Dodano: 2016-06-20

Żurawina na problemy z układem moczowym Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Problemy z układem moczowym mają różny charakter i podłoże. Przybierają postać zapaleń pęcherza i dróg moczowych, zakażeń bakteryjnych czy uciążliwych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Wzmacnianie tkanek budujących i otaczających układ moczowy oraz ograniczanie rozwoju bakterii patogennych jest sposobem na łagodzenie i przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości układu moczowego. Niezastąpioną pomocą służy tutaj żurawina.

Dolegliwości związane z układem moczowym

Zapalenia pęcherza moczowego i dróg moczowych to najpowszechniejsze dolegliwości związane z układem moczowym. Nasilają się w okresie jesienno-zimowym, gdy nie sprzyja nam pogoda oraz podczas osłabienia odporności spowodowanego innymi schorzeniami czy stresem. Układ moczowy kobiety jest o wiele bardziej narażony na infekcje, zapalenia i urazy niż u mężczyzn. Powodem są różnice w budowie anatomicznej i sąsiedztwo dróg rodnych. Zapalenie pęcherza zdarza się także u mężczyzn mających problemy z opróżnianiem pęcherza moczowego z powodu rozrostu prostaty, u osób obłożnie chorych i z założonym cewnikiem. Infekcje bakteriami chorobotwórczymi osłabiają tkanki i nabłonki układu moczowego, powodując zapalenia. Skutkiem zapalenia pęcherza jest nieprzyjemne stałe uczucie pieczenia i parcia na pęcherz oraz uczucie bólu i pieczenia w czasie oddawania moczu.

Leczenie polega na przyjmowaniu leków bakteriobójczych i innych preparatów o działaniu odkażającym i tonizującym. Niektórzy stosują także ciepłe nasiadówki mające złagodzić ból i pieczenie. Nieleczone, nawracające zapalenia dróg moczowych mogą prowadzić do poważniejszego schorzenia – nietrzymania moczu (NTM), zwanego również inkontynencją, postrzeganego jako wstydliwą dolegliwość. Wyróżnia się wiele rodzajów NTM związanych z mimowolnymi wyciekami moczu podczas wysiłku, kichania, kaszlu, czy snu oraz poprzedzone nagłym parciem. Najcięższa postacią choroby jest stały niekontrolowany wyciek moczu. NTM stwierdza się dwukrotnie częściej u kobiet, zwłaszcza po 45. roku życia, niż u mężczyzn. Do najbardziej istotnych czynników ryzyka należą zatem płeć, wiek, menopauza, brak aktywności fizycznej po porodach, zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego oraz niektóre choroby tj. przerost prostaty, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca czy niewydolność krążenia. NTM jest chorobą postępującą, gdy nie jest leczone i nigdy nie cofa się samoistnie.

Żurawina

Żurawina może być sposobem, aby uchronić się przed dolegliwościami ze strony układu moczowego. Warto zacząć spożywać produkty na bazie owoców żurawiny, takie jak naturalny sok żurawinowy, bądź wyciągi z żurawiny dostępne w formie preparatów w postaci kapsułek. Żurawina jest znaną rośliną zielarską wykorzystywaną od dawna w leczeniu zakażeń układu moczowego. Pozyskiwany z owoców żurawiny naturalny sok zawiera niezwykle cenne składniki pomagające usunąć przyczynę zapaleń, czyli bakterie chorobotwórcze. Sok z żurawiny jest bogaty w polifenole, antocyjany i witaminy, które mają bardzo korzystny wpływ na stan układu moczowego. Niezwykłe właściwości soku z żurawiny znalazły potwierdzenie w wielu publikacjach naukowych. Udowodniono, że regularne picie soku z żurawiny zmniejsza o połowę częstotliwość nawrotów zakażeń, gdyż ogranicza przyczepianie się chorobotwórczych bakterii do ścian pęcherza moczowego i moczowodów.

żurawina

Najczęstszą przyczyną infekcji układu moczowego jest bakteria Escherichia coli. Żurawina zawiera taniny i proantocyjany, które utrudniają bakteriom chorobotwórczym E.coli osadzanie się na błonach śluzowych. Proantocyjany zmieniają kształt bakterii, utrudniają im wydzielanie substancji sygnałowej związanej z rozwojem kolonii, wskutek czego nie są one w stanie tworzyć biofilmów (nie zakładają kolonii na powierzchni błon śluzowych) i są łatwiej wypłukiwane z pęcherza przy oddawaniu moczu.

Sok z żurawiny

Sok z żurawiny bogaty jest ponadto w przeciwutleniacze (polifenole, flawonoidy i antocyjany), które unieszkodliwiają wolne rodniki i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy żurawinowe podobne są w budowie do tych obecnych w czerwonym winie, ale mają jeszcze dodatkową zaletę – działają przeciwzakrzepowo i zapobiegają zlepianiu się (agregacji) płytek krwi. Dzięki temu w naczyniach nie tworzą się skupiska płytek krwi, które mogłyby zatkać naczynia krwionośne i spowodować zator bądź zakrzep. Flawonoidy żurawinowe działają przeciwmiażdżycowo, gdyż zapobiegają utlenianiu cholesterolu i tworzeniu przez niego płytek miażdżycowych, ponadto uszczelniają i rozszerzają naczynia krwionośne. W wyniku ich dużej zawartości nadają sokowi charakterystyczny cierpki smak. Inne cenne dla zdrowia składniki soku żurawinowego to białka, błonnik, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy), kwas foliowy, witamina A, C, witaminy z grupy B, minerały: wapń, żelazo, fosfor, magnez. Żurawina zawiera mało sodu – pierwiastka szkodliwego w dużych ilościach, odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie.

Aby zachować sprawne funkcjonowanie układu moczowego do późnej starości, należy o niego dbać przez całe życie, m.in. poprzez wzbogacanie swojej codziennej diety w produkty wspomagające jego prawidłowe funkcjonowanie. Żurawina lub naturalny, bezpośrednio wyciskany z owoców sok żurawinowy niewątpliwie należą do tych produktów.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

dobrze sprawdzają sie suplementy, które mają skoncentrowane źródło żurawiny. Sprawdzony w moim przypadku jest Żurascin uro - stosuję już od jakiegoś czasu i faktycznie problem minął, zobaczymy co będzie dalej.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Oczywiście, ze żurawina jets naturalnym sposobem na zapobieganie zapaleniu pecherza, jem kilka razy w tygodniu i widzę poprawę, jeszcze 2/3 msc temu miałam problem, brałam urofuraginum max na to + domowe sposoby i przeszło mi, do tej pory nie wraca. Mam nadzieję, ze już dobrze wyleczyłam to zapalenie

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Żurawina jest świetna, ale przy zakażaniu układu moczowego czasem nie wystarcza. Jestem wielką fanką naturalnych produktów i gdy moją 12letnią córkę dopadło zakażenie stosowałam Ginjal Urit. Oprócz żurawiny zawiera on liście rozmarynu i sonchus, korzeń żeń-szenia oraz owoce czarnego bzu.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi