Dodano: 2015-02-27

Odchudzanie z dietetykiem – czy warto? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Gdy dojrzejemy wreszcie do decyzji o odchudzaniu, zazwyczaj albo samodzielnie opracowujemy plan działania, albo szukamy w Internecie idealnego sposobu, żeby schudnąć. Powody powzięcia tego postanowienia mogą być różne – pragnienie zgrabnej sylwetki, kwestie zdrowotne itd. Należy jednak pamiętać, że brak pogłębionej wiedzy może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Warto wobec tego skorzystać z porad dietetyka.

W czym tkwi siła dietetyka?

Przede wszystkim dietetyk posiada ogólną wiedzę dotycząca żywienia. Potrafi dostosować jadłospis do potrzeb każdego człowieka, nie tyko odchudzającego się, biorąc pod uwagę jego tryb życia, stan zdrowia, alergie pokarmowe itp. Osoby borykające się z nadwagą z całą pewnością powinny skorzystać z porady dietetycznej. Poniżej przedstawiamy trzy przypadki, w których porada dietetyka może być na wagę złota.

dietetyk

Dietetyk na wagę złota

Przypadek pierwszy

Bez względu na to czy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów jedynie dietą, czy zamierzamy połączyć ją z odpowiednią aktywnością fizyczną, powinniśmy odżywiać się prawidłowo. Często popełnianymi błędami są drastyczne ograniczenia dziennej porcji kalorii, eliminowanie tłuszczy i węglowodanów, głodówka i stosowanie diet eliminujących, ubogich w podstawowe składniki odżywcze. Stajemy się wówczas osłabieni, pozbawieni energii i nawet jeśli uda nam się stracić kilogramy, to wcale nie wyglądamy kwitnąco i niestety szybko je odzyskujemy. Dietetyk natomiast po przeprowadzeniu odpowiednich badań skomponuje jadłospis w taki sposób, aby królowała w nim zdrowa żywność, a jego wartość energetyczna była optymalna do naszych potrzeb. Przede wszystkim zaproponuje dietę zbilansowaną, w której wszystkie składniki odżywcze – tłuszcze, węglowodany i białko – będą miały swoje miejsce w odpowiednich proporcjach.

Przypadek drugi

Zdarza się, że posiadamy dość wiedzy, aby samodzielnie poradzić sobie z ułożeniem diety, a mimo to po pewnym czasie przestajemy chudnąć, a nasz organizm zaczyna się buntować. Na początku odchudzania gubimy więcej kilogramów, potem następuje wyhamowanie. Przeważnie w tym momencie albo się poddajemy, albo modyfikujemy dietę, która staje się niebezpiecznie restrykcyjna. Tymczasem przyczyn takiego zahamowania może być wiele. Konsultacja dietetyczna pozwoli utrzymać właściwy kierunek postępowania, aby nie stracić motywacji. Dodatkowo dietetyk może zalecić badania kontrolne. Złe samopoczucie może wynikać nie tylko z procesu oczyszczania organizmu, lecz także z nietolerancji pokarmowej, której sobie nie uświadamiamy. W poradni dietetycznej zostaną zaproponowane wszystkie potrzebne badania, dzięki którym możliwe będzie ustalenie pełnego profilu pacjenta.

Przypadek trzeci

Restrykcyjna i modna "dieta cud" jakoś pomogła schudnąć, ale po jej zakończeniu waga szybko idzie do góry? To standard po zakończeniu wszystkich diet eliminujących. Program żywieniowy ułożony przez dietetyka nie tylko ma na celu pomóc nam w efektywnym i zdrowym chudnięciu. To przede wszystkim długofalowa zmiana nawyków żywieniowych, która uchroni nas przed powrotem do dawnych grzechów i natychmiastowym efektem jo-jo.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane