Dodano: 2015-09-23

Zasady racjonalnego odżywiania – które są najważniejsze? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Każda z nas chce mieć piękną sylwetkę oraz jak najdłużej zachować zdrowie i urodę. Wierzymy, że każda dieta zamieszczana w kolorowych czasopismach jest odpowiedzią na nasze problemy. Codziennie czytamy o nowych, lepszych sposobach na wymarzone ciało. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że większość z tych tak zwanych „diet” nie odpowiada normom odżywczym i zdrowotnym.

 

Nie każda dieta ci pomoże

Istnieje wiele diet, których wartości odżywczej i zdrowotnej nikt nie ocenił. Nie ma na ich temat badań naukowych ani informacji w książkach. Na forach internetowych możemy przeczytać, jak cudownie działa dieta stosowana przez kogoś, kogo tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy i nie jesteśmy w stanie ocenić jego wiarygodności. Same więc musimy nauczyć się, jak rozróżniać diety zdrowe od tych, co do których mamy wątpliwości.

Każda stosowana przez nas dieta powinna realizować zasady racjonalnego odżywiania się, które według prof. W.B. Szostaka i prof. B.Cybulskiego obejmują:

  1. Spożywanie różnorodnych produktów (warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiału, mięsa, ryb, tłuszczów roślinnych).
  2. Unikanie nadwagi i otyłości.
  3. Spożywanie produktów zbożowych jako głównego źródła energii.
  4. Spożywanie co najmniej dwóch szklanek mleka dziennie (jedną można zastąpić serem).
  5. Umiar w jedzeniu mięsa i jego zamienników (ryby, nasiona roślin strączkowych)
  6. Codzienne jedzenie warzyw i owoców.
  7. Ograniczenie tłuszczu zwłaszcza zwierzęcego oraz produktów zawierających cholesterol.
  8. Unikanie cukru i słodyczy.
  9. Ograniczenie spożycia soli.
  10. Unikanie alkoholu.

Zdrowa dieta powinna być stosowana przez całe życie, nie może być restrykcyjna oraz niedoborowa. Posiłki powinny być smaczne i chętnie przez nas spożywane.

każda dieta musi być zrównoważona

Dieta Kopenhaska

Bardzo popularną dietą jest dieta kopenhaska, inaczej nazywana dietą 13-dniową, dietą z kliniki Mayo, dietą szwedzką bądź duńską. Czas trwania diety to 13 dni, co pozwala schudnąć 7–20 kg (jak podają sami stosujący). Polega ona przede wszystkim na spożywaniu jaj w ilości 7 na tydzień oraz picia czarnej kawy z cukrem, która ma działanie odwadniające (nie dziwi więc spadek wagi).Trzeba również zaznaczyć, że jedno jajo (50 g) zawiera około 180 mg cholesterolu (w diecie są zalecane 2 jaja dziennie), a normą jest 300 mg cholesterolu na dzień. Średnia ilość spożywanych kalorii wynosi tu około 600–700. Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w wieku 35 lat o wadze 65 kg i wzroście 1, 75 m oraz o niskiej aktywności fizycznej wynosi średnio 1400 kcal. Jak zatem takiej kobiecie zapewnić dostateczną ilość energii i składników odżywczych w diecie 600 kcal?

Racjonalna dieta odchudzająca może ograniczać średnio 300–400 kcal dziennie, co pozwoli nam schudnąć około 0,5 kg na tydzień. Nie będzie to wówczas efekt odwodnienia, lecz zmniejszenia dowozu energii.

Dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową, ubogobiałkowa i wysokotłuszczową. Procentowy udział składników odżywczych w diecie kopenhaskiej wynosi odpowiednio: 30% białka, 57 % tłuszcze i 13% węglowodany. Zgodnie z zaleceniami zdrowego odżywiania, procentowy udział składników odżywczych powinien wynosić: białka – 15-20%, tłuszcze 30–35% i węglowodany 45–55%. Dieta jest również niedoborowa pod względem witamin (B1, B2, B6, E) oraz składników mineralnych (żelaza, wapnia, magnezu). „Dzięki” temu czujemy się osłabieni, zmęczeni oraz rozkojarzeni. Nie dziwi więc, że zalecenia mówią o stosowaniu diety nie częściej niż 2 razy w roku i nie dłużej niż 13 dni. Ciekawe jest również stwierdzenie, że dieta ma działanie termogeniczne, czyli pobudzające spalanie tłuszczu, który zamienia się w energię cieplną. Nie zgadzam się z tym, gdyż dieta jest wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, a wiadomo, że tłuszcze spalają się „w ogniu” węglowodanów. Jedynym efektem w diecie 13-dniowej jest utrata wody z organizmu i wzrost cholesterolu we krwi.

 

Dieta Montignac

Dieta Montignac (Metoda Montignaca), to dieta opracowana przez francuskiego lekarza Michela Montignaca. Założeniem diety jest spożywanie produktów o jak najniższym indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny (IG) określa, jak poszczególne produkty węglowodanowe wpływają na podwyższenie poziomu cukru we krwi. Metoda Montignaca jest raczej pewnym stylem życia niż typową dietą odchudzającą.

Montignac wyróżnia produkty o niskim IG <50 i wysokim IG 55–110. Drugą zasadą diety jest nieliczenie kalorii, które wg autora nie są przyczyną nadwagi.

W jadłospisie nie są ograniczane kalorie, lecz istnieją ograniczenia co do pewnych produktów zawierających węglowodany o wysokim IG. Metoda powinna być stosowana przez całe życie. Składa się z II faz. Faza I pozwala nam pozbyć się zbędnych kilogramów, faza II ma za zadanie utrzymać stały ciężar ciała. Produkty przeciwwskazane to m.in. chipsy, piwo, ziemniaki, napoje gazowane, ryż biały, batoniki czekoladowe itp.

Metoda nie jest dietą niedoborową, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Zalecenia diety są adekwatne do zasad prawidłowego żywienia, jednak należy wystrzegać się nadmiernej ilości dostarczanych kalorii. Wiąże się to z tym, że nadmiar kalorii oznacza nadmiar energii dostarczanej do naszego organizmu, a to przekłada się na wzrost tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne jest, aby przed zastosowaniem każdej diety zastanowić się, czy naszym zdaniem odpowiada ona zasadom zdrowego żywienia, czy jest smaczna, czy możemy kontynuować ją przez całe życie poprzez zmianę naszych nawyków i czy nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi.
 
Aleksandra Kilen
 
Bibliografia:
  1. Gawędki J., Hryniewiecki L.: „Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu”, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa 1998, 2000.
  2. Montignac M.: „Jeść, aby schudnąć”, ARTVITAE Sp. z o.o., Warszawa 2005.
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane