Cały ten stres...
Życie w ciągłym stresie z pewnością nikomu nie służy, a na dłuższą metę może być nawet przyczyną chorób. Niestety brak czasu czy nadmiar obowiązków, a najczęściej jedno i drugie, nie ułatwiają nam życia, w związku z czym często egzystujemy w stanie permanentnego niepokoju. Ze stresem związanym z problemami dnia codziennego nie sposób wygrać. Czy aby na pewno?
Na czym polega dieta antystresowa?
Nieustanny stres wpływa niekorzystnie nie tylko na naszą psychikę, ale i ciało. Wiąże się to niedoborami mikroskładników w organizmie, które właśnie stres wywołuje. W związku z powyższym dieta antystresowa będzie miała na celu uzupełnienie powstałych niedoborów, co zdecydowanie wpłynie na stan naszego zdrowia i samopoczucie.
Dieta antystresowa skupiać się będzie głównie na uzupełnianiu niedoborów witamin B6, C, A czy minerałów, takich jak magnez, potas, cynk, które mają zbawienny wpływ na nasze skołatane nerwy. Dieta jest ponadto bogata w antyoksydanty zwalczające niebezpieczne dla zdrowia wolne rodniki.
Uzupełnienie tych niedoborów będzie wiązało się z poprawą kondycji organizmu, wzmocnieniem systemu nerwowego, co uczyni nas bardziej odpornych, za to mniej podatnych na czynniki stresogenne.
Dieta antystresowa – jadłospis
- Śniadanie: Pieczywo pełnoziarniste żytnie, dżem niskosłodzony, jogurt naturalny, herbata rooibos, woda mineralna lub sok świeży owocowy, kawa z mlekiem albo płatki owsiane z jogurtem i jabłko.
- II śniadanie: Banan lub sok wyciśnięty z grejpfruta. Mała garść suszonych owoców goi.
- Obiad: Halibut w ziołach, kasza gryczana i szparagi.
- Podwieczorek: Sok marchwiowo-brzoskwiniowy, garść migdałów, 3 suszone śliwki lub pełnoziarniste ciasteczko.
- Kolacja: Sałatka z tuńczyka. Kromka chleba razowego, woda mineralna.
Pamiętaj, aby pić 1,5–2 l wody nisko lub średniozmineralizowanej.
mgr inż. Kalina Gogała www.dieta.pl
Komentarze