Dodano: 2015-08-26

Zdrowe przekąski – zadowolą każde podniebienie Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

W ciągu dnia powinniśmy zjadać 3 główne posiłki czyli śniadanie, obiad i kolację. Do tego dwa mniejsze posiłki - drugie śniadanie i deser. Ale oprócz tego gdy poczujemy głód, często sięgamy po to, co akurat mamy pod ręką. Przeważnie są to słodycze, które bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi, ale na krótko i dlatego po chwili znowu jesteśmy głodni. Zatem jakie powinny być zdrowe przekąski?

 

Zdrowe przekąski – jakie wybierać?

Wbrew pozorom niewinne przekąski mogą okazać się olbrzymia bombą kaloryczną. 4 delicje to około 200 kcal, a zaspokoją głód na pięć minut lub w ogóle. Słone paluszki, niby niewinne i takie „smukłe”, a jeden to około 10 kcal, czyli 20 paluszków to już 200 kcal – a najczęściej nie kończy się na tym. Nadprogramowe 100 kalorii dziennie przekłada się na 5 kg rocznie? Ciało skrupulatnie przelicza dodatkowe kalorie – możemy się oszukiwać, że nie było tego ciasteczka czy batonika, ale metabolizmu oszukać się nie da. Zadaniem zdrowej przekąski jest przed wszystkim zaspokojenie apetytu. Warto pamiętać o tym, by były one urozmaicone i pochodziły z różnych grup pokarmowych.

Warzywa

Najzdrowsze przekąski to warzywa. Mają niewiele kalorii, ale za to mnóstwo witamin (C, B1, B2, A, E i K), pektyn i składników mineralnych. Szczególnie polecane są: seler naciowy, papryka, sałata lodowa, kapusta pekińska, marchew, pomidor, rzodkiewka, ogórek zielony. Warta uwagi jest też kapusta kiszona.

Owoce

Owoce są bardzo zdrowe, spełniają podobną rolę w żywieniu co warzywa. Zawierają jednak spore ilości cukrów prostych, dlatego z ich spożywaniem nie należy przesadzać. Unikać należy bananów, awokado, winogron i daktyli. Natomiast na przekąski polecane są szczególnie truskawki, czereśnie, arbuzy, kiwi, pomarańcze, mandarynki.

świetne na przekąski będą bakalie

Bakalie

  • Suszone śliwki – zawierają dużo błonnika i stąd ich właściwości lekko przeczyszczające. Jeżeli cierpimy na uciążliwe zaparcia, wystarczy codziennie zjeść trzy śliwki. Zawarte w nich pektyny spowalniają proces wchłaniania cukru, przez co spalanych jest więcej tłuszczów. Poza tym pektyny pęczniejąc w przewodzie pokarmowym jak gąbka, wywołują uczucie sytości.
  • Figi - ze wszystkich suszonych owoców to właśnie figi zawierają najwięcej błonnika. Skutecznie więc zapobiegają zaparciom. Ponadto mają dużo wapnia i potasu oraz witamin z grupy B.
  • Rodzynki – są łatwostrawne i dietetyczne. Zalecane są szczególnie w niedokrwistości, nieżytach przewodu pokarmowego i nadkwasocie. Obniżają poziom cholesterolu, zwalczają zatrucia, chronią przed udarem mózgu i zawałem serca. Ponadto odkwaszają organizm. Zawierają wapń i bor, co zapobiega osteoporozie, dlatego są szczególnie polecane kobietom po menopauzie. Poprawiają wygląd skóry oraz podnoszą odporność organizmu.
  • Pestki dyni - zalecane są szczególnie mężczyznom, gdyż są cennym źródłem cynku. Pierwiastek ten znany jest z hamującego działania rozwoju raka prostaty. Poprawiają również wygląd skóry oraz stan włosów. Niestety są bardzo kaloryczne – 100 g ma około 550 kcal.
  • Migdały - są najszlachetniejszymi z orzechów i dlatego nadaje się im tytuł "króla orzechów". Są źródłem białka, magnezu, cynku, potasu, żelaza, wapnia. Znany jest także wpływ migdałów na poprawę pamięci i koncentracji dzięki zawartości potasu i witamin B1, PP i E. Tłuszcz w migdałach zawiera wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Stosuje się je w takich dolegliwościach jak anemia, słaba pamięć, osłabiony mózg i system nerwowy, zły wzrok, słabe włosy, choroby skóry, utrata wagi ciała, wczesne starzenie się i brzydka cera. Są również wysokokaloryczne – 100 g to 570 kcal.
  • Suszone morele – są bogate w składniki mineralne takie jak potas, żelazo i wapń. Dzięki zawartości boru morele poleca się kobietom po menopauzie, pomagają bowiem utrzymać odpowiedni poziom estrogenów. Także i one, dzięki zawartości pektyn, przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu. Spożywanie moreli zaleca się przy leczeniu anemii i nadciśnienia.

Przed jedzeniem suszone owoce trzeba myć. Środki konserwujące i oleje, używane do zabezpieczenia owoców przed sklejaniem, mogą podrażniać jelita i powodować alergie. Takie przekąski, zamiast cieszyć, mogą zaszkodzić.

Nabiał

Podczas odchudzania, gdy dopadnie nas wilczy głód, najlepiej wybierać przekąski bogate w sycące białko. Żeby je strawić i przyswoić, organizm potrzebuje dużo energii, którą czerpie z tkanki tłuszczowej. Wtedy najlepiej sięgnij po naturalne jogurty, kefiry, maślanki, twarożki. Aby uzyskać lepszy smak np. twarożku naturalnego można dodać do niego łyżeczkę miodu lub owoc kiwi. Zdrowo, a niskokalorycznie. Jogurt naturalny to średnio 60 kcal w 100 g, a maślanka tylko 50 kcal. Dobra przekąska to zdrowa przekąska. Te bogate w błonnik pomagają w usuwaniu toksyn z przewodu pokarmowego. Ważne są także nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na prawidłowe ukrwienie skóry, sprawiają, że włosy staja się miękkie i błyszczące, a paznokcie twardsze i mniej podatne na złamania. Po słodycze jako przekąskę sięgać nie warto! Fakt, od dzieciństwa kojarzą się nam z czymś przyjemnym. Jako dorosłe osoby sięgamy po nie, gdy jest nam źle i smutno, gdy chcemy sobie poprawić nastrój. Są łatwo dostępne, ale niestety zgubne dla figury. Warto pamiętać o tym, że zdrowe przekąski mają zdecydowanie więcej zalet, a zjadane w optymalnych ilościach nie posiadają wad!

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane