Dodano: 2015-07-24

Dieta "pięciu przemian" – zasady i zalety Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dieta pięciu przemian, czyli starochiński sposób odżywiania, zgodny za założeniami chińskiej medycyny, staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. To przepis nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale i wewnętrzną równowagę oraz poprawę przemiany materii. Zgodnie z naturą, kuchnia pięciu przemian została podzielona na pory roku, którym zostały przyporządkowane właściwe żywioły: drewno, ogień, woda, ziemia oraz metal. Im natomiast przypisano smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony.

Dieta pięciu przemian – smaki i produkty

Do produktów kwaśnych należy kefir, jogurt, biały ser, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory, białe wino.

Smak gorzki mają np. orzechy włoskie, czerwone wino, kawa, herbata, kasza gryczana, papryka słodka.

Do grupy słodkiej zalicza się ziemniaki, marchew, słodkie owoce, orzechy laskowe, miód, jaja.

Ostre są m.in. ryż, seler, cebula, czosnek, kalafior.

Grupa słona to np. ryby, sól, wieprzowina, sery pleśniowe, wędliny, zimna woda.

Niemal każde danie powinno zawierać składniki należące do 5 podstawowych smaków: słodkiego, słonego, ostrego, kwaśnego i gorzkiego. Bardzo ważna jest kolejność, w jakiej wkładamy produkty do garnka; obowiązuje zasada koła: słodki → ostry → słony → kwaśny → gorzki → słodki → ostry. Nasz talerz ma być harmonijną mieszanką wszystkich smaków, które odpowiadając pięciu żywiołom, symbolizują ich naturę, a także równowagę utrzymującą się we wszechświecie.

Dieta Pięciu Przemian

Dieta pięciu przemian i jej zasady

  1. Dzień rozpoczynamy od wypicia ciepłej wody, która ma usprawniać przemianę materii, a także pobudzać układ krążenia.
  2. Nasz jadłospis składa się z trzech ciepłych posiłków dziennie, które w dziewięćdziesięciu procentach powinny składać się z warzyw i owoców.
  3. Śniadanie powinno być obfite, obiad sycący, choć lekki, ostatni posiłek jesz o godz. 18.00.

W diecie chińskiej nie pojawia się cukier, słodkie mleko, tłuszcze zwierzęce, wędzone mięso. Również nabiał jest niemile widziany. Ma on bowiem zatrzymywać wodę w organizmie i prowadzić do odkładania się złogów w wielu narządach.

Ważnym aspektem diety jest to, że składa się ona z naturalnych składników, głównie świeżych owoców i warzyw. Znikają problemy trawienne, poprawia się przemiana materii, a dzięki niewielkiej zawartości tłuszczu możemy zgubić klika zbędnych kilogramów.

Stosując tę dietę, powinniśmy zwracać uwagę na jakość produktów, które kupujemy - stawiajmy na ekologiczne produkty bez sztucznych dodatków. Dzięki temu, poza korzyścią dla naszej sylwetki i zdrowia, wpłyniemy także na urodę, co będzie szczególnie widoczne pod postacią poprawy kondycji naszych włosów, skóry i paznokci.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane