Dodano: 2016-09-30

Nadciśnienie – jak się przed nim uchronić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Nadciśnienie tętnicze to choroba bardzo powszechna. Co czwarty Polak powyżej osiemnastego roku życia cierpi na nadciśnienie. Na świecie liczba chorych wynosi już ponad miliard. Nadciśnienie to również czynnik ryzyka wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego rozwój jest w dużym stopniu spowodowany naszym stylem życia. Co zatem zrobić, aby się przed nim uchronić?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, w którym dochodzi do utrzymywania się podwyższonego ciśnienia w naczyniach tętniczych. Możemy je rozpoznać, gdy średnie wartości ciśnienia z dwóch pomiarów są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla rozkurczowego.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i profilaktyka

W zdecydowanej większości przypadków nadciśnienia tętniczego przyczyna jego występowania nie jest znana. Wiemy jednak, że istotne znaczenie w jego rozwoju ma nasz styl życia. Badania wskazują znaczne powiązanie nadciśnienia z występowaniem otyłości typu brzusznego. Wzrost obwodu talii skutkuje podwyższeniem skurczowego ciśnienia tętniczego. Duże znaczenie w rozwoju nadciśnienia mają również niska aktywność fizyczna, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu.

Do elementów profilaktyki zalicza się zatem:

  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • redukcję masy ciała,
  • ograniczenie spożycia alkoholu,
  • wzrost aktywności fizycznej.

Nadciśnienie tętnicze a dieta

To, co jemy, wywiera istotny wpływ na nasz organizm, również na ciśnienie krwi, dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę. Wiele badań podkreśla związek spożycia soli z rozwojem nadciśnienia. Zaobserwowano niższe ciśnienie krwi u osób żyjących w krajach rozwijających się – cechujących się brakiem dostępu do soli kuchennej – w porównaniu do osób z krajów dobrze rozwiniętych. Zaleca się zatem dzienne ograniczanie spożycia soli do maksymalnie 5 g. Jest to równoważne jednej łyżeczce do herbaty.

Warto pamiętać o tym, że sól bardzo często ukryta jest w różnego rodzaju przetworzonych produktach: wędlinach, konserwach, mieszankach przypraw, przekąskach, a nawet w chlebie. Dlatego ważne jest, aby ograniczać spożywanie gotowych produktów i zwracać uwagę na skład produktu na opakowaniu.

W latach 90. przeprowadzono badanie, które odegrało istotną rolę w prewencji nadciśnienia. Było to badanie DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension), w którym badano wpływ pożywienia zastępującego typową dietę amerykańską na ciśnienie tętnicze. Na jego podstawie została później opracowana dieta DASH, która aktualnie często polecana jest w profilaktyce oraz leczeniu nadciśnienia. Na czym polega walcząca z nadciśnieniem?

Dieta charakteryzuje się dużym spożyciem warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudych produktów mlecznych. Zaleca się w niej wybieranie głównie mięsa drobiowego, ryb i orzechów. Dieta DASH jest także bogata w składniki mineralne takie jak potas wapń i magnez, które są bardzo ważne w profilaktyce nadciśnienia.

dieta na nadciśnienie

Jeżeli zatem chcesz zadbać o swoje zdrowie i mieć pod kontrolą ciśnienie krwi, warto trzymać się kilku zasad i spożywać codziennie:

  • 6–8 porcji produktów pełnoziarnistych (porcja to na przykład kromka chleba lub pół szklanki ugotowanego makaronu),
  • 4–5 porcji warzyw (porcja to pół szklanki pokrojonych surowych lub ugotowanych warzyw),
  • 4–5 porcji owoców (porcja to 1 średni owoc, 1/4 szklanki suszonych owoców lub pół szklanki świeżych lub suszonych owoców),
  • 2–3 porcji nabiału niskotłuszczowego (porcja to szklanka mleka lub jogurtu, albo 45 g sera twarogowego),
  • 6 lub mniej porcji chudego mięsa ryb i jaj (porcja to 30 g ugotowanego mięsa drobiowego lub ryb, albo 1 jajko),
  • 2–3 porcji olejów roślinnych (porcja to łyżeczka oliwy z oliwek bądź innego oleju roślinnego),
  • 4–5 porcji w tygodniu orzechów oraz nasion roślin strączkowych (porcja to 1/3 szklanki orzechów lub 1/2 szklanki ugotowanych nasion roślin strączkowych).

Podsumowując, mamy duży wpływ na to, czy w przyszłości będziemy zdrowi. Warto więc wprowadzić pozytywne zmiany w naszym stylu życia, które pozwolą nam długo cieszyć się zdrowiem i prawidłowym ciśnieniem krwi.

mgr Jadwiga Żak, dietetyk

Bibliografia
Tykarski A., Narkiewicz K., Gaciong Z., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2015 rok, „Nadciśnienie tętnicze w praktyce” 2015, 1(1), 1–70.
Wolf-Maier K., Cooper R.S., Kramer H., Hypertension treatment and control in five European countries, Canada and the United States, Hypertension 2004, 43, 10–17.
Jankowski P., Kawecka-Jaszcz K., Jastrzębski M., Pierwotna prewencja nadciśnienia tętniczego u kobiet, Folia Cardiol. 2001, 8, 25–36.
Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Warszawa 2010.
US Department of Health and Human Services. Your Guide to Lowering Your Blood Pressure with DASH, https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/new_dash.pdf

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane