Dodano: 2016-02-18

Kosmetyki probiotyczne. Czy warto je stosować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Alergie, choroby skóry, nieprzyjemności związane z wszechobecną chemią, a z drugiej strony bakteriami, którym coraz łatwiej jest nas atakować. Na rynku funkcjonują już kosmetyki, które łagodzą, a także leczą podobne dolegliwości. Jak je rozpoznać i w konsekwencji wypróbować? O co chodzi w probiotykach i probiotycznym podejściu do diety, kosmetyków, życia?

 

Probiotyki w kosmetykach

Probiotyki są też coraz częściej składnikami aktywnymi kosmetyków. Na świecie ich sprzedaż systematycznie rośnie. Ich zadanie to działać korzystnie na zachodzące w skórze procesy, ograniczać proces utraty wody, nawilżać ją, uelastyczniać, nadać odpowiednią miękkość i  gładkość. Pewnie niektórzy (albo raczej niektóre panie) kojarzą dolegliwości kobiece związane z podrażnieniami skóry w okolicach intymnych? Nasze babki już wtedy wiedziały o prozdrowotnych funkcjach np. kefiru. Dzisiaj pozyskiwane z niego ekstrakty wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne, łagodzą podrażnienia, wspomagają procesy gojenia. Podobnie postępowały, gdy któreś z dzieciaków podrażniło skórę przez nadmierne opalanie czy oparzenia, nieprawdaż? Z roku na rok zwiększa się niestety liczba zachorowań na różnego rodzaju alergie oraz przewlekłe choroby skóry. Wzrasta też liczba zachorowań na różne odmiany dermatoz - łuszczyca, trądzik, wypryski, pokrzywki, zakażenia wirusowe skóry, pasożytnicze choroby skóry (świerzb), piodermie (choroby skóry wywołane przez gronkowce i paciorkowce). Czy pomogą w tych dolegliwościach?

 kosmetyki z probiotykami są bardzo wartościowe

Probiotyki na pomoc w walce z bakteriami

Zdecydowanie najwięcej bakterii zagnieżdża się na skórze w wilgotnych regionach, np. w obrębie fałdów skórnych, pach, głowy. Takie zachorowania nie muszą wcale zależeć od poziomu higieny osobistej. W okresie dojrzewania wśród mikroflory skóry dominować może Propionibacterium acnes będący przyczyną trądzika. Wiemy również, że przyczyną łupieżu pstrego jest drożdżak z gatunku Pityrosporum ovale. Na podstawie badań przeprowadzonych na ziarnkach pyłku wydaje się bardzo prawdopodobne, że część objawów alergicznych wywołanych ekspozycją na pyłki może być skutkiem obecności na ziarnkach pyłku bakterii i ich produktów.

Jak już wspominaliśmy, jedną ze skuteczniejszych metod walki z tymi dolegliwościami jest odpowiednia dieta, a jeśli to niemożliwe, wspomaganie naturalnych funkcji obronnych organizmu poprzez kosmetykę. Probiotyki chronią nas przed chorobami i wspomagają procesy życiowe (np. w probiotycznych produktach myjących itp.). Celem takich produktów nie jest tylko ciągłe zwalczanie i sterylizacja powierzchni skóry oraz otoczenia poprzez dezynfekcję, ale przede wszystkim tworzenie stałej i zdrowej równowagi w naszym otoczeniu. Produkty probiotyczne są w 100% bezpieczne, hypoalergiczne, bezzapachowe, nie zawierają konserwantów. Probiotyki polecane są także dla osób mających problemy skórne (egzemy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybice). Pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry, są alternatywą dla antybiotyków, środków dezynfekujących oraz wysuszających skórę preparatów.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane