Co powinna zawierać dieta kobiety dojrzałej?
Dieta dojrzałej kobiety nie powinna zawierać tłuszczu i słodyczy. Dlatego postaraj się je wyeliminować. Jedz mniej słodkich owoców, gdyż mają za dużo cukru. Komponując swoje posiłki, należy zadbać o to, aby zawierały więcej: chudego drobiu, rozmaitych ryb morskich oraz słodkowodnych i warzyw, gdyż poprawiają perystaltykę jelit, przyspieszają i regulują trawienie. Istotne jest także spożywanie nabiału, mleka i jego przetworów (kefiru, jogurtu, twarogu, sera). Dieta dietą, ale nie możemy zapomnieć o aktywności fizycznej.
Dieta kobiety dojrzałej - zasady
- Trwa: 7 do 21 dni.
- Odchudza: do 1,5 kg przez 7 dni.
- Polecana: wszystkim zdrowym, dorosłym osobom.
- Niewskazana dla: dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących.
- Szczególnie bogata w: witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, żelazo, białko oraz błonnik.
- Dzienna dawka kalorii: około 1000.
- Można ją powtarzać: co miesiąc.
Dieta kobiety dojrzałej – jadłospis
- Śniadanie: 280 kcal – Kanapka z kromki chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną z dżemem niskosłodzonym z fig, szklanka mleka koziego.
- II Śniadanie: 105 kcal – Sok z czarnej porzeczki (200 ml).
- Obiad: 385 kcal – Wątróbka wieprzowa smażona na patelni teflonowej bez tłuszczu (150 g), ziemniaki gotowane (100 g), surówka z kapusty kwaszonej (150 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Podwieczorek: 120 kcal – Serowe serce z sosem truskawkowym, szklanka herbaty bez cukru.
- Kolacja: 165 kcal – Gazpacho z awokado i parmezanem, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- Śniadanie: 255 kcal – Pasta z sardynek w oleju (50 g), jednego jajka na twardo i cebuli, kromka chleba pełnoziarnistego, szklanka herbaty z cytryną.
- II Śniadanie: 115 kcal – Banan, szklanka wody niegazowanej.
- Obiad: 380 kcal – Piersi indycze z suszonymi pomidorami z makaronem sojowym (50 g suchego), szklanka owocowej herbaty bez cukru.
- Podwieczorek: 100 kcal – Szklanka świeżego soku pomarańczowego.
- Kolacja: 195 kcal – Cytrynowe ciastko bezowe, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- Śniadanie: 285 kcal – 3 łyżki płatków owsianych z łyżką drobno posiekanych migdałów zalane szklanką mleka 0,5%, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- II Śniadanie: 120 kcal – 20 g orzechów laskowych.
- Obiad: 390 kcal – Wieprzowina egzotyczna, ryż pełnoziarnisty gotowany (30 g suchego), szklanka herbaty zielonej bez cukru.
- Podwieczorek: 120 kcal – Koktajl ze szklanki mleka 0,5% (100 ml), mrożonych lub świeżych truskawek (200 g), łyżeczki miodu.
- Kolacja: 235 kcal – Talerz zupy z kurczaka i szparagów, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- Śniadanie: 290 kcal – Mus jogurtowy z truskawkami, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- II Śniadanie: 100 kcal – Kromka chleba chrupkiego z liściem sałaty i plasterkiem sera żółtego light, pomidor, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Obiad: 320 kcal – Sałatka z sosem curry, dwie kromki chleba chrupkiego żytniego, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
- Podwieczorek: 110 kcal – Dwa czekoladowe ciasteczka z orzechami, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- Kolacja: 200 kcal – Ozór w galarecie (100 g) skropiony sokiem z cytryny, sałata, herbata bez cukru
- Śniadanie: 240 kcal – 2 jajka na miękko, dwie kromki chleba chrupkiego z niskokaloryczną margaryną, pomidor, zielona herbata bez cukru.
- II Śniadanie: 110 kcal – 20 g łuskanych ziaren słonecznika.
- Obiad: 390 kcal – Talerz zupy fasolowej po toskańsku.
- Podwieczorek: 130 kcal – Wirujący mus z kawy mokka, woda niegazowana.
- Kolacja: 200 kcal – Pieczona pierś z kurczaka (100 g), 150 g warzyw mieszanych z mrożonki gotowanych, tost z kromki chleba pełnoziarnistego, szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- Śniadanie: 265 kcal – Deser z koziego twarożku, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- II Śniadanie: 95 kcal – Pomarańcza, kiwi, szklanka wody niegazowanej.
- Obiad: 335 kcal – Klops z cielęciny (150 g), ziemniaki gotowane (100 g), brokuły gotowane (200 g), szklanka czerwonego, czystego barszczu do popicia.
- Podwieczorek: 115 kcal – Brzoskwinie w szampanie, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- Kolacja: 190 kcal – 30 g gotowanego ryżu wymieszanego z 50 g gotowanej i posiekanej wołowiny, pokrojonym pomidorem i 1/2 siekanej cebuli z ziołami, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
- Śniadanie: 230 kcal – Dwie kromki chleba żytniego z plasterkiem szynki z indyka i plasterkiem szynki wołowej, pomidor, ogórek kiszony, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- II Śniadanie: 85 kcal – Serek homogenizowany naturalny 0% (150 g).
- Obiad: 310 kcal – Pieczony dorsz z limonką i ziołami, ziemniaki gotowane (100 g), buraki gotowane (150 g), woda mineralna niegazowana.
- Podwieczorek: 65 kcal – Szklanka soku pomidorowego, kromka chleba chrupkiego razowego.
- Kolacja: 250 kcal – Sałatka mieszana, szklanka herbaty zielonej bez cukru
Dieta kobiety dojrzałej - przepisy
1 małą puszkę brzoskwiń zalać szklanką szampana i gotować 5 minut, następnie ostudzić i wstawić do lodówki na 3 godziny. 200 g mrożonych malin rozmrozić, parę zostawić do dekoracji, resztę przetrzeć przez sito. 3/4 szklanki kremówki ubić z opakowaniem cukru waniliowego i dodać przecier malinowy. Brzoskwinie przełożyć do naczyń i przybrać kremem i malinami.
1/2 brzoskwini, kawałek ananasa pokroić na kawałki, wymieszać ze skórką pomarańczową. 1/2 galaretki owocowej rozpuścić według przepisu. 70 g koziego twarożku zmiksować z galaretką, trochę jej zostawić do polania deseru. Dodać łyżeczkę rodzynek, łyżeczkę posiekanych orzechów laskowych, owoce ze skórką pomarańczową i wymieszać. Masę serowo-owocowo-bakaliową przełożyć do pucharka i wstawić do lodówki na 45 minut. Po zastygnięciu polać na wierzchu resztą galaretki. Wstawić do lodówki na godzinę.
1 sztuka to 54 kcal. 20 g masła utrzeć z łyżeczką cukru, 1/2 rozmąconego jajka, solą i tartą laską wanilii. 3 łyżki mąki, 15 g siekanych orzechów włoskich, 20 g grubo startej, ciemnej czekolady i proszek do pieczenia wymieszać. Wszystkie składniki dokładnie połączyć i wyrobić sprężyste ciasto. Uformować wałek o średnicy 3 cm, zawinąć i chłodzić około godziny. Ciasto pokroić na plastry grubości 0,5 cm i ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze. Piec do zarumienienia.
50 ml jogurtu truskawkowego wymieszać z sokiem z cytryny, otartą skórką cytrynową i 1/2 łyżeczki miodu. 1/2 łyżeczki żelatyny namoczyć w małej ilości wody, przetrzeć przez sito do jogurtu, wymieszać i wstawić do lodówki na pół godziny, by zaczęło gęstnieć. 2 łyżki śmietany kremówki ubić z 1/2 łyżeczki cukru waniliowego, połączyć z tężejącą masą jogurtową, wstawić do lodówki na godzinę. 50 g truskawek opłukać, wyszypułkować, pokroić w plasterki, wymieszać z sokiem z cytryny, otartą skórką cytrynową, przykryć i odstawić. Wodę zagotować z łyżeczką cukru i polać nią truskawki, odstawić na pół godziny. Polać truskawki wodą z cukrem, żeby były jak kandyzowane, słodsze i ładniej wyglądały. Mus podawać z truskawkami i listkiem mięty.
Gałkę muszkatołową, szafran, curry, pieprz kajeński wymieszać i wsypać na rozgrzaną oliwę. Żółtko utrzeć z łyżeczką ostrej musztardy, sokiem z cytryny, solą i oliwą. Dodać 2 łyżki śmietany 18% i wystudzone przyprawy z patelni. 1 marchew obrać, umyć i utrzeć. 15 g cukinii obrać, umyć i pokroić w słupki. 1 dymkę i 1/4 zielonej i 1/4 czerwonej papryki oczyścić i pokroić. Kilka listków sałaty strzępiastej dekoracyjnej i sałaty czerwonej umyć, osuszyć i położyć na talerzu. Składniki sałatki połączyć, polać sosem i wyłożyć na liście sałaty. Posypać natką.
1/2 łyżeczki esencji kawy i cykorii wlać do miseczki. Łyżeczkę kakao i łyżeczkę odtłuszczonej czekolady w proszku wsypać do drugiej miseczki. 3 łyżki creme fraiche rozłożyć równomiernie do dwóch miseczek i połączyć z produktami znajdującymi się w miseczkach. 1/2 łyżeczki żelatyny w proszku rozpuścić we wrzątku i odstawić. Ubić jedno białko z łyżeczką cukru na sztywną masę. Pianę rozdzielić na pół i połączyć z esencją w miseczce z kakao. Żelatynę również wymieszać z dwiema masami. Masy nakładać warstwami do pucharka. Zamieszać, by powstał delikatny wir. Odstawić do schłodzenia na godzinę, aż stężeje. Przed podaniem udekorować łyżeczką creme frafche, ziarnkiem kawy i posypać odrobiną kakao.
1/2 bułki ciabatty pokroić w kostkę i opiec w piekarniku. Podsmażyć na oliwie 1 posiekaną cebulę i ząbek czosnku. Dodać 200 g pomidorów z puszki, 100 g fasoli czerwonej z puszki, zalać 100 ml wywaru warzywnego, doprawić, zagotować i gotować 5 minut. Dodać ciabattę, zagotować i gotować 5 minut. Przybrać bazylią.
Foremkę w kształcie serca wyłożyć gazą. 40 g chudego serka cottage przecisnąć przez sitko, dodać do niego 40 ml jogurtu naturalnego bez cukru i wymieszać. 1/2 białka ubić na sztywną pianę, połączyć z serem, dodać łyżeczkę cukru, kilka kropli esencji waniliowej. Foremkę wypełnić masą i wygładzić powierzchnię. Odstawić na godzinę do lodówki. 50 g truskawek zalać łyżką świeżego soku pomarańczowego i zmiksować na gładką masę. Serce wyłożyć na talerz i polać sosem.
2 gniazda bezowe włożyć do torebki plastikowej i utłuc wałkiem do ciasta na małe okruchy, przełożyć do dużej miski, dodać do nich 75 ml jogurtu naturalnego bez cukru, odrobinę otartej skórki cytrynowej, limonkowej, pomarańczowej i łyżeczkę soku pomarańczowego. Masę przełożyć do miseczki i zamrażać 2 godziny. Przygotować sos z 15 g pokrojonych kumkwatów, z 2 łyżek soku pomarańczowego, łyżeczki soku z cytryny, łyżeczki soku z limonki i łyżeczki wody. Wymieszać, powoli doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 3–4 minuty. Dodać 1/2 łyżeczki mąki kukurydzianej rozprowadzonej w łyżeczce wody i gotować, stale mieszając, aż sos zgęstnieje. Sos wystudzić i polać nim ciastko bezowe.
150 g piersi z indyka umyć, osuszyć, pokroić w dużą kostkę i podsmażyć na patelni. Dodać 3 suszone pomidory, 1/2 ząbka czosnku, kminek, sypką paprykę, sól, pieprz i wymieszać. Smażyć 20 minut, często mieszając. Przed podaniem polać sokiem z cytryny i ozdobić natką.
150 g arbuza obrać ze skóry i pokroić w plastry. 50 g sera feta light pokroić w kostkę. 50 g paluszków krabowych pokroić w paski, a 25 g oliwek bez pestek w talarki. Przygotować sos z łyżeczki oliwy, 1/2 łyżeczki octu winnego, soli i pieprzu. Składniki sałatki wymieszać z 50 g mieszanej sałaty, polać sosem i posypać tymiankiem.
Nagrzać piekarnik do 200 stopni C. 1/2 łyżeczki otartej skórki z limonki, sok z limonki i cytryny, 1/2 łyżeczki oliwy, 1/2 łyżeczki płynnego miodu, estragon, pietruszkę i pieprz wymieszać w miseczce. 150 g fileta z dorsza położyć w naczyniu żaroodpornym, polać sosem. Przykryć folią i piec 20 minut, aż ryba zmięknie, ale nie będzie się rozpadać. Przed podaniem przybrać estragonem i plasterkiem limonki.
50 g szparagów oczyścić, odciąć twarde części i pokroić w kawałki około 4 cm. Do garnka wlać 200 ml bulionu z kurczaka i 30 ml wytrawnego białego wina, doprowadzić do wrzenia. Wrzucić gałązkę natki, kopru, estragon, ząbek czosnku, szparagi i 15 g makaronu ryżowego. Gotować na małym ogniu pod przykryciem 5 minut. Dodać 80 g gotowanego, pokrojonego w kostkę kurczaka, doprawić i gotować 5 minut. Wyjąć 3 z zupy zioła, czosnek i posypać ją posiekanym w 2 drobne paseczki kawałkiem pora.
Kotlet wieprzowy, około 100 g, umyć, osuszyć i pokroić na podłużne kawałki. 1/2 marchwi, 2 pieczarki, 1/6 główki kapusty pekińskiej oczyścić, umyć i poszatkować. Na patelni rozgrzać łyżeczkę oliwy i podsmażyć na niej mięso i marchew, dodać pieczarki i kawałeczek świeżego, posiekanego imbiru i smażyć 10 minut. Dodać sos sojowy, kapustę i smażyć 10 minut.
Komentarze
Wszystko bardzo pięknie, ale chciałabym ,żeby w jadłospisie były bardzo proste dania.
Co robić żeby przytyć po 60 tce
Jak przytyć po 60 tce .Nerwica żołądka .co jeść
kto ma czas na przygotowanie tego wszystkiego
margaryna !!! tłuszcze utwardzone polecacie
Większość emerytów musi żyć oszczędnie. Dlatego uważam, że ten przykład jadłospisu absolutnie nie wpisuje się w budżet przeciętnego emeryta. I nie chodzi tu o ceny poszczególnych art. ( chociaż też), ale o to, że planując jadłospis dla jednej ew. dwóch osób nikt nie otworzy słoika z pomidorami, albo puszki z sardynkami by wykorzystać ich znikomą część tylko na jeden posiłek, raz w tygodniu. To tylko przykład ale rozumiem, że ten jadłospis jest dla tych, którzy nie maja tego dylematu ;)