Postanowiłem więcej pisać o leczniczych roślinach oraz ziarnach, które zawierają liczne wartości odżywcze. Z ich pomocą możemy uzupełnić witaminy i minerały bez stosowania suplementów diety. A co najważniejsze, ominiemy wszelkie skutki uboczne. Warto napisać o nasionach chia, które uznawane są przez wiele osób za jedne z najzdrowszych. Pochodzą one z rośliny, która nazywa się szałwią hiszpańską.
Co zawierają nasiona chia?
Nasiona chia zawierają bardzo duże ilości kwasów omega-3 i omega-6 w idealnych proporcjach. Dlatego też bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie, poprawiają funkcje umysłu oraz zmniejszają złogi w naczyniach krwionośnych. Ponadto w ich składzie można znaleźć duże ilości błonnika, witaminy C, A, E, B1, B3, tiaminy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, niacynę oraz antyoksydanty.
Kto by pomyślał, że w ziarnach tych znajduje się więcej kwasów omega-3 niż w hodowlanym łososiu atlantyckim! Ponadto zawierają więcej wapnia niż mleko. Dlatego też osoby, które często rezygnują z mleka bądź innego nabiału, powinny sięgać właśnie po nasiona chia. Zawierają one również bardzo łatwo przyswajalny błonnik, który jest rozpuszczalny w wodzie. Takie ilości pozwalają usprawnić funkcjonowanie układu pokarmowego, a także przyspieszają proces odchudzania. Ponadto błonnik pomaga w lepszym trawieniu i przyswajaniu strawionego pokarmu. Nasiona chia są polecane nawet diabetykom, ponieważ spowalniają tempo wchłaniania cukrów oraz regulują jego stężenie we krwi.
Regularne ich spożywanie sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, ponieważ nasiona te posiadają właściwości hydrofilowe, czyli absorbują wodę. Właściwość ta jest bardzo ważna dla sportowców oraz osób, które chcą utrzymać w organizmie odpowiednie nawodnienie wraz z elektrolitami, co pozytywnie wpływa na prawidłową gospodarkę jonową w organizmie.
Poniżej zamieszczam porównanie składników z innymi popularnymi produktami. Nasiona chia zawierają:
- 15 razy więcej magnezu niż wszystkim dobrze znane brokuły;
- 3 razy więcej żelaza niż szpinak, który słynie z zawartości tego pierwiastka;
- 6 razy więcej wapnia niż mleko;
- 2 razy więcej błonnika niż otręby, które często zalecane są przez dietetyków w celu uzupełniania błonnika.
Z racji tego, że posiadają one tak liczne składniki odżywcze, wpływają na wiele aspektów zdrowia oraz funkcjonowania organizmu.
Do najważniejszych należą:
- poprawiają pamięć;
- pomagają w stanach depresji;
- flawonoidy wzmacniają odporność;
- poprawiają jakość włosów, skóry i paznokci;
- wzmacniają układ kostny;
- zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
- substancje przeciwutleniające likwidują wolne rodniki, co opóźnia proces starzenia;
- zawarty w nich błonnik usprawnia trawienie oraz cały układ pokarmowy.
- obniżają poziom cholesterolu.
Wszystkie te właściwości potwierdzone są przez badania naukowe,
linki tutaj 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Jak je stosować oraz jakie wybrać?
Można je wymieszać z koktajlem lub spożyć bezpośrednio. Poniżej zamieszczam dzienne dawkowanie w zależności od wieku:
– od 5 do 18 lat – 1,3 g do 4,3 g;
– dorośli – około 15 gram nasion.
Natomiast jeśli chcemy, aby nasiona te pozytywnie wpływały na układ krwionośny, to zaleca się stosować od 33 do 40 gramów nasion dziennie przez 3 miesiące.
Co do wyboru odpowiedniego produktu, to mamy bardzo szeroką gamę. Jednakże szybko zorientujemy się o dość sporych różnicach cenowych. Powód różnych stawek jest dość prosty, wszystko zależy od pochodzenia nasion oraz metody uprawy. Produkty tańsze, z najniższej półki, produkowane są masowo, przy czym używa się polepszaczy wzrostu oraz sztucznych nawozów. W wyniku tego dostajemy znacznie gorszy produkt, który nie spełni naszych oczekiwań. Natomiast te droższe posiadają certyfikaty i odznaczenia świadczące o ekologicznej uprawie bez używania sztucznych poprawiaczy.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze
Na opakowaniu Chia jest informacja, ze dzienna ilosc, ktora sie spozywa nie powinna przekroczyc 15 g. Dlaczego?