Dodano: 2016-11-30

5 najważniejszych właściwości zdrowotnych soku z kapusty Ocena: 4.9/5 Ilość głosów: 7

Jak wynika z badań naukowych, wyśmienitym źródłem zdrowia jest zwykła biała kapusta! Dlaczego warto pić sok z kapusty?

Co zawiera sok z kapusty?

Wiemy o zdrowotnych właściwościach kapusty, ale kto z was słyszał o soku z tego warzywa? Zapewne osoby, które interesują się medycyną naturalną, wiedzą o zdrowych aspektach tego soku. Sok z kapusty jest chętnie używany jest przez osoby, które dbają o piękną, promienną cerę oraz mocny układ odpornościowy. Stosując go zaledwie parę dni, odczujesz znaczną poprawę swojego zdrowia oraz napływ energii! Sok z kapusty reguluje ciśnienie, poprawia funkcje zapamiętywania, a nawet zabezpiecza przed powstaniem nowotworu. 

Bardzo ważnym składnikiem kapusty jest l-glutamina. To właśnie ta substancja pozytywnie wpływa na trakt jelitowy oraz wzmaga proces odbudowy jelita. Działanie to zostało udowodnione licznymi badaniami, które zostały wykonane przez doktora Garnetta Cheneya (Cheney, G: „Vitamin U Therapy of Peptic Ulcer,” California Medicine, vol. 77, number 4, October, 1952). Wykazały one zaskakujące właściwości! Z badań klinicznych wynika, iż 100–200 ml soku spożytego pół godziny przed posiłkiem potrafi wspomóc leczenie chorego przewodu pokarmowego. Taką praktykę należy stosować przez około dwa tygodnie. Podczas tej kuracji sok z kapusty musi być spożywany 3-5 razy dziennie, tak aby docelowo wypić jeden litr dziennie. 

Sok z kiszonej kapusty posiada bardzo wiele witamin oraz minerałów. Jest bogatym źródłem antocyjanu, beta-karotenu, błonnika (nierozpuszczalnego), jodu, wapnia, żelaza, magnezu, siarki. Posiada witaminy K, E, C, B1, B2, B3, B6, B12. Do ciekawostek należy fakt, iż w soku tym znajduje się rzadko spotykana witamina U, czyli L-metylo-metionino-sulfonian. Działa ona antyzapalnie oraz przyspiesza gojenie ran. Witamina ta uznana jest za najlepszy naturalny środek normalizujący soki żołądkowe. Potrafi jednocześnie zwiększać lub zmniejszać ilość soków żołądkowych w zależności od zapotrzebowania organizmu. Sulfonian, który znajduje się w witaminie U, skutecznie neutralizuje bakterie Helicobacter Pylori.

sok z kapusty

Sok z kapusty – poznaj 5 najważniejszych właściwości zdrowotnych!

1. Pokarm dla mózgu
Tak jak wcześniej napisałem, kapusta bogata jest w witaminę K oraz antocyjany. Składniki te stanowią ważny element pokarmowy dla mózgu. Dzięki nim polepszymy koncentrację oraz funkcje psychiczne. Ponadto regularne spożywanie soku pozwala na zmniejszenie ilości uszkodzonych nerwów. Nowe badania wykazały, iż przyczynia się on do obrony przed takimi chorobami jak Alzheimer oraz demencja.

2. Łagodzi ból głowy
Wiele lat temu, gdy nie było jeszcze tabletek przeciwbólowych, używano soku z kapusty. Znakomicie radził sobie z uporczywym bólem głowy. Kapusta była stosowana nie tylko pod postacią soku, ale również jako liście przygotowane w postaci gorącego kompresu.

3. Kapusta stanowi ważny element w diecie antynowotworowej
Badania naukowe wykazały, iż poza antocyjanami, w kapuście można spotkać izocyjaniany. Składnik ten odpowiada za aktywację estrogenów, które odpowiadają za metabolizm. W wyniku czego zostaje przyspieszony proces metabolizmu estrogenów, dzięki czemu organizm znacznie lepiej radzi sobie ze zwalczaniem rakotwórczych komórek jelita grubego, płuc, prostaty oraz żołądka.

4. Znakomicie oczyszcza organizm
Do jednych z najlepszych składników, które odpowiadają za usuwanie toksyn z organizmu, należą: siarka oraz witamina C. Dzięki ich dużej zawartości sok ten znakomicie usuwa toksyny, takie jak kwas moczowy oraz wolne rodniki. Badania naukowe potwierdziły, iż regularne spożywanie soku z kapusty znakomicie zabezpiecza przed takimi chorobami jak reumatyzm oraz artretyzm. Wysoka zawartość witaminy C pozwala prawidłowo zadbać o skórę.

5. Kontroluje ciśnienie krwi
Dzięki dużej zawartości potasu sok ten pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne. Dlatego też ważne jest, aby w swojej codziennej diecie pić sok z kiszonej kapusty. Podczas takiej praktyki nasze żyły będą szersze, co znacznie ułatwi przepływ krwi, a tym samym zostanie uregulowane ciśnienie.

W jaki sposób pozyskać sok z kapusty?

Podobne, lecz znacznie gorsze właściwości zdrowotne ma sok ze zwykłych liści białej kapusty (niekiszonej). Jeśli chcemy wykonać taki sok, należy liście kapusty umieścić w blenderze.

Natomiast jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalne właściwości zdrowotne, które opisałem w tym artykule, to musimy wybrać sok z kiszonej kapusty. Dlaczego ma lepsze właściwości?

Właściwości zdrowotne soku z kiszonej kapusty zawdzięcza się dobroczynnej pracy bakterii, które rozkładają cukry oraz powodują wzrost witaminy C. Ponadto przyczyniają się do wytworzenia witamin K2, B1, B2, B3, B6, B12. Bakterie te przyczyniają się również do wytworzenia kwasu mlekowego, octowego, propionowego, a także hamują rozwój chorobotwórczych bakterii przewodu pokarmowego. Sok z kiszonej kapusty wpływa korzystnie na syntezę czerwonych krwinek oraz wzrost komórek i budowę tkanki kostnej. Ponadto posiada bardzo dużą ilość laktobakterii. Jedna szklanka posiada więcej zdrowych kultur bakterii niż apteczny probiotyk, nawet ten z najwyższej półki!

Do wykonania takiego specyfiku musimy wybrać odpowiednią kapustę. Najlepiej, aby miała twardą oraz zbitą główkę. Dlaczego?
Luźna główka kapusty może sugerować przeazotowanie, co nie jest zdrowe podczas surowego spożywania. Niestety, ale proces kiszenia jest bardzo czasochłonny i wymaga sporego nakładu pracy, kapustę należy poszatkować oraz odczekać czas kiszenia.


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Czy olej z orzechów włoskich może być ich zamiennikiem

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Nie

10w40 spróbuj

Jeszcze trzeba dodac zeby przy kiszeniu kapusty uzywac soli kamiennej zasobnej w mikroelemety najlepiej niejodowanej np z.Klodawy

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

:-)

SUPER Artykuł kiszenie trwa 10 dni nie tak długo ale prawdziwa kapusta kiszona jest CHRUPIĄCA nie śliska nie ma potrzeby jej kroić bo jest ubita kolor soku to blado czerwonawy od marchewki a nie kapusta biała syf biały i sok biały jak taką kupicie jak was nie przeczyści stawiam flachę.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Jakie dziesięć dni? Byłaby stanowczo za kwaśna ! Teraz można kupić kapustę już poszatkowaną i bez problemu zakisić. Ja mam prosty sposób sprawdzony od lat. Na dno beczki układam liście i lekko solę. Następnie dwie spore miski kapusty poszatkowanej, garść marchwi poszatkowanej ,garść soli kamiennej niejodowanej z listkiem laurowym i znów dwie miski kapusty poszatkowanej, garść soli z listkiem laurowym , garść marchwi itd.aż do wyczerpania kapusty. W trakcie napełniania beczki ubijamy kapustę Na końcu ubijamy aż pokaże się kwas. Odstawiam beczkę w ciepłe miejsce (u mnie stoi w kuchni) i przykrywam ściereczką na ok 4 - 5 dni. . Dziury zaczynamy robić gdy kapusta zacznie rosnąć ! Co jakiś czas długim grubszym kijem (może być kij wyparzony od flagi czy nawet ciupaga )robię dziury w kapuście aby ulatniały się z niej gazy. Gdy kapusta przestanie rosnąć próbuję, jeśli jest wystarczająco kwaśna mieszam i wynoszę na balkon, lub w inne zimne miejsce. Przyciskam drewnianymi deseczkami, kładę na wierzch ciężar (może to być kamień wyparzony) i zamykam beczkę. To koniec kiszenia. Teraz można korzystać i pić smaczny kwas i wcinać kiszoną pyszną kapustę. Smacznego !!!

Z wielką przyjemnością i wiedz, że przegraleś. Od najmłodszych lat jadam kiszoną kapustę a już prawie 50 na karku. A i jeszcze jedno nie kupuje się takiej kapusty gdy dodany jest ocet. To kiedy mam zgłosić się po odbiór "flachy".

Stawiaj flachę .Wypilam cały słoik z takiej sklepowej kapusty

Sprawdzona proporcja to 200 gram soli na 1 kg kapusty szatkowanej, najlepiej Kłodawskiej bez jodu [czyli pakowanej w opakowania większe niż 1 kg] - Tesco sprzedaje w opakowaniach 3 kg i 1,1 kg. Na dno beczki [50 litrów] sypię 2-3 garście kminku [ziarna] i na to warstwami kapusta wymieszana z cebulą poszatkowaną w piórka [leniwi mogą dać całe cebule - ukiszone są rarytasem] oraz wiórki marchwi według uznania. Wszystko dobrze ubijać aż pojawi się sok. Reszta procedury jak w poprzednim komentarzu. Smacznego :-)

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Cebuli nigdy nie dodaję do kiszenia!

Przeczytaj co napisałeś.

Gramów,nie gram

29 g soli a nie 200g na 1 kg kapusty- to właściwa proporcja, ale pewnie niezamierzona pomyłka, idealna.

20 g soli na 1 kg kapusty, poprawiłam swój wpis, ta ilość jest idealna, pozdrawiam

Oj, chyba nastąpiła pomyłka w proporcji soli / kapusty , powinno być 200 gram soli / 10 kg uszatkowanej kapusty,reszta dodatków jest ok.

Witam. ja od bardzo wielu lat kiszę kapustę. Przepis bardzo prosty. na 10 kg kapusty 20 dkg soli (2 dkg na kilogram) 1 kg marchwi drobno szatkowanej, bo tak lubię, opakowanie 200 gramowe żurawiny suszonej, 3 łyżki miodu, ok. 1 kg jabłek. Kapustę mieszam z marchwią solą i miodem oraz żurawiną i dobrze ubijam w dużym garnku. Następnie przekładam do kamiennego garnka a w trakcie układam całe jabłka. Trzymam w kuchni. Przebijam jak zaczyna rosnąć, praktycznie na drugi dzień. Po ok. 3-4 dniach jest na tyle kwaśna że wystawiam ją na balkon, na zimno. Nie lubię za mocno kwaśnej. Już kilku moich znajomych tak kisi według mojego przepisu i są zachwyceni. ja uwielbiam i wiem jakie to zdrowe. Polecam. Adam

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Fajny przepis musi być dobra!

no zarąbista pewnie

Przepisałam i w tym roku tak zrobię. A te jabłka potem Pan dodaje np do suròwki, je czy są tylko do smaku kapusty

A najlepiej niech mi Pan przyjedzie i ukwasi tę kapustę :-)

Czy można jakoś złagodżic kwaśność soku z kiszonej kapusty .

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Tak można wystarczy dodać odrobinkę sody oczyszczonej spożywczej

Ja szatkuje kapuste w blenderze na drobniutko, zalewam wodą, dodaje soli i odstawiam na trzy dni,I sok do picia gotowy,pulpe z kapusty przecedzam przez sitko i wstawiam do lodówki,kto chce to sobie ja zjada,czasem dodam kminku,słoiki trzymam na szafce w kuchni,A potem sok w lodowce.W ten sposob pozyskuje duzo soku w krotkim czasie.Przepis zaczerpnelam ze steony Akademi Witalnosci.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Super przepis

hehe..:) proces kiszenia NIE JEST ANI TRUCHĘ czasochłonny i NIE wymaga sporego nakładu pracy.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

WYSTARCZY ZROBIĆ SOK W SOKOWIRÓWCE DODAĆ ODROBINKĘ WODY SOKU Z OGÓRKÓW KISZONYCH CZY KAPUSTY I NA KALORYFEREK CZY PIEC NA 2-3 DNI I GOTOWE!:) JA TO ROBIĘ W LITROWYM SŁOIKU I NIE ZAKRĘCAM WIECZKA TYLKO LUŹNO NAKRYWAM. MOŻNA TĘ SUPER PROSTĄ METODĘ STOSOWAĆ Z RÓŻNYMI SOKAMI, BURACZKOWYM , MARCHEWKOWYM.... PYCHOTA PROSTOTA I ZDROWIE!:)

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

z tym ciśnieniem to tak średnio prawda, bo sok z kapusty kiszonej jest dość słony, nadmiar sodu raczej działa pro-nadciśnieniowo

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

co za cymbał: "bardzo czasochłonny i wymaga sporego nakładu pracy"... kupujesz poszatkowaną kapustę, wrzucasz do gara, zasypujesz solą: KONIEC. Reszta robi się sama a ty sobie pijesz sok. Nosz kurła roboty po pachy.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Piję sok od 2 tygodni.Rano,na czczo,pół szklanki.Za każdym prawie razem przeczyszcza mnie.Czy to normalne.Dolegliwości jelitowe minęły,tylko ta biegunka.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ktos kiedys podpowiedzial mi bardzo fajny przepis na uzyskanie samego soku........wyciskam kapuste w wyciskarce wolnoobrotowej I do uzyskanej ilosci soku dolewam tyle samo letniej przegotowanej wody plus sol . Odstawiam do kiszenia na dni 3-4 3-4 dni I sok jest gotowy do picia.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Kiszenie mozna znacznie przyspieszyc poprzez bardzo drobne poszatkowanie kapusty w szatkownicy ( mozna nawet zetrzec na drobniejszej tarce). Ja zawsze dolewam swiezo otwartej wody mineralnej niegazowanej i posypuje z wierzchu solą, tak by bylo wystarczajaco duzo wody (kapusta wciaga wode). Stawiam sloik ok. 2l w kuchni i regularnie mieszam. Po ok. 6 dniach wstawiam do lodówki no i już mozna podjadać. W lodówce kapusta znowu wciągnie wodę, więc trzeba pamiętać o regularnym mieszaniu i dolewaniu osolonej wody.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

W artykule jest trochę nieścisłości albo caly artykul jest o soku z kiszonej kapusty albo o soku ze swiezej bialek kapusty to sa dwa rozne soki. Pozdr

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi