Dodano: 2015-05-25

Niedoczynność tarczycy a dieta. Jak to pogodzić? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

W każdym z nas toczy się ustawiczna gra hormonów. Niekiedy gruczoły je wytwarzające szwankują, powodując zmiany chorobowe. Tak często zdarza się z tarczycą, niewielkim gruczołem położonym na wysokości krtani, który wytwarza hormony odpowiedzialne za regulowanie przemiany materii. Niedoczynność tarczycy powoduje bardzo uciążliwe dolegliwości metaboliczne.

 

U kogo może wystąpić niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta gwałtownie z wiekiem oraz u kobiet w okresie poporodowym. Chociaż największe ryzyko zachorowania dotyczy ludzi starszych, to niedoczynność tarczycy może się pojawiać także u dzieci i młodzieży.

Możliwe objawy niedoczynności tarczycy

  • suchość skóry,
  • łamliwe paznokcie i włosy,
  • łatwa męczliwość,
  • łatwe ziębnięcie,
  • osłabienie przemiany materii,
  • zwiększenie masy ciała,
  • senność,
  • uczucie osłabienia,
  • apatia,
  • chrypka,
  • zaburzenia płciowe (brak miesiączki, obniżone libido),
  • wole.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie większość tych objawów, wybierz się do endokrynologa i zbadaj poziom hormonów tarczycy. Leczenie tego schorzenia polega na zwiększeniu podaży jodu i suplementacji hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest chorobą przewlekłą, często utrzymującą się przez całe życie. Jednak prawidłowe leczenie, rozpoczęte we właściwym czasie może całkowicie usunąć wszystkie jej objawy i umożliwia prowadzenie normalnego życia.

na niedoczynność tarczycy pomoże nam jod zawarty np. w rybach

Tarczyca lubi jod

Ważne jest, aby dieta była tak zbilansowana, żeby dostarczać odpowiednią ilość jodu. Przed niedoborem tego pierwiastka zabezpiecza nas spożywanie jodowanej soli kuchennej, Najlepszym jego źródłem są ryby morskie takie jak dorsz (110 µg  jodu/100 g), łosoś (44 µg), makrela wędzona (40 µg), śledź (30 µg). W codziennej diecie nie może zabraknąć soli kuchennej jodowanej (2300 μg jodu/100 g). Aby nie tracić jodu podczas obróbki kulinarnej, trzeba pamiętać, że gotowanie potraw zmniejsza jego ilość o połowę. Warto więc solić potrawy dopiero po ich ugotowaniu. Grillowanie i pieczenie zmniejsza zawartość jodu tylko o 1/5. Należy pamiętać, aby nie przesadzać, że spożyciem soli kuchennej – dzienna dawka, aby dostarczyć odpowiednia ilość jodu, to 6 g. Przekroczenie tej dawki i przesalanie potraw może być niebezpieczne zarówno dla tarczycy, jak i dla całego organizmu.

|Masz niedoczynność tarczycy? Tego unikaj

Niektóre produkty mogą ograniczać przyswajanie jodu. Są to kapusta, kalafior, brukselka, rzepa, soja, gorczyca i orzeszki ziemne. Ale dobra wiadomość jest taka, że gotowanie wymienionych warzyw zmniejsza zawartość substancji utrudniających przyswajanie jodu o ponad 30%.

Rola białka w diecie

Białko powinno stanowić 15% wszystkich spożywanych kalorii. Taki własnie poziom gwarantuje odpowiednio wysokie tempo przemian metabolicznych, które przy niedoborach hormonów odpowiedzialne są za tycie. Oprócz tego białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej. Podstawą diety przy niedoczynności tarczycy jest zwiększenie podaży białka do poziomu 80-100 g. Przy takiej ilości należy pamiętać o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej, aby nie obciążać nerek. Do dobrych źródeł białka należą jaja, mleko i jego przetwory, sery twarogowe i żółte oraz drób, cielęcina, chude wędliny oraz ryby. Warto pamiętać o przestrzeganiu zasady spożywania pięciu posiłków dziennie, regularnie co 3-4 godzin. Niedoczynność tarczycy wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale również właściwej diety i regularnej aktywności fizycznej. Postępowanie dietetyczne dotyczy głównie podwyższenia tempa przemiany materii, które przy tej chorobie niestety ulega dużemu spowolnieniu.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane