Dodano: 2015-10-07

Dieta dla 30-latki – zasady zdrowego odżywiania po 30 Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Pracujesz, wychowujesz dziecko, robisz zakupy, gotujesz i sprzątasz. Żyjesz intensywnie, więc dlaczego nie chudniesz? W wieku 30 lat nasz metabolizm zaczyna zwalniać. Jeśli nie chcemy przytyć, nie powinnyśmy przekraczać 2000 kalorii dziennie i stosować zasady racjonalnej diety. Jak więc powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta dla 30-latki?

Dbaj o siebie!

W wieku 30 lat często nie mamy czasu dla siebie. Jesteśmy zajęte karierą, rodziną, lub jednym i drugim. Brakuje nam czasu na właściwe skomponowanie diety i ćwiczeń. Często kalorycznymi przekąskami zajadamy stres, w pracy nie mamy czasu na obiady, więc sięgamy po fast foody.

Prowadzenie zdrowego trybu życia jest ważne w każdym wieku, i wbrew pozorom czy powszechnym opiniom, nie jest wcale takie trudne. Warto starać się pogodzić wszystkie aspekty życia, znajdując miejsce przede wszystkim miejsce dla zdrowej żywności.

Jeśli jesteś zestresowana i masz na głowie mnóstwo obowiązków, dzięki odpowiedniemu odżywianiu będziesz mieć siłę uporać się z nimi wszystkimi, zachowując równocześnie dobre zdrowie. Ponadto jeśli masz dzieci, zmiana nawyków żywieniowych także i na rodzinę może wpłynąć zbawiennie. Początki na pewno nie będą łatwe, ale z czasem wszyscy przyzwyczaicie się do nowych zasad.

dieta dla 30-latki

Dieta dla 30-latki

W jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Najlepiej spożywać 30 dag warzyw i 20 dag owoców przy każdym posiłku. Pamiętajmy też o białku i wapniu zawartych w chudym drobiu i rybach oraz mleku niskotłuszczowym. Potrzebujemy też węglowodanów w postaci ryżu brunatnego, razowego makaronu i pełnoziarnistego pieczywa.

Przygotowując posiłki staraj się wybierać jak najmniej przetworzone produkty, nie kupuj gotowych dań i koniecznie zrezygnuj ze śmieciowego jedzenia. I choć samodzielne przygotowanie posiłku może zająć więcej czasu, inwestycja ta zwróci się nam po wielokroć. Prawdę mówiąc, gotowanie zgodne z zasadami zdrowego żywienia nie zajmuje więcej czasu. Możesz przygotowywać dania podobne do tych, do których jesteś przyzwyczajona, ale w wersji odchudzonej. Wystarczy jedynie stosować zdrowe zamienniki.

Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, zrezygnuj ze smażenia w głębokim oleju i postaw na gotowanie, gotowanie na parze, grillowanie bądź pieczenie.

Unikaj tłustych dodatków, takich jak np. majonez i śmietana, możesz zastąpić je jogurtem naturalnym, a sałatki polewać niewielką ilością dobrej jakościowo oliwy z oliwek. Postaw na produkty z pełnego przemiału, jak ciemny ryż, kasze czy makaron. Przede wszystkim jednak nie przejadaj się, a słodycze zastąp owocami, warzywami bądź chrupiącymi orzechami.

Warto zamienić produkty pochodzenia zwierzęcego na produkty roślinne - zamiast masła używajmy oliwy z oliwek. Po 30-tce organizm raczej koncentruje się na wcześniejszych przyzwyczajeniach i wolniej reaguje na zmiany zachowań, dlatego lepiej walczyć z nadwagą powoli, nie dietami błyskawicznymi.

Uzyskać i utrzymać odpowiednią wagę i dobrą figurę pomoże codzienna gimnastyka. Jeśli jesteś matką karmiącą, to jest to czas zwiększonego zapotrzebowania na energię i składniki pokarmowe, m.in. kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, selen. Z kolei jeżeli jesteś w ciąży, pamiętaj, że wbrew obiegowej opinii, nie powinnaś folgować wszystkim swoim zachciankom na smakołyki. Później bardzo trudno będzie ci się ich pozbyć.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane