Dodano: 2016-11-18

Najskuteczniejsze metody dbania o wątrobę Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Wątrobą to bardzo ważny organ, który pełni ponad 400 różnych funkcji. Głównie odpowiada za oczyszczanie organizmu. W ciągu minuty potrafi przefiltrować nawet 1,5 litra krwi! Co uśmierca twoją wątrobę, a co ją leczy? Stosuj codziennie te metody, a zobaczysz, jak twoja wątroba pracuje na wzmożonych obrotach.

wątroba

Problemy z wątrobą?

Przy nieprawidłowej diecie (np. bogatej w tłuste i słodkie potrawy) mogą pojawić się pierwsze problemy z wątrobą. Źle pracująca wątroba jest powodem licznych problemów ze zdrowiem, a nawet wyglądem. Wątroba z zaburzeniem pracy ma skłonność do odkładania tłuszczu, w wyniku czego przybieramy na wadze, podnosi się nam ciśnienie, a nawet możemy zaobserwować szybkie zmiany nastrojów oraz częste zmęczenie.

Wątroba szczególnie narażona jest na uszkodzenie, w momencie kiedy spożywamy alkohol, wysoko przetworzoną żywność, a nawet leki. Możesz wesprzeć swoją wątrobę, wykonując proste kroki. Dzięki nim nie tylko zregenerujesz wątrobę, ale również unikniesz wirusowego zapalenia. 

6 najskuteczniejszych metod dbania o wątrobę

1. Ostropest plamisty
Jego głównym atutem jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Zawdzięcza to dużej zawartości substancji o nazwie sylimaryna. To właśnie ta substancja pozwala zneutralizować bardzo niebezpieczną toksynę, która pochodzi z muchomora sromotnikowego! Roślina ta jest sprawdzona naukowo, przeszła szereg badań i została uznana za jedną z najlepszych roślin o właściwościach oczyszczających organizm z toksyn. Jest na tyle silna, że wyciąg z niej został użyty do leku "Sylimarol", który przeznaczony jest do leczenia schorzeń wątroby.

Regeneruje wątrobę oraz odtruwa ją z takich czynników jak:
– zatrucie grzybami;
– nadużycie narkotyków, leków, alkoholu;
– chemioterapia;
– chemia z antybiotyków;
– cukrzyca.

Spożywanie ostropestu plamistego nie jest skomplikowane ani drogie, a wręcz bardzo tanie! Można jeść go w całości, przeżuwając zębami, albo dla ułatwienia spożycia zmielić w młynku do kawy. Osoby, które nie chcą jeść go w czystej postaci, mogą dodać go do codziennych potraw lub deserów. Nasiona tej roślinki zawierają również duże ilości błonnika, co znacznie poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Najlepiej spożywać ziarna w całości, rozgryzając je zębami, dzięki temu dostarczymy największe ilości niezbędnych substancji. Dlatego też najlepiej jest kupować całe ziarna.

2. Kurkuma
Kurkuma wspiera prawidłową pracę wątroby poprzez stymulowanie procesu żółciotwórczego. Żółć jest niezbędna do prawidłowego procesu trawienia. Ponadto regularnie spożywana kurkuma przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego.

3. Rezygnacja z alkoholu
Alkohol to główny czynnik wielu problemów związanych z wątrobą. Jednakże nie każda dawka powoduje spustoszenie w organizmie. Uszkodzenie wątroby może nastąpić po wypiciu 20 g czystego alkoholu przez kobiety, natomiast u mężczyzn ten problem może pojawić się przy 60 g czystego alkoholu. 

4. Unikanie tłustych dań
Tłuste potrawy obciążają pracę wątroby, a nawet zakłócają jej wydolność. Według badań naukowych zbyt duża ilość spożywanych tłuszczów gromadzi się pod postacią związków lipidowych. Takie pokarmy, a także tłuszcze typu trans, powodują stłuszczenie wątroby, a nawet marskość wątroby.
Wątroba "lubi" pokarmy bogate w kwas foliowy oraz witaminę C. Możemy je znaleźć w owocach i warzywach. 

5. Unikanie słodkich wyrobów oraz cukru
Mowa oczywiście o tradycyjnym cukrze rafinowanym. Trzeba przyznać, że są to puste kalorie, które nie zawierają żadnych wartości odżywczych (witamin i minerałów). Cukier wpływa niekorzystnie nie tylko na wątrobę, ale również na szereg innych narządów. Wątroba odkłada cukier pod postacią glikogenu, co jest pierwszym krokiem do stłuszczenia wątroby.

6. Walka z nadwagą
Często niewydolność wątroby powiązana jest z nadwagą. Pamiętaj, aby w trakcie procesu odchudzania nie stosować bardzo restrykcyjnych diet, które mogą powodować ubytki w odpowiedniej ilości dostarczanych wartości odżywczych. Optymalnie powinno się tracić około 1 kg na tydzień. 


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane