Dodano: 2015-07-24

Którą sałatę najlepiej wybrać? Podpowiadamy! Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Sałata gości na naszych stołach od dawna jako dodatek do obiadu. Nie każdy wie, że oprócz wspaniałego smaku ma szereg zalet. Sałata, składająca się w 90% z wody, ma korzystny wpływ na przemianę materii, poprawia kondycję skóry, wzmacnia odporność. Przy tym jest zdrowa, lekka i niskokaloryczna. Występuje w wielu smakowitych odmianach. Warto je poznać, aby urozmaicić nasze posiłki oraz poznać nowe smaki.

Sałata – wartości odżywcze

Sałata to zielone warzywo liściaste, które zawiera wiele soli mineralnych i przeciwutleniaczy, witamin z grupy B, C i E oraz minerały, tj. potas i żelazo. Jest również najbogatszym źródłem kwasu foliowego spośród wszystkich warzyw. Sałata zawiera również sporo błonnika, który zmniejsza przyswajanie tłuszczów i cukrów. Jest też wyjątkowo niskokaloryczna. W 100 g np. sałaty masłowej znajdziemy zaledwie 15 kalorii, dlatego idealnie sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy są na etapie redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że tłuste sosy, majonez i duża ilość oleju znacznie zwiększają jej kaloryczność, a nieświeża sałata traci cenne witaminy i minerały.

Sałata masłowa

Jedną z najbardziej popularnych odmian sałat w Polsce jest sałata masłowa. Posiada ona delikatne, miękkie liście i słodkawy smak. Wykorzystujemy ją jako główny składnik sałatek, dodatek do kanapek lub element dekoracji dań. Do najcenniejszych składników sałaty masłowej należy: błonnik, żelazo, magnez, witaminy z grupy B oraz witamina C. Niestety sałatka szybko traci świeżość, dlatego nie należy jej długo przechowywać.

sałata

Sałata lodowa

Sałata lodowa jest krucha, chrupiąca i ma łagodny, odżywczy smak. W przeciwieństwie do sałaty masłowej, można ją długo przechowywać w lodówce. Niestety nie zawiera zbyt wielu wartości odżywczych.

Sałata rzymska

Jej podłużna główka jest zbudowana z grubych i pomarszczonych liści. Już 100 g zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Dzięki wysokiej zawartości chromu hamuje apetyt na słodkości. Sałata rzymska jest także bardzo trwała, co sprawia, że możemy cieszyć się jej smakiem na dłużej.

Rukola

Liście tej sałaty są ciemnozielone, podłużne i postrzępione. Ma ostry, pieprzny smak, dlatego z reguły łączy się ją z innymi odmianami sałat lub podaje do mało wyrazistych potraw. Jej listki zawierają mnóstwo jodu i kwasu foliowego, a także najwięcej wapnia spośród wszystkich sałat.

Roszponka

Ma drobne, miękkie ciemnozielone listki. Są bardzo aromatyczne o łagodnym, lekko orzechowym smaku. Zawierają więcej potasu niż pomidory, a także żelazo i witaminy z grupy B. By pozostała świeża na dłużej, powinna być kupowana z korzeniami.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane