Dodano: 2015-08-28

Czy warto wprowadzić owoce morza do naszej diety? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Niektórzy zachwycają się ich smakiem, inni z kolei traktują je z przymrużeniem oka jako wciąż egzotyczny przysmak. Z całą pewnością jednak warto się do nich przekonać, i to z kilku powodów. Bogate w białko owoce morza są niskokaloryczne, lekkostrawne i pożywne. Mięczaki i skorupiaki są doskonałym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Produkty te zawierają również wiele witamin, dlatego warto wprowadzić je do diety.

Czym są owoce morza?

Owoce morza to jadalne morskie lub słodkowodne zwierzęta bezszkieletowe, głównie skorupiaki (homary, kraby, krewetki) i mięczaki (ostrygi, omułki, ośmiornice, kałamarnice). Pod względem żywieniowym charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i mogą stanowić doskonały zamiennik mięsa oraz ryb w naszym codziennym menu. Doskonale sprawdzają się jako przystawki i drobne przekąski, jako składniki sałatek, zup oraz dań głównych. Niektóre jada się na surowo (ostrygi), ale można je również zapiekać, dusić, gotować, smażyć czy faszerować. Największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców rejonów śródziemnomorskich. Warto zauważyć, że dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Czyżby owoce morza miały w tym jakiś udział?

owoce morza

Jakie wartości odżywcze mają owoce morza?

Kolejną istotną cechą owoców morza jest zawartość tłuszczu. Owoce morza są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu chorób, m.in.: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, chorób nowotworowych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe regulują również gospodarkę lipidową krwi.

Spośród składników mineralnych, owoce morza są najcenniejszym źródłem fluoru (niezbędnego do prawidłowego rozwoju i budowy kości oraz zębów), selenu (wzmacniającego układ odpornościowy, chroniącego serce i układ krążenia). Ilość zawartego w nich żelaza stanowi około 30–50% ilości żelaza znajdującego się w mięsie czerwonym. Skorupiaki i mięczaki są też dobrym źródłem wapnia, a ostrygi – najbogatszym w diecie źródłem cynku. Pod tym kątem jak widać, owoce morza nie mają sobie równych.

Na co należy uważać?

Wprowadzając owoce morza do swojej diety, warto mieć na uwadze ich pochodzenie i termin przydatności do spożycia. Aby uniknąć zatrucia, owoce morza należy kupować tylko ze znanych i sprawdzonych źródeł. Przed gotowaniem sprawdzamy, czy skorupki muszli są dokładnie zamknięte. W każdą niedomkniętą małże należy stuknąć nożem, jeśli się nie zamknie, trzeba ją wyrzucić. Przed spożyciem musimy upewnić się, czy nie jesteśmy na nie uczuleni, ponieważ owoce morza są niebezpieczne dla alergików.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane