Dodano: 2015-09-23

Dieta rozdzielna dr. Haya – zasady i przepisy Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dieta rozdzielna, opracowana przez dra Haya, opiera się na zasadzie rozdzielności pokarmowej. Nie można łączyć produktów białkowych z węglowodanowymi, tzn. mięso spożywamy z warzywami, bez ziemniaków, kasz, czy też ryżu. Zobacz, na czym dokładnie polega dieta rozdzielna.

Dieta rozdzielna a grupy pokarmów

Dieta rozdzielna polega na odpowiednim łączeniu grup pokarmowych w posiłkach. Produkty zaliczane do neutralnych można dodawać zarówno do mięsa, jak i kasz. Dla lepszego efektu w menu powinniśmy ograniczyć: cukier, sól, kawę, mocną herbatę, napoje gazowane, czekoladę, białe pieczywo, tłuste wędliny, piwo, alkohol, ciasta, dania typu fast food, produkty w proszku. Unikać też potraw smażonych i ostro przyprawionych

GRUPA BIAŁKOWA

Składają się na nią: mięso, drób, wędliny, ryby i owoce morza, sos i pasztet sojowy, tofu, jaja, warzywa strączkowe (fasola, soja, soczewica), sery o zawartości tłuszczu poniżej 50 proc.

GRUPA NEUTRALNA

Składają się na nią: oliwa i oleje roślinne, miękka margaryna, masło, jogurt, kwaśna śmietana, maślanka, kwaśne mleko i kefir; warzywa: brokuły, kalafior, brukselka, buraki, kwaszona kapusta, seler, szpinak, pomidor, marchewka, cebula, cykoria, świeża kukurydza, szparagi, grzyby, kiełki, zioła i przyprawy, orzechy, nasiona dyni i pestki słonecznika.

GRUPA WĘGLOWODANOWA

Składają się na nią: ryż, cukier, ziemniaki, słodkie jabłka, miód, mąka ziemniaczana, musli, suszone owoce, płatki kukurydziane, pieczywo, ciasta, makaron, kasze, banany.

Dieta rozdzielna – przydatne wskazówki

  • Przed przystąpieniem do diety, należy stopniowo ograniczać tłuste potrawy, słodycze, alkohol, mocną kawę i czarną herbatę. Należy wzbogacić menu w warzywa (surowe, gotowane, duszone) albo owoce (oprócz bananów). Pić dużo niegazowanej wody mineralnej i herbatek ziołowych.
  • Nie spieszyć się. Przeżuwać dokładnie każdy kęs, w celu prawidłowego trawienia
  • Pić więcej, niż dyktuje pragnienie. Najlepiej co najmniej osiem szklanek płynów dziennie, pomiędzy posiłkami.

mgr inż. Kalina Gogała – dietetyk www.dieta.pl

dieta rozdzielna

Dieta rozdzielna dr. Haya – przepisy

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane