Dodano: 2016-11-16

Olej z rokitnika – poznaj jego cudowne właściwości! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Czy wiesz, że w składzie rokitnika znajdziesz aż 190 składników aktywnych? Na temat wpływu tej rośliny na organizm powstało aż 175 badań naukowych! Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jakie właściwości wykazuje olej z rokitnika. Jak prawidłowo spożywać ten olej, by działał?

olej z rokitnika

Co zawiera olej z rokitnika?

Aż ciężko uwierzyć, że w sumie roślina ta składa się z ponad 190 składników aktywnych, których korzystne działanie na organizm człowieka zostało potwierdzone naukowo. Poniżej przedstawię tylko te najważniejsze:
– 14 witamin;
– prowitaminy;
– 11 mikroelementów;
– 18 aminokwasów;
– 22 kwasy tłuszczowe, w których skład wchodzą m.in. kwas omega 3,6,7 i 9;
– 36 rodzajów flawonoidów;
– fenole;
– 42 rodzaje lipidów.

Jak olej z rokitnika działa na twój organizm?

Najwięcej cennych właściwości możemy znaleźć w oleju z rokitnika. Szczególnie warto przedstawić dwa składniki, czyli flawonoidy oraz karotenoidy. Składniki te wykazują silne działanie przeciwzapalne, antywirusowe oraz antybakteryjne. Dzięki temu olej z rokitnika będzie chronił nasze zdrowie przed wszelkimi przeziębieniami o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym. Ponadto składniki te zapobiegają przed gęstnieniem cholesterolu, dzięki czemu nie zatyka on tętnic. Olej z rokitnika ma jeszcze wiele innych właściwości, a mianowicie wzmacnia naczynia krwionośne, co wspiera naturalny proces leczenia żylaków.

Dowiedziałem się również, że olej z rokitnika jest stosowany w niektórych rosyjskich szpitalach. Tamtejsi lekarze używają go pomocniczo do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jego właściwości pomagają zmniejszyć odczucie bólu, a także wesprzeć gojenie się wrzodów. W zagranicznej literaturze można znaleźć informację, iż na tę dolegliwość należy go stosować 3 razy dziennie w ilości około 2,5 ml (pół łyżeczki). Ważne, aby wypić go 25-30 minut przed posiłkiem!

Olej z rokitnika – pozostałe właściwości

1. Niweluje negatywne skutki powstałe w wyniku przyjmowania leków lub silnego promieniowania. 

Ciekawostka: Rosyjscy astronauci pili ten olej w celu zapewnienia sobie większej ochrony przed promieniowaniem.

2. Stosowany zewnętrznie pozwala przyspieszyć gojenie się ran, oparzeń, a ponadto wspiera regenerację uszkodzonego naskórka.

3. Olej z rokitnika często dodawany jest do naturalnych kosmetyków ze względu na jego właściwości barwiące. Użycie go na skórę pozwala uzyskać złocisty kolor opalenizny. Ponadto zawiera on liczne witaminy i minerały, dlatego też może być stosowany na skórę w celu jej odżywienia i odmłodzenia. Najważniejszą rolę w tych właściwościach odgrywa zawarta w nim witamina E.

4. Zawarty w rokitniku kwas omega-7 pozwala na wzmocnienie struktury skóry, ponadto odpowiada za prawidłowy skład wydzielanego sebum.

5. Zawiera witaminę F, która chroni organizm przed miażdżycą, a także wspiera prawidłową pracę mózgu.

6. Obecność witaminy PP oraz pektyn pozwala oczyścić organizm z metali ciężkich oraz alkoholu.

7. Regeneruje i odbudowuje włosy i paznokcie

Co wykazały badania naukowe?

Największa ilość badań nad olejem z rokitnika została przeprowadzona przez PubMed przy współpracy z National Institute of Health. Obecnie opracowali oni aż 175 badań! Wiele ciekawych informacji możemy dowiedzieć się z zagranicznych książek naukowych. Do najciekawszych należy "Seabuckthorn, Hippophae Rhamnoides", która została napisana przez M.D. Marcus C.C.W. Elliotta. Poniżej przedstawiam streszczenia najważniejszych badań.

Chińska grupa, która składała się z 11 naukowców, postanowiła przeprowadzić obszerne badanie nad wpływem oleju z rokitnika na regenerację wątroby. Ostateczne wyniki tych badań potwierdziły, iż olej hamuje dwa rodzaje receptorów, które uszkadzają wątrobę. We wnioskach tego badania naukowcy wpisali, iż ten naturalny preparat może w przyszłości zostać wykorzystany do opracowania leku służącemu profilaktyce przy ostrym uszkodzeniu wątroby. Oryginalny wynik tego badania znajdziesz na kliknij, aby zobaczyć.

Natomiast inne badanie naukowe potwierdziło, iż zawarte bioaktywne składniki w oleju z rokitnika chronią układ krążenia przed różnymi chorobami. Ponadto zaobserwowano, że po podaniu oleju z rokitnika znacznie zmniejsza się stężenie lipidów w surowicy, a to zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających. To badanie potwierdziło, iż olej z rokitnika ma działanie antyoksydacyjne, a także chroni błony śluzowe przed różnymi infekcjami.

Inne badanie potwierdziło działanie ochronne przed szkodliwym promieniowaniem, które ma negatywny wpływ na siatkówkę oka. Pierwsze z takich badań zostało przeprowadzone na zwierzętach, a dokładnie na królikach. Po miesiącu eksperymentów przebadano dno oka oraz stan siatkówki. Po analizie wyników doszli do wniosku, iż rokitnik chroni siatkówkę przed zwyrodnieniami w wyniku szkodliwego promieniowania. Oryginalną dokumentację z badania znajdziesz na kliknij, aby przeczytać.

Ważna jest jakość oleju z rokitnika – jak wybrać ten prawidłowy?

Kilka miesięcy temu stosowałem olej z rokitnika pod postacią płynną. Niestety ma on sporą wadę, jego zapach nie jest zbyt przyjemny, a smak przyprawia o dreszcze. Wiem, że większość z Was tym faktem bardzo się zniechęci do jego stosowania, ale jest na to pewne rozwiązanie. Na szczęście dostępne są kapsułki z dużą dawką czystego oleju z rokitnika (aż 600 mg) pod postacią żelowej kapsułki, która nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Taki preparat mogą stosować dorośli, jak i dzieci. Zleca się jeść dziennie maksymalnie 4 kapsułki (dorośli), natomiast dzieci jedną kapsułkę dziennie.

Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Super

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

A jaki preparat i gdzie kupic np w Bydgoszczy?

Jaki to preparat ?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

gdzie kupić taki preparat ?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Artykuł bardzo fajny ale z jednym się nie zgodzę cytat "Kilka miesięcy temu stosowałem olej z rokitnika pod postacią płynną. Niestety ma on sporą wadę, jego zapach nie jest zbyt przyjemny, a smak przyprawia o dreszcze". Prawdziwy olej z rokitnika jest dziko pachnącym tłuszczem w smaku neutralny na pewno nie można o nim powiedzieć, że "przyprawia o dreszcze". Być może nie pił Pan oleju z rokitnika tylko mieszankę z olejem słonecznikowym który daje posmak łuski albo jeszcze gorzej przypalonego oleju. Zachęcam do spróbowania oleju z serii "Złoto z Rokitnika".

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Odnośnie smaku oleju z rokitnika. Dla mnie wspaniały zapach smak też niw jest zły. Myślę, że jest to kwestia subiektywnego odczucia.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi