Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Wątek: Ciekawostki

  1. #1
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie Ciekawostki

    Ostatnio dużo szperam w necie i szukam wiadomości o zdrowym żywieniu. Znajduje dużo fajnych ciekawostek, porad itp. i bardzo chciałabym się nimi z wami podzielić. Będę tutaj co jakiś czas coś wklejać, chyba ze uznacie ze temat jest bez sensu to poprosze o jego usunięcie!! A oto pierwsze ciekawostki!!


    Etapy zrzucania wagi
    Często po pierwszych dnia odchudzania jesteśmy zachwyceni efektami, nie zdając sobie sprawy, że pozbywamy się zapasów wody, a nie tłuszczu. O spalaniu tłuszczu możemy mówić dopiero po 11 dniach diety. A tak wygląda rozkład spalania:

    Etap 1: Przez pierwsze 3 dni diety tracimy 70% wody, 5% białka, 25% tłuszczu

    Etap 2: Do 13 dnia diety tracimy 19% wody, 12% białka, 69% tłuszczu

    Etap 3: Między 21 a 24 dniem diety tracimy 15% białka, 85% tłuszczu

    Etap 4: Od 24 dnia diety tracimy 25% białka, 75% tłuszczu

    Do zrzucenia wagi potrzeba więc wytrwałości i konsekwencji.

  2. #2
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    Na podstawie okołodobowego rytmu biologicznego możemy ustalić godziny najwyższej aktywności i najniższej aktywności (czasu korzystnego do przyjmowania leków) poszczególnych narządów.

    Narząd
    Godziny najwyższej aktywności Godziny najniższej aktywności (czas korzystny do przyjmowania leków)
    Wątroba 1-3 13-15
    Płuca 3-5 15-17
    Jelito grube 5-7 17-19
    Trzustka, śledziona 9-11 21-23
    Serce 11-13 23-1
    Jelito cienkie 13-15 1-3
    Pęcherz moczowy 15-17 3-5
    Nerki 17-19 5-7
    Układ krwionośny, funkcje płciowe 19-21 7-9
    Produkcja ciepła 21-23 9-11
    Woreczek żółciowy 21-1 11-13

  3. #3
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    A jak ananas - stał się bardzo popularnym składnikiem wielu środków wspomagających odchudzanie, dlatego, że zawiera enzym wspomagający trawienie - bromelinę. Zawarty w ananasie błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym i wywołuje uczucie sytości. Wspomaga również pracę przewodu pokarmowego i chroni przed zaparciami.

    B jak banan - bogaty w potas (stabilizujący ciśnienie krwi i regulujący rytm serca), magnez (obok awokado jest owocem najbardziej bogatym w ten składnik) oraz witaminę B6. Działa regenerująco i wzmacniająco na błonę śluzową żołądka.

    C jak cholesterol - zaliczany do lipidów, wytwarzany w organizmie (w 60-80%) lub dostarczany wraz z pożywieniem (20-40%). Stanowi substrat do produkcji hormonów (min hormonów płciowych), kwasów żółciowych jest składnikiem błon komórkowych. W nadmiernych ilościach jest niepożądanym składnikiem pożywienia - jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Występuje w organizmie w postaci lipoprotein o małej gęstości - LDL (tzw. "zły cholesterol") i lipoprotein o dużej gęstości - HDL (tzw. "dobry cholesterol").

    D jak dieta alternatywna - sposób żywienia charakteryzujący się świadomą rezygnacją ze stosowania niektórych pokarmów i/lub technik kulinarnych.

    E jak elektrolity - substancje, które po rozpuszczeniu w wodzie, ulegają dysocjacji elektrolitycznej na jony, dzięki czemu przewodzą prąd elektryczny. Stężenie jonów sodu, chromu, potasu, węglowodoru w płynach ustrojowych ma bardzo ważne znaczenie dla zachowania równowagi wodnej i kwasowo-zasadowej w organizmie oraz przewodzenia bodźców nerwowych.

    F jak FLAWEDO - zewnętrzna część owocni owoców cytrusowych, w której występują gruczoły olejkowe. Ta częśc owocni jest wykorzystywana m.in. w cukiernictwie.

    G jak grejpfrut - jest owocem bogatym w wit C, błonnik i przeciwutleniacze (które chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami uszkadzającymi komórki) jednak spytaj swojego lekarza, czy zawarte w nim składniki nie kolidują z zażywanymi lekami. Grejpfruty mogą wystąpić niebezpieczne interakcje.

    H jak homeostaza - zachowanie równowagi środowiska wewnętrznego organizmu niezależnie od wpływu otoczenia np. względnie stałego poziomu składników mineralnych we krwi przy dużych wahaniach spożycia.

    I jak indeks glikemiczny - porównanie krzywej wzrostu poziomu glukozy we krwi po 120 minutach od spożycia produktu w ilości dostarczającej 50g przyswajalnych węglowodanów oraz równoważnej czystej glukozy, dla której przyjęto wartość indeksu glikemicznego równą 100. Produkty dzielimy na te o wysokim indeksie glikemicznym (ponad 60) np. sacharoza, miód, arbuz, o średnim indeksie glikemicznym (30-60) np. pieczywo razowe, nasiona roślin strączkowych i o niskim indeksie (poniżej 30) np. zielone warzywa, jogurty naturalne.

    J jak jod - mikroelement, niezbędny do wytwarzania niektórych hormonów rególujący poziom przemiany materii. źródłem jodu są ryby morskie i sól jodowana. Niedoborami jodu sa zagrożeni głównie ludzie mieszkający w rejonach odległych od morza, objawia się on niedoczynnością tarczycy i upośledzeniem umysłowym.

    K jak kilokaloria - jednostka, w jakiej wyraża się wartość energetyczną pożywienia oraz wydatki i zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Jedna kcal jest to ilośc ciepła, która jest niezbędna do podniesienia temperatury 1g wody o 1 stopień Celsjusza.

    L jak LODY: śmietana, mleko, często owoce, a co poza tym znajdziemy w lodach? Bardzo często też...glony. Jako tzw. stabilizator masy lodowej stosuje się karagen, galaretowatą substancję uzyskiwaną z pólnocnoatlantyckich krasnorostów: chrząstnicy i gigartyny. Morski stabilizator stanowi zwykle 0,2 % mrożonych przysmaków.
    W lodach znajdziemy również dużą ilość...powietrza. W trakcie produkcji spulchnia się lody pęcherzykami powietrza, aby nie były zbyt twarde. Wedle amerykańskich norm zawartość powietrza w lodach nie powinna przekraczać pięćdziesięciu procent ich masy.

    M jak miód: od dawna wiadomo o tym jak cenny jest dar natury, jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak pracochłonna jest jego produkcja. Przeciętny pszczeli rój liczy od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu tysięcy osobników i produkuje rocznie od ok. 27 do 45 kg miodu. Pszczelarze zabierają pszczołom dwie trzecie miodu, a reszta musi starczyć im na przetrwanie zimy. Aby wytworzyć ok. 450 g miodu pszczoły muszą zebrać ok. 1,8 kg nektaru z około dwu milionów kwiatów. Jedna pszczoła zbieraczka w ciągu całego swego życia (a żyje tylko kilka tygodni) jest w stanie zebrać jedną łyżeczkę nektaru.

    N jak napoje energetyzujące - ich receptura pochodzi z Tajlandii, w Europie poczatki produkcji sięgają 1984 roku. Obecnie w Polsce spożywamy ok. 0,2l/os/rok i zyskują coraz więcej zwolenników. Napój energetyzujący musi zawierać co najmniej jeden ze składników: alkaloid roślinny - kofeinę, ekstrakt z nasion egzotycznego krzewu - guaranę, aminokwas - taurynę, zaliczany do witamin z grupy B - inozytol, matabolit glukozy, naturalnie występujący w winie, przyśpieszający wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii - glukoronolakton.

    O jak oliwa z oliwek - chroni serce i naczynia krwionośne prze zmianami miażdżycowymi. Obniża poziom "złego cholesterolu" (frakcji LDL), ma działanie antyoksydacyjne, zapobiega wytwarzaniu się kamieni żółciowych (najlepiej świadczy o tym niski odsetek zachorowań na choroby wieńcowe w krajach śródziemnomorskich). Liście oliwki zawierają alkaloidy i gorycze. Produkuje się z nich preparaty obniżające ciśnienie krwi.

    P jak Pu-Erh - czerwona herbata, nie bez powodu nazwana "mordercą tłuszczu" , prowadzone badanie niezbicie dowodzą, że 88% pacjentów pijących regularnie tę herbatę w ciągu miesiąca straciło ponad 3 kg (przy niezmienionym sposobie odżywiania).

    R jak resorpcja kości - zanikanie z kości skłądników mineralnych i macieży jest naturalnym zjawiskiem "przebudowy" kośćca, jednak gdy przeważa na d procesami odbudowy prowadzi do zmniejszenia gęstości kości a w efekcie do osteoporozy (dlatego szczególnie kobiety po menopauzie powinny szczególnie zwrócić uwagę na spożywanie większej ilości wapnia (których głównym źródłem są produkty mleczne).

    S jak "słodziki" - środki intensywnie słodzące są związkami (poza niektórymi wyjątkami) są związkami niedostarczającymi energii. Dzielimy je na naturalne (jedynym środkiem intensywnie słodzącym pochodzenia naturalnego produkowanym na skalę światową jest TAUMATYNA) i sztuczne, otrzymywane labolatoryjnie w wyniku reakcji np. aspartam.

    T jak taniny - związki organiczne występujące m.in. w herbacie i niedojrzałych owocach, w jamie ustnej wywołują efekt tzw. "cierpkości".

    U jak urozmaicenie (w każdym posiłku w miarę możliwości produkty ze wszystkich grup produktów), umiarkowanie (jedzenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami, pozwalające na zachowanie odpowiedniej masy ciała), uregulowanie (stała struktura i wielkość posiłków oraz zachowanie odpowiedniej częstotliwości ich spożywania) uprawianie (różnych form ? aktywności fizycznej), unikanie (spożywania nadmiaru tłuszczów, cukrów i soli) - pięć najważniejszych wskazań żywieniowych.

    W jak woda metaboliczna - woda powstająca w organizmie w wyniku spalania składników energetycznych. Podczas spalania tłuszczów wytwarza się 1,1g wody, węglowodanów 0,6g, a białek 0,4g wody.

    Z jak zamiennik mięsa - produkt otrzymywany z surowców roślinnych (najczęściej z białka soi), któremu nadano wygląd i smak mięsa, ryby lub drobiu. Zamiennik mięs np. hamburgery sojowe, produkowane są z myślą o wegetarianach.

    Ż jak żywność transgeniczna - produkty spożywcze otrzymywane metodami biotchnologicznymi z użyciem organizmów genetycznie modyfikowanych.

  4. #4
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    Prestiżowy amerykański tygodnik "Time" poprosił specjalistów do spraw żywienia o stworzenie listy produktów, których jedzenie chroni przed nowotworami i chorobami serca. Rewelacyjny wpływ na zdrowie zawdzięczają obecności aż 400 leczniczych substancji, w tym witamin E, A i beta-karotenu.

    Brokuły
    Są bogatym źródłem wyjątkowego związku - glukosilanu oraz witamin A, E i beta-karotenu, które hamują rozwój komórek nowotworowych. Im więcej jemy tych warzyw, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na nowotwór okrężnicy.
    Brokuły gotuj kilka minut na parze, zachowają wówczas wszystkie cenne właściwości.

    Czarne jagody
    Ich barwniki - antocyjany - dobroczynnie wpływają na stan naczyń krwionośnych i są wykorzystywane w leczeniu żylaków. Jagody zaleca się też chorym na nawracające zapalenia pęcherza i biegunki - osłaniają śluzówkę jelit i dróg moczowych przed atakiem bakterii.

    Borówka po angielsku
    Garść jagód zalej szklanką brandy. Po 2 tygodniach przetrzyj przez sitko. Przy zatruciu pokarmowym lub biegunce pij łyżeczkę trzy razy dziennie.

    Czosnek
    Jest pomocny w leczeniu wielu chorób: bronchitu, kataru, bólu gardła, astmy, niestrawności, zaparć, biegunki, a nawet dolegliwości stawów. Związek siarki, allicyna, który uwalniany jest po zgnieceniu ząbka czosnku, przyspiesza wydalanie cholesterolu z organizmu, chroniąc nas przed miażdżycą i chorobami serca. Czosnek ma także silne właściwości przeciwnowotworowe.

    Domowy lek na przeziębienie
    Utrzyj ząbek czosnku z łyżeczką miodu, zalej 1/2 szklanki wrzątku i dodaj kilka kropli soku z cytryny. Pij gorący, trzy razy dziennie. Za każdym razem przygotuj świeży napój.

    Łosoś norweski
    To ryba cenna dla urody. Występuje w niej związek DMAE (dimetylaminoetanol), który wspomaga działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za napięcie mięśni, a co za tym idzie - skóry. Łosoś ma dużo witaminy D, chroniącej przed osteoporozą, witaminy E, neutralizującej toksyny oraz potasu, zapobiegającego nadciśnieniu. Cennym składnikiem są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają funkcjonowanie mózgu.
    By wzmocnić działanie DMAE, jedz łososia z sałatą skropioną cytryną, oliwą z oliwek i pokruszonymi migdałami.

    Orzechy
    Mają wiele zalet: zwiększają męską potencję, chronią przed rakiem piersi i prostaty, przeciwdziałają zaparciom. Zawierają kwas linolenowy, który nie dopuszcza do powstawania złogów cholesterolowych i chroni przed chorobami serca. Laskowe szczególnie zaleca się nadciśnieniowcom.
    Najlepiej jedz kilka orzechów dziennie.

    Owsianka
    Występujący w płatkach owsianych błonnik reguluje pracę jelita grubego oraz zapobiega zmianom nowotworowym jelit. Płatki są nieocenionym źródłem białka, witaminy E oraz witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowej pracy układu nerwowego, a także zapewniających zdrowie naszej skórze.

    Przepis na zdrowe muesli
    Zmieszaj łyżkę płatków owsianych i pszennych, pół łyżeczki rodzynków, tłuczonych orzechów laskowych i połówkę pokrojonego w kostkę jabłka. Tak przygotowane muesli zawiera mniej tłuszczu, cukru i kalorii niż to gotowe.

    Pomidory
    Zawierają witaminę C, zapobiegającą infekcjom, oraz barwnik likopen, który zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego. Jeszcze skuteczniej niż świeże pomidory antyrakowo działa koncentrat pomidorowy. Jednak nie zaleca się go osobom z nadciśnieniem, ponieważ zawiera zbyt dużo soli.

    Szpinak
    Wzmacnia system nerwowy. Pomaga cierpiącym na zespół przewlekłego zmęczenia, bo ma wyjątkowo dużo roślinnej hemoglobiny - chlorofilu, łatwo przyswajalnego przez nasz organizm. Zawiera sporo kwasu foliowego - jedzenie szpinaku w pierwszym trymestrze ciąży zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego u dziecka.
    Najzdrowszy jest surowy - dodany do sałatek, lub ugotowany w minimalnej ilości wody.

    Wino
    Czerwone jest bogatym źródłem flawonoidów, związków przeciwdziałających rozwojowi nowotworów i miażdżycy. Flawonoidy zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, zapobiegając obrzękom, i działają rozkurczająco na naczynia, chroniąc tym samym przed zawałem.
    Wypijaj 2-3 razy w tygodniu jeden kieliszek, 100 ml.

    Zielona herbata
    To napój ludzi długowiecznych: opóźnia procesy starzenia i obniża poziom cholesterolu we krwi, pomagając bronić się przed miażdżycą. Ułatwia koncentrację, obniża ciśnienie i wzmacnia organizm. Pij dwie filiżanki herbaty dziennie.
    Masz niskie ciśnienie? Pij też tę czarną. Dzięki większej zawartości kofeiny czarna herbata pobudza układ krążenia, stawiając niskociśnieniowców na nogi. Przy nadciśnieniu lepiej pić słabszą herbatę albo tylko zieloną.

  5. #5
    Olimpia15 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-11-2005
    Posty
    0

    Domyślnie

    Starasz się jeść zdrowo, wcale nie przesadzasz ze słodyczami, a waga... ani drgnie. Co zatem przeszkadza ci w schudnięciu? Oto, co na ten temat sądzą nasi eksperci.

    Powód 1: Za mało ruchu
    Mariusz Lewandowski, trener klubu Fit&Fun w Warszawie
    Chcemy schudnąć, wciąż o tym myślimy, ale żadnym sposobem nie udaje nam się uzyskać upragnionej sylwetki? Przyczyna może być prosta. Koncentrując uwagę wyłącznie na diecie, zapominamy o ogromnym znaczeniu aktywności fizycznej. A właśnie ruch jest jednym z warunków skutecznego odchudzania. To właśnie dzięki niemu zwiększamy tempo przemian metabolicznych i łatwiej tracimy zbędne kilogramy. Jeśli zaś unikamy jakiegokolwiek wysiłku, „piece”, w których spalana jest tkanka tłuszczowa, pozostają zimne.
    Przede wszystkim zalecam trening aerobowy. Chodzi tu o następujące formy ruchu: marsz, bieg, jazdę na rowerze lub na rolkach, stepper. Dzięki niemu wszystkie procesy w naszym organizmie zachodzą szybciej, w tym również spalanie tkanki tłuszczowej.
    Trening siłowy, też wskazany przy odchudzaniu, to zestaw niezbyt intensywnych ćwiczeń na główne partie mięśniowe. Należy go traktować jako wstęp (30–40 min.) i rozgrzewkę organizmu przed treningiem aerobowym, który powinien trwać minimum 30 minut. Ważne jest również tętno. W czasie ćwiczeń aerobowych nie powinno przekraczać 60–70 proc. tętna maksymalnego dla danej osoby (zależnie od wieku, płci, masy ciała, stopnia wytrenowania). Można je kontrolować podczas treningu w siłowni przy pomocy specjalnego urządzenia do pomiaru tętna.
    Jeżeli nie możemy skorzystać z siłowni, poprzestańmy na ćwiczeniach aerobowych (minimum 45 min). W ramach rozgrzewki wykonajmy kilka przysiadów, pompek i skłonów.

    Powód 2: Błędy w diecie
    Mgr Aleksandra Cichocka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia
    Do najczęstszych należy zjadanie tylko 1 lub 2 posiłków dziennie. Długie przerwy w jedzeniu wywołują silny głód, który sprawia, że jemy szybko, nie zwracając uwagi na rodzaj produktów. Jeśli będziemy przestrzegać reguły 5 mniejszych posiłków dziennie, nie dopuścimy do nadmiernego wygłodzenia.
    Innym błędem jest przypadkowy dobór produktów. Należy planować, co zjemy rano, w południe i wieczorem. Powinniśmy też przestrzegać ustalonych godzin posiłków. Dzięki temu nie będziemy między nimi podjadać.
    Przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu może być też nieświadomość, jakie produkty są pułapkami dietetycznymi. To, co pozornie dostarcza mało kalorii, w dużej ilości zawiera ich mnóstwo (słone paluszki, herbatniki). W diecie nie powinno być nadmiernych ilości żadnych produktów, nawet tych o dużej wartości odżywczej. Np. 10 dag śliwek to tylko 43 kcal, ale 1 kg to już 430 kcal, a 1 kg winogron to 680 kcal.
    Powód 3 Problemy z hormonami
    Dr n. med. Urszula Stopińska-Głuszak, ginekolog-endokrynolog
    Z nadwagą częściej mają problem kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników (PCO), którego objawem jest nadmierne owłosienie i nieregularne cykle miesiączkowe. Nieprawidłowy metabolizm węglowodanów sprawia, że kobiety z tym schorzeniem mają tendencje do tycia. Tę skłonność wykazują również osoby z niedoczynnością tarczycy, której towarzyszy spowolnienie przemiany materii oraz częste zaparcia.
    Ustalenie przyczyny przyrostu wagi jest niesłychanie ważne, ponieważ tylko wówczas można zastosować właściwe leczenie. Dzięki wyrównaniu poziomu hormonów w organizmie nadwaga przestanie być problemem.

    Powód 4: Zaburzenia w trawieniu
    Dr Magdalena Białkowska, lekarz dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia
    Przyczyną problemów ze schudnięciem mogą być zaburzenia w wydzielaniu substancji zwanych neuropeptydami, biorących udział w trawieniu. Jedna z nich, galanina, wydzielana w nadmiarze sprawia, że mamy apetyt na potrawy obfitujące w tłuszcze. Inny neuropeptyd – Y – wywołuje potrzebę częstego jedzenia słodyczy. Z kolei hiperinsulinemia sprzyja napadom wilczego głodu spowodowanego spadkiem cukru we krwi. Niepohamowany apetyt mogą wywołać także zaburzenia w funkcjonowaniu podwzgórza (część mózgu, w której znajduje się ośrodek głodu).
    Innym powodem nadmiernego łaknienia może być infekcja bakterią Helicobacter pylori, przebiegająca z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Bóle głodowe w nadbrzuszu sprawiają wówczas, że chce nam się jeść.
    Do zaburzeń wpływających na nadmierny apetyt należy też zbyt wolna przemiana materii. Powodem może być kilkakrotne stosowanie kuracji odchudzających z następującym po nich tyciem (efektem jo-jo). W każdym przypadku niepowodzeń w odchudzaniu należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny nadwagi i wyboru właściwej metody postępowania.

  6. #6
    olciaa1 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    09-03-2006
    Posty
    0

    Domyślnie

    Ja też znalazłam coś ciekawego o odchudzaniu. Nie wiedziałam wcześniej że trzeba przejść przez tyle etapów żeby być szczuplejszą.


    I etap - jesteśmy na diecie
    Na skutek ograniczonego dopływu energii z pożywieniem organizm zaczyna spalać zapasy glikogenu, czemu towarzyszy utrata wody. Spadek wagi związany jest więc z odwodnieniem a nie z utratą tkanki tłuszczowej. Mimo to czujemy się lepiej.

    II etap - "coś tu nie gra"
    Organizm szybko zaczyna się orientowć że coś jest nie tak. Bardzo niska zawartość energii w diecie zmusza go do przestawienia się na oszczędniejsze nią gospodarowanie. Zaczyna w tym celu wykorzystywać tkankę tłuszczową. Jednocześnie ponownie ulega nawodnieniu. W żądnym wypadku nie należy się w tym momencie zniechęcać.

    III etap - chudniemy
    Waga znowu drgnie gdyż energia do funkcjonowania organizmu czerpana jest z "magazynu" czyli tkanki tłuszczowej, po woli następuje właściwy ubytek masy ciała. Ilość komórek tłuszczowych się nie zmienia a jedynie zmniejsza się ich objętość i waga. Jest to proces powolny ale za to daje długotrwałe efekty.

    IV etap - waga znowu stoi
    Waga znowu stoi - to znak że nasz organizm musi trochę odpocząć, aby przyzwyczaić się do zmniejszonej wagi i uznać ją za coś normalnego ( a nie tylko stan przejściowy). Maleje całkowita przemiana materii, w zwiążku z czym spada też zapotrzebowanie na energię.

    V etap - ponowny spadek wagi
    Sytuacja stabilizuje się. Organizm ponownie sięga po zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej (pod warunkiem że nadal kontynuowana jest dieta)
    Ostatnie dwa etapy mogą się powtarzać. Zależy to od tego jak długo stosujemy dietę i jak rygorystycznie jej przestrzegamy. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać tym że waga się nie rusza. Spowodowane jest to naturalnymi procesami fizjologicznymi i w procesie prawidłowego skutecznego odchudzania jest po prostu nie uniknione.

    VI etap - sukces!
    Jest to moment w którym osiągnęliśmy już wymarzoną wagę, tzn. właściwą wagę. Możemy być z siebie dumni.
    Jeżeli jednak jesteśmy bardzo rygorystyczni wobec siebie i prowadzimy odchudzanie bardzo długo mnastępuje całkowite wyczerpanie zapasów tłuszczu i organizm zaczyna trawić inne tkanki, jak np.mięśnie( jak to ma miejsce w przypadku anoreksji).

  7. #7
    mocca88 jest nieaktywny Znany na Dieta.pl
    Dołączył
    26-08-2005
    Posty
    120

    Domyślnie

    Dzieki dziewczyny za przydatne informacje. Moze w koncu zmobilizuje mni e to, do wiekszej wytrwalosci..
    Pozdrawiam.

    Ps: z jakich zrodel korzystacie?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    bardzo ambitny topik to ja dopiszę (nie wiem czy wiecie ):

    1 KG = 7000 KCAL

  9. #9
    dorex3 jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    24-04-2005
    Posty
    0

    Domyślnie


    Nowo odkryty związek hamuje apetyt
    Nowo odkryty związek hamujący apetyt może pomóc w leczeniu otyłości nie wywołując przy tym silnych skutków ubocznych - wynika z najnowszych badań amerykańskich.
    Jak napisali naukowcy na łamach pisma "Cell Metabolism", najnowsze badania mogą zaowocować nowym lekiem stosowanym w terapii otyłości i pokrewnych jej zaburzeń metabolizmu.

    Badania naukowców z firmy biotechnologicznej (OSI)Prosidion zostały zainspirowane wcześniejszym odkryciem, że naturalnie występujący związek tłuszczowy, etyloamid kwasu oleinowego, hamuje apetyt i tycie u szczurów. Później okazało się, że wywiera on swoje działanie za pośrednictwem białka komórkowego nazywanego w skrócie GPR119. Należy on do rodziny białek GPCR - tzw. receptorów błonowych związanych z białkiem G. Dzięki nim komórki mogą odbierać sygnały ze środowiska i odpowiednio na nie reagować. Obecnie znaczna grupa leków dostępnych na rynku działa na receptory GPCR obecne w różnych tkankach.

    Receptor GPR119 jest obecny przede wszystkim w komórkach trzustki i innych narządach układu pokarmowego u ludzi i myszy. Wykrywa się go również w mózgu gryzoni. Jednak jego funkcja pozostawała do tej pory tajemnicą.

    Naukowcy z firmy (OSI) Prosidion poszukiwali związków, które mogłyby imitować działanie etyloamidu kwasu oleinowego i jednocześnie były na tyle małe, by można je było zastosować jako leki. W tym celu przejrzeli "bibliotekę" małych cząsteczek, która obejmuje setki tysięcy substancji i natrafili na związek zaszyfrowany pod nazwą PSN632408.

    Następnie podawali PSN632408 doustnie szczurom na wysokotłuszczowej diecie. Okazało się, że związek (w dawce 100 miligramów na kg masy ciała) znacznie ograniczył apetyt gryzoni, tak że już w ciągu pierwszych 24 godzin jadły one o ok. 10 proc. mniej niż szczury kontrolne.

    Otyłe szczury, którym codziennie przez dwa tygodnie podawano PSN632408, również jadły mniej i przybrały na wadze mniej niż szczury, którym nie podawano leku.

    Dalsze badania wykazały, że u zwykłych szczurów na diecie bogatej w tłuszcz PSN632408 ograniczał przyjmowanie pokarmu i tycie w podobny sposób, co obecnie używany lek na otyłość - sibutramina. Jednak mechanizm jego działania jest inny.

    Sibutramina wpływa poziom dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i noradrenaliny i dlatego może dawać niepożądane skutki uboczne, np. podnosić ciśnienie krwi u niektórych pacjentów, powodować zaparcia, bóle głowy czy bezsenność.

    Zdaniem autorów najnowszej pracy, działanie PSN632408 powinno być dużo bardziej specyficzne, gdyż wpływa on na receptor obecny przede wszystkim w układzie pokarmowym. W związku z tym nowy lek nie powinien powodować istotnych skutków ubocznych.

    W przyszłości naukowcy chcą lepiej zrozumieć mechanizm wybiórczego działania małej cząsteczki PSN632408. Planują też znaleźć inne związki, które wpływają na receptor GPR119 i mogą pomóc w leczeniu otyłości.

  10. #10
    minus13kg jest nieaktywny Nowy na forum
    Dołączył
    14-01-2006
    Posty
    0

    Domyślnie

    Bardzo mądre artykuliki Przeczytałam je może niezbyt dokładnie, ale tak trzy po trzy :P
    Mądre, tylko ja już to wszystko wiem...
    no i ? :P
    no i dalej jestem gruba, bosz... :P

    )

Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni

Zakładki

Zakładki
-->

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •