza stracą po 2 gramy tłuszczu i 90 kalorii, jeżeli po zdjęciu z patelni położysz je na chwilę na papierowym ręczniku.

    26. Delektuj się czas 10
    Jeśli kusi Cię zapach świeżo upieczonego ciasta, pozwól sobie na mały kawałek. Jedz powoli, rozkoszuj się smakiem i zapachem, a uda Ci się poprzestać na jednym kawałku.

    27. Przyspiesz kroku czas 10
    Podczas spaceru lub biegu co jakiś czas przyspieszaj kroku. Przedzielaj marsz truchtem, a bieg krótkim sprintem. Pokonasz większy dystans i spalisz więcej kalorii.

    28. Jedz produkty, które dużo ważą czas 03
    Owoce i warzywa wypełniają żołądek, ponieważ są ciężkie. Warto jeść pomarańcze, truskawki, grejpfruty, gotowane warzywa - szpinak, kalafior i brokuły. Potrawy tuczą, jeśli mają dużo kalorii, a nie wtedy, gdy są ciężkie wagowo.

    29. Skorzystaj z lustra czas 03
    Spoglądanie na własne odbicie w czasie posiłków może spowodować, że zjemy od 22 do 32 procent mniej.

    30. Poćwicz przed deserem czas 0:50
    Zanim otworzysz pudełko lodów lub ciastek, zrób 10 przysiadów lub pompek. Ćwiczenia przypomną Ci, że postanowiłaś dbać o sylwetkę.

    31. Wymyśl sobie motto czas 10
    Umieść budujące hasła i cytaty wszędzie tam, gdzie przyda Ci się silniejsza motywacja: na lodówce, telewizorze czy komputerze, np. "Nie pozwolę, by ciastka mną rządziły" lub "Nic tak nie smakuje, jak świadomość, że jestem szczupła".

    32. Odstaw mikser czas 05
    Jeśli przetrzesz zupę, zjesz jej o 20 procent więcej niż wtedy, gdy będą w niej kawałki produktów.

    33. Wybierz dobrą rybę czas 05
    Bogate w kwasy tłuszczowe: tuńczyk, makrela, łosoś pomagają pozbyć się kilogramów (poprawiają przemianę tłuszczową). Dieta uwzględniająca ryby jest o 20 procent skuteczniejsza. Jak najczęściej je przyrządzaj i zamawiaj w restauracji.

    34. Podziękuj za dokładkę czas 01
    Wypróbuj różne sposoby odmawiania: odwróć uwagę od potrawy, którą Cię częstują - chwal inne i proś o przepisy.

    35. Zaplanuj badanie czas 0:59
    Co 12. kobieta cierpi na niedoczynność tarczycy (często o tym nie wiedząc). Przemiana materii ulega wówczas spowolnieniu. Sprawdź, czy Ciebie to nie dotyczy

  2. #22
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    PIERWSZY SMAK DNIA!!
    Najbardziej trendy są lekkie śniadania na trawie lub w ogródku, organizowane dla przyjaciół i znajomych. Na stole królują twaróg ze szczypiorkiem, jogurt ze świeżymi owocami, chrupiące tosty z miodem i jajka przyrządzone na tysiące sposobów.

    Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, przekonują dietetycy. Dziś jego zalety dostrzegają również prawdziwi smakosze. Dlatego każda z nas powinna znaleźć czas na jego celebrację, nie tylko od święta. Nawet jeśli musiałabyś wstać 15 minut wcześniej, pamiętaj, że to Ci się opłaci.
    Śniadanie warto zjeść, bo:
    - Dodaje energii po nocnym poście. Ostatni posiłek jadłaś 8–12 godzin wcześniej. Jeśli szybko nie dostarczysz organizmowi "paliwa", opadnie z sił. Bez śniadania możesz poczuć się zmęczona lub senna, mimo że przecież dopiero co wstałaś.
    - Budzi mózg. Dostarcza mu odpowiedniej porcji glukozy. Bez niej Twoje szare komórki nie mają energii, by pracować. Dzięki śniadaniu od rana jesteś na pełnych obrotach i nie masz problemów z koncentracją. Za kierownicą masz lepszy refleks, a oczy nie kleją Ci się ze zmęczenia.
    - Broni przed infekcjami. Dobre śniadanie dostarcza energii, cennych witamin i mikroelementów, które wzmacniają system odpornościowy. Dzięki temu w chłodny dzień nie zmarzniesz i nie dopadnie Cię przeziębienie.
    - Pomaga zachować linię. Myślisz, że schudniesz, rezygnując ze śniadania? Jest dokładnie odwrotnie. Jeśli nie zjesz niczego rano, głód uda Ci się opanować tylko na kilka godzin. W końcu stanie się on nie do wytrzymania i sięgniesz wtedy po cokolwiek. Zjesz tabliczkę czekolady albo kilka pączków. I zamiast zdrowego, pożywnego porannego posiłku dostarczysz organizmowi dużej ilości zbędnych kalorii, które ten skrupulatnie zmagazynuje. W końcu skąd może wiedzieć, jak długo znowu masz zamiar głodować.
    - Dba o Twój żołądek. Rano żołądek czeka na nową porcję jedzenia. Nawet jeśli Ty zapomnisz o śniadaniu, Twój organizm będzie produkował soki trawienne, które podrażniają śluzówkę żołądka. To może wywołać jego stany zapalne.
    - Strzeże przed kompromitacją. Jeśli nie zjesz śniadania, to około 11 kiszki zaczną Ci grać marsza. Burczenie w brzuchu, bulgotanie i odgłosy przelewania się w żołądku to cała orkiestra. A żołądek swój koncert może zacząć jak na złość w połowie zebrania czy rozmowy z szefem.
    - Poprawia nastrój. Głodna, wciąż jesteś podenerwowana i łatwiej wpadasz w gniew. Dobrze skomponowane śniadanie dostarczy Ci zapasu magnezu i witamin z grupy B. Dzięki nim łatwiej zniesiesz stres i będziesz miała lepszy humor.

    Na dobry początek
    Co powinno znaleźć się na talerzu, by Twoje śniadanie było zdrowe i wartościowe:
    - Produkty zbożowe. Kromka razowego chleba lub muesli. Zawierają węglowodany złożone, które dostarczają energii. Są bogate w błonnik, który daje poczucie sytości i usprawnia pracę układu pokarmowego. To również źródło witamin z grupy B i magnezu.
    - Warzywa i owoce. Jedz surowe, suszone albo wypij z nich sok. Najlepiej ze świeżych, bo wtedy będzie miał najwięcej sycącego błonnika. Warzywa i owoce to najlepsze źródło niemal wszystkich witamin. Dostarczają również, podobnie jak miód czy konfitury, cukrów prostych, które błyskawicznie dodają energii szarym komórkom.
    Mleko lub jego przetwory. Jeśli nie lubisz mleka, nie musisz go pić. Wybierz jogurt, twarożek lub żółty ser, które są doskonałym źródłem wapnia i witaminy D. Odpowiednia porcja każdego dnia chroni przed osteoporozą. Nabiał dostarczy Ci też białka, niezbędnego do ciągłej odbudowy komórek ciała. Doskonałym jego źródłem są też jaja, mięso i chuda wędlina.
    Odrobina tłuszczu. Trochę masła lub margaryny na kanapce ułatwia przemiany energetyczne i przedłuża uczucie sytości. To również bardzo dobre źródła witaminy A, niezbędnej naszym oczom.
    Szklanka wody. Od niej najlepiej zacząć dzień. Woda nawilża organizm od wewnątrz i pobudza perystaltykę jelit. Warto wypić także coś ciepłego. Może to być herbata z cytryną, ale najlepszy jest kubek gorącego kakao. To doskonałe źródło energii, magnezu i żelaza. Unikaj mocnej kawy. Jeśli nie potrafisz obudzić się bez porannej porcji kofeiny, pamiętaj, że kawę najlepiej pić z mlekiem i nigdy na pusty żołądek.

  3. #23
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    Sześć sekretów odchudzania!!

    Na pytania czytelniczek odpowiada p. dr hab. med. Marcin Krotkiewski, międzynarodowy autorytet w dziedzinie leczenia problemów nadwagi, twórca preparatów wspomagających odchudzanie ( m.in. Redusan, Figurella).

    1. Czy warto się odchudzać, skoro liczba komórek tłuszczowych w organizmie pozostaje zawsze taka sama?
    To nieprawda. Kiedyś rzeczywiście tak myśleliśmy. Ale ostatnie badania bezsprzecznie udowodniły, że jeśli w ciągu dwóch lat po odchudzeniu się nie przytyjesz, mnóstwo z nich umiera!

    2. Co decyduje o tym, że jednym tłuszcz odkłada się na brzuchu, a innym na pośladkach i biodrach?
    Są dwa typy otyłości. Kobieca, czyli gruszkowa, i męska - jabłkowa. W przypadku pierwszej tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy bioder, ud i pośladków. Druga (obwód talii przekracza u kobiet 88 cm, u mężczyzn 95 cm) charakteryzuje się tym, że tkanka tłuszczowa skupia się wewnątrz jamy brzusznej. Ten tłuszcz jest bardzo aktywny i wpływa niekorzystnie na funkcję wątroby. Szczególnie w otyłości typu jabłkowego powstaje w związku z tym niewrażliwość komórek na insulinę, równocześnie spada poziom dobrego cholesterolu, a podnosi się złego. O rodzaju otyłości decydują geny, wiek, tryb życia. Osoba młoda częściej staje się "gruszką", starsza, szczególnie po okresie przekwitania - "jabłkiem". "Gruszki" są mniej narażone na nadciśnienie, cukrzycę, kamienie żółciowe i choroby układu krążenia.

    3. Jak schudnąć samej, bez pomocy lekarza?
    Po pierwsze, odpowiedz sobie, dlaczego i co jesz oraz, co możesz z tym zrobić. Po drugie, przyjmij realistyczny plan: ile i w jakim czasie dasz radę schudnąć. Na początku diety będziesz tracić ok. 1/2 kilograma na tydzień, potem 1-2 kilogramy w ciągu miesiąca. Jeśli masz dużą nadwagę, pozbycie się jej musisz rozłożyć na dłuższy czas. Tym, którzy nie lubią liczyć kalorii, proponuję "metodę talerza". Podziel talerz na połowy. Na jednej powinny się znaleźć warzywa i owoce. Drugą znowu dzielisz na pół. Pierwszą część zajmą ryby albo drób, następną - węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (wskaźnik określający, w jakim stopniu produkt podnosi poziom cukru we krwi), np. ryż nieoczyszczony, makaron razowy, chleb pełnoziarnisty lub chrupki. I koniecznie się ruszaj! Nie będzie wyników bez wysiłku fizycznego. Nie przejmuj się, jeśli na początku jest Ci trudno ćwiczyć. Zacznij od spacerów. Systematycznie wydłużaj je (minimum
    40 minut) oraz stopniowo zwiększaj ich intensywność. Wraz z ubywaniem kilogramów ruch będzie stawał się coraz łatwiejszy i przyjemniejszy. Podczas odchudzania dbaj o swoją psychikę. Nagradzaj się nawet po niewielkim spadku wagi. Analizuj ciągle, czy jesz wtedy, kiedy rzeczywiście jesteś głodna, czy może kompensujesz tylko smutek, samotność, nudę. Jedz wolno, nie czytaj i nie oglądaj telewizji podczas posiłków. Nigdy nie rób zakupów, kiedy jesteś głodna.

    4. Czy herbatki z kory kruszyny albo korzenia rzewienia rzeczywiście pomagają schudnąć?
    Picie herbatek przeczyszczających dłużej niż 2 tygodnie może być niebezpieczne. Napoje te drażnią i uszkadzają śluzówkę oraz tkankę mięśni gładkich jelit, prowadząc do ich skurczowego zapalenia i krwawień. Żadna z mieszanek ziołowych, zawierających te składniki, nie nadaje się do leczenia przewlekłych zaparć, częstych w długotrwałych kuracjach odchudzających. W większości krajów zachodnich ich zalecanie jest zabronione! Oczywiście nie wpływają one w żadnym stopniu na spadek wagi.

    5. Czy czerwona i zielona herbata mają właściwości odchudzające?
    Wpływ czerwonej herbaty na wagę ciała jest marginalny. Niektóre składniki zielonej hamują rozkład i przyswajalność tłuszczu oraz podwyższają przemianę materii. Te właściwości, wyraźnie przyspieszające odchudzanie, wykazują dopiero specjalne ekstrakty.

    6. Dlaczego najtrudniej "stracić" brzuch?
    Przeciwnie, najłatwiej. Kiedy zaczynasz się odchudzać, w pierwszej kolejności pozbywasz się tkanki tłuszczowej z brzucha. Zostaje jednak dużo tkanki łącznej (w postaci fałd), która znika, ale znacznie wolniej. Potrzeba czasu i treningu. Może dlatego wydaje Ci się, że nadal masz za duży brzuch. Najtrudniej spalić tłuszcz z górnej części ud, bioder, pośladków. Kobiety wykształciły go w ewolucji jako zabezpieczenie dla karmionego dziecka w okresach głodu.

  4. #24
    dorex3 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    24-04-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    SKŁADNIKI ODŻYWCZE NASZEGO ORGANIZMU

    Budulcowe- białka ,składniki mineralne
    Energetyczne- węglowodany ,tłuszcze
    Regulujšce- witaminy ,składniki mineralne , mikroelementy


    PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII
    Jest ona potrzebna do wykonywania takich czynno�ci jak : oddychanie , praca serca , nerek , wštroby , kršżenie krwi czy funkcjonowanie mózgu , oznacza to zużycie energii niezbędnej do utrzymania naszego organizmu przy życiu.

    Dieta - co to wła�ciwie jest ?
    Je�li kto� zapytałby się ciebie o to czy jeste� na diecie, odpowiedziałby� ,że nie. To byłby błšd, każdy z nas jest na diecie, składajš się na niš nasze codzienne posiłki .Tak więc warto�ć odżywcza naszej diety zależy tylko i wyłšcznie od nas. Powszechnie jednak przyjęto że słowo DIETA oznacza stosy karteczek z wypisanymi ilo�ciami kalorii jakie powinni�my dostarczać organizmowi przez cały dzień, tydzień lub inny okres czasu, przez który mięliby�my schudnšć np.: 4kg.Oczywiscie jest to jedna wielka bzdura, nie wspominajšc o tym że kalorie nie sš w zdrowej diecie najważniejsze. Czytajšc to zastanów się jak wyglšda twoja dieta , czy dostarczasz organizmowi tyle witamin i składników odżywczych, mineralnych ile on potrzebuje. Je�li dojdziesz do wniosku, że nie jest ona niekompletna ,mam nadzieję ,że skorzystasz z moich informacji na ten temat


    MASZ PROBLEM Z NADWAGĽ ?

    Jest deszczowa noc ,siedzisz u siebie w pokoju czytajšc ksišżkę ,pijšc ciepłe kakao i wcinajšc ostatnie ciastko z paczki, poczym idziesz się umyć i kładziesz się spać. Wstajesz rano przed lustrem patrzysz na swoje ciało i zastanawiasz się co z tymi kilkoma kilogramami nadwagi zrobić, jeste� zła na siebie za to jak wyglšdasz, a najbardziej za te wczorajsze ciastka. Obiecujesz sobie ,że więcej tak nie postšpisz ale i tak na cały dzień masz dobry humor z głowy, czy obietnicy dotrzymasz ,czy nie.
    Czy wiesz ,że twoje "zbędne kilogramy" majš wpływ na twoje samopoczucie, zdrowie, nastrój i na to, jak odbierajš cię inni.
    Postaram się wyja�nić Ci jak doszło do twojej ,oraz innych ludzi nadwagi.A jeżeli chcesz się przekonać czy masz zbędnych kilka kilo nie trzeba wchodzić na wagę, wystarczy spojrzeć w lustro i ocenić siebie samemu (do�ć krytycznie).
    Każdy z nas rodzšc się posiada "stymulator apetytu" ,reguluje on zapotrzebowanie na ilo�ć spożywanych przez nas kalorii. Ilo�ci te dla każdego z nas będšš różne , zależš od masy naszego ciała, wykonywanego wysiłku fizycznego. Trzeba jednak uważać aby nie rozregulować naszego stymulatora szczególnie w okresie najintensywniejszego rozmnażania się komórek tłuszczowych, czyli w okresie drugiego roku życia. Stymulator przyzwyczaja się do stanu nieprawidłowego: dostarczamy organizmowi za dużo kalorii, nie jest on w stanie wszystkich ich zużytkować(spalić) ,więc odkłada je w postaci tłuszczu, dochodzi wtedy do nadwagi .W przypadku kiedy nasz "regulator" apetytu jest rozwinięty prawidłowo nasze komórki tłuszczowe będš stanowić : u kobiet 20% masy ciała , u mężczyzn 10% masy ciała.
    Kiedy twój stymulator się rozregulował i komórki tłuszczowe się rozmnożyły, jeste� już dorosły i otyły, powiniene� wzišć się w gar�ć i powiedzieć sobie : "potrafię i zrobię to: SCHUDNĘ".
    Teraz postaram się pomóc Ci schudnšć w bezpieczny i zdrowy sposób.
    Logiczne jest ,że chcšc schudnšć musisz zredukować swój bilans energetyczny i zaczšć ćwiczyć, gdyż samo ograniczenie ilo�ci spożywanych kalorii nie wystarczy. Wszystko musi odbywać się powoli i w odpowiedniej kolejno�ci..
    Najpierw o odżywianiu
    Powoli będziemy wprowadzali zmiany do twojego stylu jedzenia:
    1. Zrezygnuj ze smarowania pieczywa masłem lub margarynš ,jeżeli musisz czym� posmarować niech to będzie serek biały chudy lub półtłusty.
    2. Zastšp jasny chleb ciemnym, a kajzerki grahamkami.
    3. Zrezygnuj z tłustych wędlin i mięs.
    4. Zacznij więcej gotować (mięso, ryby),ogranicz potrawy smażone ,staraj się smażyć je�li już musisz na patelniach teflonowych. Oznacza to zrezygnowanie ze smażenia na oleju.
    5. Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.(to oczyszcza organizm).
    6. Uważaj na to aby twoja dieta była bogata w witaminy .
    7. Przyjmuj odpowiedniš ilo�ć kalorii pochodzšcych z węglowodanów, białek oraz tłuszczów.
    8. Przyrzšdzaj posiłki tak aby wyglšdały apetycznie, kolorowo i smacznie.
    9. Zwiększ ilo�ć posiłków do 5-6 dziennie, ale zmniejsz je objęto�ciowo.
    10. Zrezygnuj z Fast Food
    11. Zmiany te muszš być wprowadzone na stałe !
    12. MY�L POZYTYWNIE
    Postaram się teraz dostarczyć Ci wszystkich informacji jakich będziesz potrzebował do zrealizowania tych punktów.

    Jak komponować dietę w cišgu całego życia?

    ........GRUPA LUDNOSCI........


    WARTOSĆ ENERGETYCZNA
    W kcal
    Mężczyżni
    praca lekka
    praca umiarkowanie ciężka
    praca ciężka
    praca bardzo ciężka
    2400-2600
    2800-3200
    3500-4000
    4000-4500

    Kobiety
    praca lekka
    praca umiarkowanie ciężka
    praca ciężka
    ciężarne(2 poł. cišży)
    karmišce
    2100-2300
    2400-2800
    2900-3200
    2800
    3400
    Dzieci
    od 1 do 3 lat
    od 4 do 6 lat
    od 7 do 9 lat
    od 10 do 12 lat
    chłopcy
    dziewczęta
    1300
    1700
    2100

    2600
    2300
    Młodzież żeńska
    od 13 do 15 lat
    od 16 do 20 lat
    2600-2800
    2500-2700
    Młodzież męska
    od 13 do 15 lat
    od 16 do 20 lat
    3000-3300
    3200-3700
    Ludzie w podeszłym wieku
    mężczyżni
    od 65 do 75 lat
    powyżej 75 lat
    2300
    2100
    kobiety
    od 65 do 75 lat
    powyżej 75 lat
    2200
    2000


    LATA
    ...KALORIE... ...........WITAMINY I TŁUSZCZ...........

    20-30
    1650-2200 Wapń : 1000-1200 mg dziennie.
    Żelazo : 15 mg dziennie.
    Kwas foliowy : 400 mcg tylko w przypadku
    zaj�cia w cišżę.
    Tłuszcz : do. 30% spożywanych kalorii.

    30-40
    1650-2200 Wapń : 1000-1200 mg dziennie.
    Tłuszcz : do 30% spożywanych kalorii.

    40-50
    ok1500-2050 Należy ograniczyć spożycie tłuszczu do
    15% dziennego spożycia kalorii.

    Witaminy jak wyżej.

    50-60
    do 1800-1900 Wapń : 1200 mg dziennie.
    Błonnik : 25 g dziennie.
    Żelazo : 15-10 mg dziennie.
    Tłuszcz : 25% spożywanych kalorii.


    Przed rozpoczęciem odchudzania musisz się zdecydować czy chcesz się pozbyć kilku zbędnych kilogramów, czy chcesz się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej a rozwinšć masę mię�niowš, ponieważ dieta w każdym przypadku będzie wyglšdała inaczej.
    Opcja pierwsza (zrzucenie zbędnych kilogramów).
    Jest to najprostsza rzecz jakš można dla siebie zrobić, wystarczy wyregulować swój bilans energetyczny.W tym celu powinienes zaczšć liczyć ile kalorii dziennie zjadasz (zawarto�ć kalorii w produktach patrz kalorie),a ile spalasz. nie wliczajšc stawki podstawowej (patrz wyżej).Liczšc kalorie musisz uwzględnić bezwzględnie wszystko , nawet drobne przegryzki w cišgu przerwy w szkole czy idšc po mie�cie .Kiedy policzysz już wszystko, ilo�ć kalorii dostarczanych do organizmu powinna być równa ilo�ci spalanych kalorii + stawka podstawowa. Reszty pewnie się domy�lacie , będziemy dšżyć do tego aby nasz bilans energetyczny był ujemny ,czyli musimy spalać więcej kalorii niż dostarczamy organizmowi lub mniej tej energii dostarczać. W chwili kiedy wszystkie te warunki spełnimy zaczniemy powoli chudnšć To z jakich pokarmów zrezygnujemy będzie zależało od nas. Musisz jednak wiedzieć ,że :1g węglowodanów dostarcza 4kcal., 1g białka dostarcza 4kcal. , 1g tłuszczu dostarcza aż 9kcal. , 1g alkoholu dostarcza 7kcal.Trzeba jednak uważać aby je�ć odpowiedniš ilo�ć białka , które jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej masy mię�niowej (mię�nie spalajš więcej kalorii niż tłuszcz).
    Opcja pierwsza łšczy się z opcjš drugš , gdyż w jednej diecie jak i w drugiej niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilo�ci białka.
    Opcja druga (redukcja tkanki tłuszczowej, rozwój masy mię�niowej).
    Najważniejsze sš ćwiczenia z ciężarami (i nie tylko), odpowiednia ilo�ć białka. Ważne jest także aby zredukować do minimum ilo�ć spożywanego tłuszczu. Nie my�l jednak ,że gdy zrezygnujesz z tłuszczu kalorie w nim zawarte możesz zastšpić innymi np. pochodzšcymi z węglowodanów, nie możesz zrzec się czekolady na rzecz michy kluchów. Białko jest niezbędne do rozbudowy mięsni ,które spalajš kalorie nawet w czasie spoczynku. Mię�nie ważš więcej niż tłuszcz ,czasami więc nasza waga stoi w miejscu a my chudniemy. Jednak nie rozbudujemy mięsni nie ćwiczšc, najlepszym miejscem do budowania masy mię�niowej jest siłownia. Ćwiczenia powinny składać się z dwóch czę�ci :1. trening siłowy, 2. trening aerobowy. Wtedy jednocze�nie rozwijamy masę mię�niowš i spalamy tłuszcz. Dieta bez ćwiczeń i ćwiczenia bez diety nie dadzš nam takiego efektu jak by�my chcieli uzyskać. Wnioski: mało tłuszczu, dużo ćwiczeń i dużo białka!
    Najlepsze ćwiczenia, które pomogš nam schudnšć sš to ćwiczenia aerobowe tzn. jazda na rowerze, bieganie, aerobik itp..Ćwiczenia te sš szczególnie przydatne gdy chcemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.Dobrze jest połšczyć ćwiczenia te z ćwiczeniami siłowymi, które ujędrniš nasze mię�nie.Czym więcej mięsni tym więcej organizm spala kalorii, gdyż mię�nie spalajš więcej kalorii w stanie spoczynku niż tłuszcz..

    TŁUSZCZ (dobry czy zły),I JAK SIĘ GO POZBYĆ JEGO NADMIARU

    Tłuszcz - większo�ć z nas niestety lubi go i to w nadmiarze. Od młodych lat byli�my przyzwyczajani do tłustych dań z jakich słynie kuchnia polska np.: golonka, kiełbaski, boczek, tłusty bigos, rosół i jeszcze do tego potrawy smażone na olbrzymiej ilo�ci tłuszczu. Nie można się więc dziwić ,że połowa z nas to ludzie z nadwagš lub otyli. Dużo z nas po odej�ciu z domu rodzinnego ogranicza spożycie tych tłu�ciutkich wspaniało�ci, szkoda jednak że w większo�ci przypadków wynika to z braku umiejętno�ci do gotowania a nie chęci przej�cia na zdrowš dietę. Tak więc aby być zdrowym trzeba zrezygnować z tradycyjnej polskiej kuchni i tłuste dania zastšpić wersjami odtłuszczonymi np.: rosół zamiast z całej kury ugotować z piersi kurczšt (bez skóry) .Mamy z tego dodatkowš korzy�ć ponieważ gotowane mięso jest o wiele bardziej zdrowsze od smażonego.
    Nie możemy także wyeliminować całkowicie tłuszczu z naszej diety.Jest on nam nawet bardzo potrzebny tylko w dużo mniejszych ilo�ciach niż jest spożywany Niedobór tego produktu w naszej diecie powoduje: krucho�ci włosów, paznokci, braku połysku włosów, złej kondycji skóry, tworzenia się wyprysków, nieregularnych miesišczek i innych problemów metabolicznych.. Faktem także jest to ,że tłuszcz daje nam uczucie syto�ci na 4-6 godzin czego nie dajš nam białka i węglowodany.
    Tłuszcze można podzielić na nasycone i nienasycone.Nienasycone posiadajš wišzania (kwasów tłuszczowych), nasycone nie posiadajš tych wišzań.Tłuszcze nasycone sš pochodzenia zwierzęcego np.: masło , smalec sš odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu we krwi oraz wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca, nowotwory. Tłuszcze te poza dwoma wyjštkami majš stałš konsystencję(w temp. pokojowej), wyjštki to olej palmowy i kokosowy.
    Tłuszcze nienasycone majš płynnš konsystencję , zawdzięczajš jš kwasom tłuszczowym posiadajšcym podwójne wišzania. Może być ich dużo, wtedy nazywajš się wielonasycone , jeżeli jest tylko jeden nazywa się jednonasycony.Żródła kwasów wielonasyconych to: oleje-kukurydziany, saflorowy, sezamowy, ryby- �led�, makrela, łoso�, tuńczyk.
    Wnioski: tłuszcz w małych ilo�ciach nie jest szkodliwy, tłuszcze nienasycone sš dużo zdrowsze od nasyconych, tłuszcz jest nieodzownym składnikiem naszej diety.
    Jak się go pozbyć?
    Nie jest to trudne lecz wymaga dużo wyrzeczeń np.: słodyczy.Chcš podjšć próbę redukcji tkanki tłuszczowej musisz postępować powoli i z rozwagš. Nie możesz z dnia na dzień przestać go je�ć Trzeba będzie stopniowo regulować tę ilo�ć Na poczštek proponowałabym zrezygnować z chipsów, po tygodniu z ciasteczek i tak co tydzień , dwa rezygnować z tłustych przysmaków. Możesz też zaczšć redukcję od zamiany produktów tzn. np.: zamiast mleka 3% tłuszczu zacznij pić mleko 1,5 lub 0,5% tłuszczu. Oczywi�cie nie wyeliminujesz tego produktu całkowicie ze swojej diety gdyż byłoby to niezdrowe dla twojego organizmu. Odrobina oleju do surówki nie zaszkodzi tylko doprowadzi do przyswojenia przez twój organizm witamin zawartych w tej surówce.
    Samo ograniczenie spożycia tłuszczu nie doprowadzi nas do jego pozbycia się.Pomogš nam w tym ćwiczenia.Jeżeli chodzi nam tylko o spalenie tłuszczu wystarczš ćwiczenia aerobowe , gdyby�my jednak jeszcze chcieli ujędrnić swoje mię�nie dobre będš ćwiczenia siłowe.Połšczenie tych dwóch rodzaj ćwiczeń da nam szczupłš , sprężystš i jędrnš sylwetkę , o której do tej pory mogły�my marzyć.Mówię mogły�my dlatego, że nie spotkałam jeszcze chłopaka, który chciałby być szczupły.. Większo�ć z nich chce być dobrze zbudowana. Oczywi�cie nie znaczy to, że nie możecie (chłopcy) pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w taki sposób jaki opisałam wyżej. Chłopcom tak czy inaczej jest łatwiej pozbyć się tłuszczu niż dziewczętom. Jednak żeby chłopak wyglšdał przystojnie musi niestety się pomęczyć na siłowni z dużo większymi ciężarami niż dziewczyny. Chyba, że nie chce rozbudowywać swoich mię�ni.
    Wnioski: połšczenie niskotłuszczowej diety z ćwiczeniami jest nieodzowne do uzyskania wymarzonej sylwetki.

    ZDROWA ŻYWNOSĆ

    Na naszym rynku już mniej więcej od roku lub dwóch lat pojawiły się produkty okre�lane jako "zdrowa żywno�ć" sš to min. tofu, produkty z soi (kotlety, hamburgery, gulasze, orzeszki sojowe, niskokaloryczne czekolady, lody, ciastka itd.. kupujšc te produkty często nie zastanawiamy się nad ich kaloryczno�ciš czy zawarto�ciš tłuszczu. My�limy, że skoro jest napisane light czy niskokaloryczne to możemy zje�ć dwa razy więcej niż normalnego produktu i tak nam nie zaszkodzi. Jest to bzdura chcšc nazwać to najłagodniej. Produkty te szczególnie "niskokaloryczne" rzeczywi�cie majš mniej kalorii lecz zastanawiajšc się nad tym głębiej dochodzimy do wniosku, że cos musi zastępować nam ten cukier , którego brak obniża warto�ć energetycznš produktu. Najczę�ciej sš to niezdrowe dla organizmu zwišzki chemiczne..Różnice kaloryczne między produktami normalnymi a niskokalorycznymi jest często znikoma. Kupujšc więc np.: czekoladę niskokalorycznš zastanów się czy warto (wiadomo co w niej jest), może lepiej jest zje�ć mniej normalnej niż więcej "zdrowej".Co do produktów light to większo�ci bym nie polecała. To , że jest napisane light nie znaczy , że jest niskokaloryczne. Przeważnie jest to produkt w którym cukier zastšpiono słodzikiem dodajšc w zamian za to sporš ilo�ć tłuszczu.



    wiadomo�ci zaczerpnięte z
    "Lady Fitnes" i "Super Linii"

    100 SPOSOBÓW NA SCHUDNIĘCIE

    1. Jedz w pozycji siedzšcej. Nigdy nie połykaj czegokolwiek pospiesznie w drodze ani na stojšco. Zmuszaj się do jedzenia na siedzšco.
    2. Stosuj przerwy 30-sekundowe. Po każdym trzecim kęsie odłóż sztućce i przerwij jedzenie na 30 sekund. W ten sposób stworzysz wrażenie wydłużania się posiłków.
    3. Nie stosuj diet błyskawicznych. Powodujš one głównie odwodnienie organizmu, podczas gdy tłuszcz pozostaje.
    4. Nie rozpraszaj swojej uwagi. Nie jedz w trakcie oglšdania telewizji i czytania. Kiedy jemy my�lšc o czym� innym, spożywamy więcej.
    5. Kończ jedzenie w porę. Kiedy poczujesz syto�ć, natychmiast zakończ jedzenie.
    6. Jedz skromnie. Przyjmij zasadę spożywania tylko jednej porcji.
    7. Naucz się mówić NIE. Jeżeli nie odczuwasz głodu, nie zabieraj się do jedzenia.
    8. Myj zęby. Kto myje zęby bezpo�rednio po jedzeniu nie czuje apetytu na deser.
    9. Jedz rozważnie i powoli. Delektuj się każdym kęsem my�lšc, że wła�nie jesz kawior.
    10. Ustal cel, jakim się będziesz kierować. Przemy�l, co zyskasz tracšc na wadze. Pomoże ci to łatwiej przetrwać kurację.
    11. Zbieraj dane: przez pierwszy tydzień diety notuj w kalendarzu wszystkie kęsy spożywanych posiłków.
    12. Analizuj: na koniec pierwszego tygodnia ustal na podstawie zapisków w kalendarzu, z których posiłków można zrezygnować bez specjalnego cierpienia.
    13. Unikaj przekšsek: z faktu, że wszyscy cos jedzš między posiłkami, nie wynika, że ty musisz robić to samo.
    14. Walcz ze stresem: bardzo często osoby żyjšce w stresie, jedzš i przekraczajš zapotrzebowanie organizmu na kalorie.
    15. Koncentruj się: we� głęboki oddech przed chwyceniem sztućców do ršk i skup się wyłšcznie na jedzeniu.
    16. Nie miewaj wyrzutów sumienia: jeżeli chcesz raz zgrzeszyć (przeciw swojej diecie), zrób to z rado�ciš
    17. Szukaj sprzymierzeńców: przed rozpoczęciem diety popro� rodzinę i przyjaciół, żeby trzymali za ciebie kciuki i wspierali cię.
    18. Bšd� realistš: nie planuj rekordów, bo gdy przekonasz się, jak trudne sš osišgnięcia, możesz stracić cały zapał.
    19. Zrób sobie zdjęcie- całej sylwetki- przed rozpoczęciem diety i zaznacz na nim flamastrem kształty, które zamierzasz osišgnšć. Po czterech tygodniach zrób sobie nowe zdjęcie. Porównaj obie fotografie.
    20. Nie przesadzaj: nie próbuj tracić więcej niż jeden kilogram tygodniowo. Gwałtowniejsza utrata wagi grozi zakłóceniem przemiany materii.
    21. Przyzwyczajenia dotyczšce pożywienia zmieniaj powoli. W ten sposób zapobiegasz szybkim nawrotom tycia.
    22. Nie ograniczaj się do liczenia kalorii. Zwracaj uwagę również na warto�ć odżywczš spożywanych produktów, aby zapobiec niedoborom.
    23. Jedzenie i sport: kuracje odchudzajšce majš sens tylko w powišzaniu z aktywno�ciš fizycznš.
    24. Aktywno�ć fizyczna: raz dziennie konieczna jest 30- minutowa dawka aktywno�ci fizycznej, na przykład w formie szybkiego marszu.
    25. Spalanie kalorii: spal dodatkowa 250 kalorii dziennie.
    26. Trik z pestkš: przy jedzeniu owoców z pestkami zachowaj w ustach ostatniš pestkę. Pomaga to przełamać uczucie głodu.
    27. Głodzenie się nie ma nic wspólnego z dietš. Pozwala ono tylko na przeczyszczenie organizmu, ale nie oznacza walki z nadwagš.
    28. Nie umartwiaj się: dostosuj odżywianie do swoich rzeczywistych potrzeb.
    29. Spożywaj mniej cukru. Stosuj prostš i sprawdzonš zasadę: słodzik mniej szkodzi.
    30. Przyprawy smakowe powodujš wzrost apetytu. Rezygnuj z przypraw zawierajšcych glutaminę. Na przykład: kostki bulionowe, mieszanki jarzynowe.
    31. Ochotę na cos słodkiego zaspokoisz zjadajšc suszone owoce. Dodatkowa korzy�ć to zawarte w nich minerały.
    32. Pij dużo: konieczna i pomocna przy kuracji odchudzajšcej dawka dzienna płynów to dwa litry wody lub herbaty.
    33. Unikaj chrupek. Jeden chips kartoflany zawiera 10 kalorii.
    34. Usuwaj z potraw tłuszcz widoczny gołym okiem. Z mięsa usuń tkanki tłuszczowe, z zupy zbierz pływajšce w niej tłuste oka.
    35. Jedz owoce i warzywa: zawierajš mało kalorii i dużo witamin.
    36. Makaron niesłusznie uznaje się za powód otyło�ci Ale pamiętaj - możesz je je�ć wyłšcznie bez sosu.
    37. Nie obawiaj się węglowodanów. Chleb, makaron i ziemniaki ulegajš szybkiemu rozkładowi, a na długo pozostawiajš uczucie syto�ci
    38. Błonnik zawarty w owocach, wyrobach z mški razowej i warzywach nie zawiera kalorii i pomaga przy trawieniu.
    39. Jedz ziemniaki. Grillowane lub gotowane sprzyjajš diecie.
    40. Sałata wieczorem może zastšpić posiłek i zmniejszyć dawkę kalorii.
    41. Jedz chleb: suchy (bez posmarowania) daje poczucie syto�ci i prawie nie zawiera kalorii.
    42. Pij sok z pomidorów: jest zdrowy, łatwo przyswajalny i najmniej kaloryczny z soków.
    43. Na zwiotczałe w procesie odchudzania tkanki pomagajš płatki jaglane zawierajšce kwas krzemowy.
    44. Mleko o niskiej zawarto�ci tłuszczu i produkty mleczne pij w pierwszej kolejno�ci
    45. Jedz chleb z mški razowej zamiast białych bułek. W ten sposób doprowadzasz do organizmu więcej błonnika i �rodków odżywczych.
    46. Naczynia pokryte teflonem zmniejszajš ilo�ć tłuszczu wchłanianego przez potrawy podczas przyrzšdzania.
    47. Gotuj warzywa wyłšcznie na parze. Nie przyrzšdzaj ich we frytkownicy ani w piekarniku ( wzrasta w nich zawarto�ć tłuszczu).
    48. Nie pij lemoniady: Sięgaj po rozwodnione soki owocowe.
    49. Jedz czę�ciej: Korzystniej jest zje�ć dziennie pięć do sze�ciu małych posiłków niż trzy duże.
    50. Przygotuj sobie tygodniowy harmonogram posiłków. Pozwoli ci on przestrzegać przyjętych ustaleń.
    51. Nie rób zakupów, kiedy jeste� głodny: wtedy zawsze kupujemy za dużo żywno�ci Pamiętaj, że nadwyżki i tak zostanš zjedzone.
    52. Nie planuj stałej pory posiłków. Pamiętaj, że pora zaspokojenia apetytu jest sprawš drugorzędnš. Ważniejsze jest aby sięgnšć po jedzenie tylko wtedy, gdy jest się rzeczywi�cie głodnym.
    53. Nie jedz lodów, nawet gdy przychodzi ci to z trudem: to istna bomba kaloryczna!
    54. Jedzenie gotowe typu Mc Donald's: dozwolone dwa do trzech razy miesięcznie. Nie jest odpowiednie do regularnego odżywiania.
    55. Szklanka wody wypita przed jedzeniem hamuje apetyt.
    56. Nie jedz wszystkiego do końca. Gdziekolwiek jeste�, miej odwagę trochę zostawić.
    57. Ustanów jeden dzień w tygodniu, w którym je�ć będziesz wyłšcznie owoce.
    58. Trik �niadaniowy: rano jedz tylko owoce i popijaj herbatš ziołowš.
    59. Trik popołudniowy: zamiast przekšski wypij filiżankę kawy.
    60. Trik obiadowy: najlepsze pożywienie w programie odchudzania to: sałatki, zupa warzywna, ryba duszona lub na grillu oraz indyk.
    61. Trik wieczorny: węglowodany sš wieczorem łatwiej strawne niż białka.
    62. Trik posiłkowy: Przed każdym posiłkiem zjedz baton np.: z suszonych owoców, - zawierajšcy błonnik- zmniejsza apetyt i ułatwia trawienie.
    63. Trik przystawkowy: sałatka z tartej marchewki i jabłka z dodatkiem oliwy, ziaren pszenicy i soku cytrynowego jest smaczna, bogata w witaminy i niskokaloryczna.
    64. Trik kucharski: dochodzšcš pieczeń polej wodš lub zupš zamiast tłustym sokiem z pieczeni.
    65. Pozytywne my�lenie Nie traktuj rozpoczęcia diety jako poczštku męki; musi raczej, że to twoja szansa na lepszš jako�ć życia.
    66. Znajd� sobie zajęcie: wychod� z domu gdy zaczniesz odczuwać głód; wyszukaj zajęcia odwracajšce my�li od głodu.
    67. Guma do żucia. Żucie gumy bez zawarto�ci cukru doskonale pozwala oderwać się od my�lenia o jedzeniu.
    68. Rozcieńczone soki owocowe: zmieszaj sok owocowy do połowy z wodš mineralnš- to mniej kalorii.
    69. Ssanie kostek lodu: pomaga przy przypływie dużego głodu; lód warto zrobić z wody aromatyzowanej.
    70. Trik z zaproszeniem: przed wyj�ciem na proszone przyjęcie zjedz odtłuszczony jogurt naturalny. Kosztem niewielkiej liczby kalorii poczujesz się nasycona przed zasadniczym jedzeniem.
    71. Jedz ogórki: gdy poczujesz głód, zdecyduj się na mały ogórek pokrojony w cienkie plasterki (100 g kiszonego ogórka zawiera 70 kalorii).
    72. Chudy biały ser: zamyka żołšdek- dlatego lepiej spożywać go przed posiłkiem niż po posiłku zasadniczym.
    73. Nie wyleguj się w łóżku: jeden jedyny cukierek zawiera 60 kalorii, a więc tyle, ile człowiek spala w cišgu godziny snu.
    74. Chod� pieszo po schodach. Zapomnij o istnieniu windy.
    75. Herbata paragwajska Yerba mate. Zawarta w niej żywica zmniejsza uczucie głodu.
    76. Używaj małych talerzy. Porcja na małym talerzu sprawia wrażenie większej.
    77. Przeczekuj pokusy: masz ochotę na kawałek ciasta, to odczekaj 20 minut- w większo�ci przypadków uda ci się w tym czasie zajšć czym� innym.
    78. Trik lustra. Oglšdaj się regularnie nago przed lustrem Zazwyczaj jest to najlepsza motywacja do schudnięcia.
    79. Jeżeli wybierasz się na obiad (np.: do restauracji), zjedz przed wyj�ciem małš porcję zupy. Wypełni ona żołšdek, sprawiajšc, że podczas wła�ciwego obiadu zjesz mniej.
    80. Sport wzmaga głód. Dlatego uważaj: nie poddawaj się i nie zaspokajaj od razu apetytu, jaki zrodził się po rozpoczęciu zajęć sportowych.
    81. Trik z sokiem. Nie wylewaj wody pozostałej po gotowaniu warzyw; wykorzystaj jš pó�niej jako sok warzywny. Prawie nie zawiera kalorii, za to posiada zwišzki mineralne i witaminy.
    82. Cienkie plastry. Jeżeli to tylko możliwe, krój wszystko na najcieńsze plastry. Oczy prze�lš wówczas do żołšdka informację, że otrzyma on dużo do strawienia.
    83. Jedz ryż: zawiera mało sodu, który wišże płyny w organizmie, ale za to dużo potasu transportujšcego płyny na zewnštrz organizmu. Po jednym dniu jedzenia ryżu stracisz około kilograma wagi. Jednak będzie to spadek wagi na skutek utraty płynów, nie tłuszczu.
    84. Mięso tylko wówczas jest małokaloryczne, gdy zostało ugotowane lub przygotowane na grillu.
    85. Dieta �ródziemnomorska: jak najczę�ciej jedz pomidory z serkiem Mozzarella. Zeszczuplejesz.
    86. Motywowanie samej siebie. Systematyczne i �cisłe przestrzeganie przez kilka dni ustalonego planu diety i ruchu fizycznego to wystarczajšcy powód do tego, aby w nagrodę spełnić jakie� własne małe pragnienie.
    87. Ogranicz spożycie alkoholu. Wypicie szklanki wina równe jest 200 kaloriom.
    88. Skre�lenie posiłków. Trzykrotnie w cišgu tygodnia zrezygnuj z kolacji, a w ich miejsce pij wyłšcznie soki owocowe i warzywne.
    89. Inspirujšca rola zmian: często zmieniaj menu posiłków, jak również rodzaj aktywno�ci sportowej- motywuje to do kontynuowania diety.
    90. Pomocna rola lektury: czytaj ksišżki i czasopisma informujšce o dietach. Jest to �ródło motywacji i pomaga w tworzeniu własnych pomysłów.
    91. Koniec z posiłkami po zachodzie słońca. W ten sposób układ trawienny zyskuje czas niezbędny na oczyszczenie się. Pamiętaj o zasadzie: lepsze trawienie- to mniejsza waga ciała.
    92. Odmawiaj udziału w degustacjach. Nawet je�li bardzo cię korci spróbować- nie korzystaj ze specjalnych okazji.
    93. Wspólnie zamiast samotnie. Poszukaj sprzymierzeńców i wykorzystaj dynamikę grupy wspólnie zdecydowanej na odchudzanie.
    94. Kuracja odchudzajšca jako sposób na spędzenie urlopu: Wykorzystaj urlop, wykup wczasy o profilu sportowym i kontroluj dietę.
    95. Autoszantaż: zakomunikuj wszystkim przyjaciołom, że zdecydowała� się na kurację odchudzajšcš i tym samym stwórz sama sobie sytuację przymusu psychicznego. Obawa przed kompromitacjš pomaga w przestrzeganiu diety.
    96. Jaja gotowane na twardo: jedzone pó�nym popołudniem zdecydowanie hamujš głód pojawiajšcy się zwykle wieczorem.
    97. Nie słuchaj fałszywych proroków: długotrwała redukcja wagi ciała możliwa jest tylko dzięki większej ilo�ci ruchu i mniejszej liczbie spożywanych kalorii. Plastry, kšpiele i tym podobne nie pomogš uzyskać wzorowej wagi.
    98. Jedz ananasy: nie zawierajš substancji szkodliwych- a smakujš niebiańsko.
    99. Wła�ciwy moment w życiu: żadna dieta nie pomoże, je�li będziesz w złej kondycji psychicznej. Z decyzjš o rozpoczęciu odchudzania poczekaj na lepsze czasy.
    100. Nie przesadzaj: sprawdzaj swojš wagę regularnie, ale nie codziennie. Codzienna kontrola sprawia, że uzyskane wyniki nie będš miarodajne.

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    może to głupie i nieprzydatne, ale ciekawe

    Przebiegając maraton schudniesz ok. 14kg



    no to powodzenia

  6. #26
    promyczek90 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    12-03-2005
    Posty
    6

    Domyślnie

    o kurcze...no nieźle....to ktora ze mna idzie biegac tyle bo na maratonie ?? :P heh

  7. #27
    XixaNowa Guest

    Domyślnie

    Estrogen, czyli hormon kobiecy, sprzyja otyłości typu "gruszka" - u pań tłuszcz zwykle odkłada się na biodrach, pośladkach oraz udach. Jest magazynem energetycznym i warstwą ochronną dla płodu. Natomiast u panów tkanka tłuszczowa zwykle obejmuje pas brzucha i klatki piersiowej. Tu jest ona inna niż w pozostałych partiach ciała: zawiera więcej naczyń krwionośnych, więcej komórek i więcej receptorów. Dlatego szybciej przyrasta. Ten typ otyłości nazywany jest potocznie "jabłkiem".
    U kobiet do otyłości brzusznej dochodzi najczęściej dopiero po menopauzie. Wtedy wygasają bowiem estrogeny, a jednocześnie pobudza się wydzielanie hormonów męskich. Właśnie to powoduje zmiany w rozkładzie tkanki tłuszczowej. I tak kobieta "gruszka" zmienia się w "jabłko".

    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  8. #28
    Extra jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    30-04-2006
    Mieszka w
    Będzin
    Posty
    99

    Domyślnie

    9 przykazań w walce z nadwagą:

    1. Nie najadaj sie do syta
    2.Nie traktuj jedzenia jako sposobu na zabicie czasu.
    3.Jedz to co wymaga intensywnego zucia.
    4.Nie popijaj jedzenia.
    5.Nie daj sie skusic na slodycze.
    6.Licz kalorie.
    7.Nie usprawiedliwiaj swojego łakomstwa.
    8.Na stole zamiast slodyczy postaw surowe warzywa
    9.Nie zaspokajaj glodu alkoholem

  9. #29
    XixaNowa Guest

    Domyślnie

    wybierając dietę odchudzającą należy się skupić na utracie tłuszczu i utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała, utrata wagi jest rzeczą drugorzędną (odpadają diety typu 10 kg w 14 dni).

    - nie ma magicznych proporcji makroskładników w diecie - żadne 40/30/30 czy 0/50/50 nie gwarantuje sukcesu o ile nie jest dostosowane do danej osoby, stopnia jej otłuszczenia, aktywności fizycznej i celów jakie sobie stawia

    - układając dietę należy zadać sobie parę podstawowych pytań :

    a/ co jest celem mojej diety
    b/ jak ta dieta wpłynie na apetyt
    c/ czy ta dieta pozwoli mi zachować/powiększyć beztłuszczową masę ciała
    d/ jak ta dieta wpłynie na moją gospodarkę hormonalną

    W zależności od odpowiedzi na każde z powyższych pytań udział tłuszczy, białek i węglowodanów oraz całkowita liczba kalorii będzie się znacząco różnić, o czym bezwzględnie należy pamiętać podejmując decyzję o przejściu na dietę.

    - postawienie pytania - "ile kilogramów na tej diecie stracę" jest błędem który szybko się mści

    - nie stosuj diet które :

    a/ zakładają że ilość kalorii nie ma znaczenia
    b/ zakładają że możesz jeść wszystko byle nie produkty X, Y, Z
    c/ twierdzą że dieta jest skuteczna zawsze i dla wszystkich
    d/ zakładają jedyne słuszcze i magiczne proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy

    Na koniec - jeżeli układając dietę masz wątpliwości czy zaplanowana ilość kalorii jest słuszna - powiększ ją a nie zmniejszaj! Dużo łatwiej jest obciąć pewną ilość kalorii za jakiś czas niż przyspieszyć spowolniony w wyniku drakońskiej diety metabolizm. Pamiętaj również o tym że w miarę jak chudniesz czy nabierasz mięśni Twoja dieta wymaga modyfikacji, musisz ją co jakiś czas dostosowywać do swoich aktualnych celów, aktywności i beztłuszczowej masy ciała.

    I już zupełnie na koniec - na diecie sie bywa a nie jest - ujemny bilans kaloryczny nie może być utrzymywany w nieskończoność - okresy odchudzania powinny być oddzielone od siebie okresami utrwalania osiągniętej wagi, podobnie zresztą jak okresy zdobywania masy mięśniowej. W okresie utrwalania osiągnietej wagi należy jeść dokładnie tyle ile się spala, ani więcej ani mniej, dbając równocześnie o to aby kalorie te pochodziły z odpowiednio dobranych makroskładników faworyzujących proces utrzymania beztłuszczowej masy ciała.

    http://www.sfd.pl/Dlaczego_większość...a-t141676.html

  10. #30
    grubasek1992 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    10-04-2006
    Posty
    79

    Domyślnie

    bardzo fajny wateczek
    http://www.dieta.pl/grupy_wsparcia/s...?p=154#post154

    waga 55 ;(
    wzrost: 163
    BMI : 20.7
    łydka: 35cm
    kolano: 38cm
    udo: 53cm
    biodra: 86cm
    przed pępkiem: 79cm
    talia: 65cm

    kolejne ważenie 31.07

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni

Zakładki

Zakładki
-->

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •