Polifenole i ich prozdrowotne działanie
Od tego eksperymentu coraz więcej naukowców zaczęło się interesować związkami o nazwie polifenole. Kolejne badania wykazały istotny wpływ na obniżanie poziomu cukru we krwi, a dokładnie chodzi o katechiny, które hamują procesy tworzenia się glukozy w wątrobie.
Ponadto polifenole bogate w katechiny mają działanie przeciwwirusowe. Dlatego też regularnie stosowane są w stanie zabezpieczyć nas przed chorobami wątroby (wirusowe zapalenie typu A i B), a także spowalniają rozwój bakterii Helicobacter pylori, które mają istotne powiązanie z powstawaniem komórek nowotworowych żołądka. Z kolei zawartość kwercetyny pozwala zniwelować opryszczkę wargową, a także narządów rozrodczych.
Polifenole w czerwonym winie
Czerwone winogrono ma w pestkach nie tylko polifenole, ale również procyjanidyny, które odżywiają siatkówkę oka oraz ograniczają negatywny wpływ promieniowania UV na organizm człowieka.
Kwercetyna ma właściwości zatrzymujące uwalnianie się histaminy, a to oznacza, że działa antyalergicznie. Histamina odpowiada za powstawanie reakcji alergicznych, takich jak: świąd, zaczerwienienie skóry, podrażnienie nosa, w tym kichanie. Ponadto polifenole niszczą wolne rodniki, co pozytywnie wpływa na oczy oraz pracę mózgu.
Pozostałe właściwości:
– przyczynia się do zapobiegania demencji starczej;
– przeciwdziała powstaniu zwyrodnienia plamki żółtej.
Warto również powiedzieć, że badania naukowe wykazały takie działanie polifenoli naturalnych, natomiast syntetyczne mają znacznie słabsze działanie.
Gdzie znajdziemy naturalne polifenole?
Polifenole zajdziemy prawie we wszystkich warzywach z wyjątkiem cebuli i ziemniaków, które mają ograniczone ich ilości. Szczególnie dużo polifenoli możemy znaleźć w kapuście i czosnku.
Owoce bogate w polifenole:
maliny, jagody, ciemne winogrono, jabłka oraz jeżyny.
Szczególnie ważne są owoce o czerwonym, niebieskim lub fioletowym zabarwieniu. Kolory te oznaczają obecność antocyjanów, które mają zdolność pochłaniania szkodliwego UV. Głównie składnik ten znalazł swoje zastosowanie we wspieraniu leczenia oczu, wrzodów oraz słabych naczyń krwionośnych, które mają zdolność do częstych uszkodzeń.
Źródła badań naukowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27882175
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27873069
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27869665
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze