Co zawierają w sobie jabłka?
Jabłka zawierają w sobie polifenole, które korzystnie oddziałują na nas, obniżając poziom „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Przeprowadzone badania dowiodły, iż dzieje się tak, ponieważ polifenole zawarte w jabłkach hamują białko transportujące estry cholesterolu. Proces obniżania cholesterolu wspomagają również pektyny zawarte w jabłku. Są rodzajem błonnika rozpuszczalnego, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu.
Owoce te są również źródłem flawonoidów takich jak kwercetyna, która wykazuje działanie zmniejszające ciśnienie krwi. Te roślinne barwniki zawarte w skórce jabłka działają również ochronnie na wzrok – przeciwdziałają zwyrodnieniu plamki żółtej, najczęstszej przyczynie utraty wzroku po 65. roku życia oraz zaćmie.
Jabłka oczami naukowców
Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na przeciwnowotworowe działanie substancji zawartych w jabłkach. Błonnik zawarty w jabłkach reguluje pracę jelit, przeciwdziała zaparciom i w ten sposób zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego. Efekt ten potęguje również zawartość flawonoidów posiadających właściwości przeciwutleniające. Badania wskazują również na wpływ regularnego spożywania jabłek ze skórką na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi, prostaty oraz płuc.
Jabłka są również dobrym źródłem witamin i związków mineralnych. Znajdziemy w nich sporo witaminy C, beta-karotenu oraz potasu. Związek z grupy flawonoidów – rutyna – zawarty w jabłkach wspólnie z witaminą C wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Jest zatem pomocny u osób, które borykają się z pękającym naczynkami oraz w okresie przeziębienia i grypy, wpływając na wzmocnienie odporności.
Liczne badania zwracają również uwagę na korzystne działanie jabłek w przeciwdziałaniu wystąpienia demencji starczej, choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Dlaczego warto sięgać po jabłka?
Warto zatem sięgać po jabłka jak najczęściej. Pamiętajmy o tym, iż wiele dobroczynnych substancji zawartych w jabłkach znajduje się w skórce oraz iż ulegają one rozłożeniu w wysokiej temperaturze, dlatego warto spożywać je na surowo. Chcąc jednak korzystać jak najlepiej z właściwości pektyn zawartych w jabłkach, najlepiej jest upiec owoce, gdyż pektyny uwalniają się, gdy ściany komórek miękną pod wpływem wysokiej temperatury.
Sposoby, aby jabłka częściej pojawiały się w naszym jadłospisie:
- pokrój jabłko w kostkę i dodawaj do porannej owsianki z jogurtem naturalnym lub mlekiem;
- pokrój jabłko na cienkie plasterki i dodawaj do kanapek;
- dodaj do ciasta suszone jabłka zamiast rodzynek;
- dodaj przecier jabłkowy do placków, naleśników i deserów.
Przecier jabłkowy może być wspaniałym dodatkiem do wielu dań. Jego przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy obrać jabłka i pozbawić ich gniazd nasiennych, a następnie gotować kawałki jabłek z odrobiną wody na małym ogniu przez około 20 minut.
Jadwiga Żak, dietetyk
Bibliografia
Zdrojewicz Z., Cabała K., Pypno D. i wsp., Jedz jabłka – będziesz zdrowszy, „Medycyna Rodzinna” 2015, 3, 131–136.
Hyson D., A comprehensive review of apples and apple components and their relationship to human health, „Advances in Nutrition” 2011, 2, 408–420.
Czy wiesz, co jesz. Jabłka, Zdrowie na talerzu. Lecznicze właściwości potraw, Warszawa 2010.
Komentarze