Dodano: 2015-08-26

Dieta Atkinsa – poznaj jej wady i zalety Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dieta Atkinsa należy do niskowęglowodanowych programów żywieniowych. Wielu lekarzy i ekspertów żywieniowych krytykuje tę dietę jako niebezpieczną dla zdrowia. Zwolennicy zaś maja zupełnie odmienne zdanie – stosując program przez krótki okres, można odnieść nie tylko korzyści zdrowotne, lecz także stracić na wadze. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wysunąć wnioski, czy jest to odpowiedni program żywieniowy, który warto zastosować. Poznaj wady i zalety stosowania diety Atkinsa.

Czym jest i na czym polega dieta Atkinsa?

Główną zasadą diety niskowęglowodanowej jest spożywanie maksymalnie 100 gramów węglowodanów w ciągu dnia. Program przewiduje zastąpienie tego składnika m.in. tłustym mięsem i śmietaną oraz niewielką ilością owoców i warzyw. Metoda niskowęglowodanowa z pewnością diametralnie różni się od typowych programów żywieniowych.

Zwolennicy diety podkreślają, że ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów ułatwia kontrolowanie poziomu insuliny i cukru we krwi. Prowadzi to do polepszenia metabolizmu, a także zmniejszenia głodu, którego uczucie jest powszechne podczas stosowania diet ograniczających ilość przyjmowanych kalorii. Dieta niskowęglowodanowa polecana jest więc osobom cierpiącym na cukrzycę oraz tym, którzy chcą zrzuci zbędne kilogramy.

dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa – zalety

Z pewnością osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy najbardziej zainteresuje informacja, że w początkowej fazie diety Atkinsa można szybko stracić na wadze. Widoczne już po kilku dniach efekty odchudzające dają motywację do dalszego kontynuowania programu. Dieta jest też prosta w stosowaniu. Nie trzeba liczyć kalorii ani odmierzać ilości przyjmowanych posiłków. Oprócz tego nie musimy rezygnować z ulubionych przekąsek. Program jest idealny dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ dzięki niemu organizm będzie kontrolował wydzielanie insuliny.

Dieta Atkinsa – wady

Wielu przeciwników diety Atkinsa sugeruje, że prowadzić ona może do różnych powikłań zdrowotnych, jak np. choroba nerek, miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy serca. Nasza wątroba narażona jest na kwasicę ketonową, która dłużej nie leczona może nawet zagrażać życiu. Dieta przyczynia się także do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, co więcej, po zakończeniu diety Atkinsa musimy liczyć się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia efektu jojo.

Podsumowując, dieta Atkinsa jest programem żywieniowym, który z pewnością ma wiele zalet, lecz także negatywne strony, zwłaszcza te zdrowotne. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który precyzyjnie oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań ku stosowaniu programu Atkinsa.

 

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane