Słów kilka o różnych rodzajach herbaty
Procesy produkcyjne każdego rodzaju herbaty są podobne i składają się z kilku etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Najbardziej popularną jest herbata czarna, która powstaje w wyniku fermentacji liści krzewu herbacianego. Im dłużej trwa ten proces, tym herbata jest ciemniejsza i bardziej cierpka. Parzyć czarną herbatę powinno się 3–5 minut, zalewając ją wrzątkiem. Ten rodzaj herbaty działa pobudzająco - wspomaga w ten sposób pracę serca oraz układu krwionośnego. Wzmaga koncentrację oraz pracę układu pokarmowego.
Proces fermentacji jest pominięty przy produkcji herbaty zielonej, dzięki czemu napar jest jaśniejszy oraz bardziej gorzki w porównaniu z herbatą czarną. Ten rodzaj herbaty parzy się w temperaturze 60-80°C, 3–5 minut. Herbata ta ułatwia trawienie, pracę nerek i układu moczowego, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Wpływa także korzystnie na układ krwionośny, oddechowy i nerwowy oraz pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera oraz przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach. Herbaty czerwona i biała przechodzą częściowy proces fermentacji. Herbata czerwona powinna być zalana wodą w temperaturze 90–100°C i parzona przez około 3 minuty. Poprawia pracę układu pokarmowego oraz działa pobudzająco. Nie powinno się jej słodzić, gdyż neutralizuje się działanie naparu.
Z tych samych liści można parzyć herbatę czerwoną, zieloną i białą nawet 3 razy!
Biała herbata powinna być parzona w temperaturze 85°C przez 3 minuty. Ze wszystkich rodzajów herbat zawiera najwięcej teiny, dlatego działa silnie pobudzająco. Poprawia także wygląd skóry, zapobiega procesom starzenia, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga pracę układu krążenia. Przeciwdziała także powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach silniej niż zielona herbata.
Herbata – czy nie ma żadnych minusów picia?
Jak wszystko, częste picie herbaty ma także wady. Należą do nich:
- zaburzenie wchłaniania żelaza – zielona herbata w 60% absorbuje żelazo z żywności, czarna w 30%, dlatego najlepiej pić te rodzaje herbat po upływie ponad 30 minut od spożycia posiłku,
- ograniczenie wchłaniania wapnia – głównie czarna herbata, dlatego jest niewskazana dla dzieci, kobiet ciężarnych, karmiących oraz narażonych na osteoporozę.
Mimo wszystko herbata to coś, co warto pić!
Jednak lepiej wybierać liściaste niż w torebkach (zawsze można zobaczyć, czy parzy się wartościowe liście, czy patyki i miał) oraz parzyć według sposobu przedstawionego przez producenta. Należy także odpowiednio przechowywać herbaty, by nie straciły swojego aromatu i nie „złapały” wilgoci.
mgr inż. Natalia Wojtczak
Komentarze
Głupie pytanie - oczywiście, że warto. Uwielbiam herbatę :D Teekanne, lipton, remsey, saga - wszystkie uwielbiam :D
Nigdy nie piłam herbaty białej.. Nawet o niej nie słyszałam...
Serio? Teekanne i Big Active mają w swojej ofercie akurat dwie białe herbaty to możesz sobie spróbować. Naprawdę bardzo polecam ;)
Herbata oferowana w marketach w tzw saszetkach to nie ma nic wspólnego z herbatą . To typowy śmieć. Prawdziwe herbaty dobrej jakości tylko gruby liść