Żyworódka i jej zdrowotne działanie
Mało znana roślina o nazwie żyworódka może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Żyworódka jest od bardzo dawna znana w medycynie chińskiej, była również stosowana podczas drugiej wojny światowej oraz wietnamskiej. Żołnierze byli zachwyceni właściwościami tej rośliny, świetnie radziła sobie ze wspieraniem leczenia, gojeniem ran oraz uśmierzaniem bólu.
Warto wspomnieć o pewnej ciekawostce. Jest to jedna z nielicznych roślin, którą można rozmnożyć w bardzo nietypowy sposób. Liście żyworódki posiadają na brzegach malutkie rozmnóżki, wystarczy umieścić je w glebie, dzięki czemu zyskamy nową roślinkę. Żyworódka do prawidłowego rozwoju musi mieć zapewnioną temperaturę sięgającą powyżej 15 stopni Celsjusza, wystarczy podlewać ją tylko dwa razy w tygodniu.
Właściwości zdrowotne żyworódki
Może się wydawać, że rośliny nie zawierają za dużo witamin oraz minerałów, jednak jest to myślenie błędne. Żyworódka zawiera bardzo duże ilości substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Roślina ta jest bardzo bogatym źródłem witaminy C, zawiera również szereg makro oraz mikroelementów. W jej skład wchodzą takie pierwiastki jak: cynk, miedź, krzem, bor, żelazo, potas i wapń. Można ją stosować tak samo jak leki, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Świetnie oczyszcza ropiejące rany oraz blizny, pomaga w zrastaniu się ran.
Żyworódka wspiera układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie. Preparaty z żyworódki mogą być stosowane wewnętrznie oraz zewnętrznie. W sklepach można spotkać ją pod postacią soków, maści, kremów.
Żyworódka - kiedy szczególnie warto po nią sięgnąć?
Dowiedzieliście się już, że roślina ta ma właściwości grzybobójcze, wirusobójcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne, regenerujące, immunostymulujące. Teraz powiem wam, podczas jakich chorób oraz objawów warto sięgnąć po dobroczynne właściwości żyworódki.
1. Stosuj żyworódkę na trądzik oraz inne choroby skórne. Jak dobrze wiemy, sok z tej rośliny zawiera: cynk, mangan oraz bor – to właśnie te pierwiastki pozytywnie wpływają na naszą skórę. Świetnie radzą sobie z trądzikiem, trudno gojącymi się ranami, oparzeniami. Żyworódka łagodzi ponadto skutki wywołane ukąszeniem owadów.
2. Spożywanie soku z żyworódki zalecane jest osobom, które mają problemy z cukrzycą. Roślina ta stabilizuje zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
3. Sok z żyworódki stosowany jest również do uśmierzania bólu głowy, bólów reumatycznych. Niweluje także bóle kręgosłupa.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze