Pędy jęczmienia – zielone superfood
Pędy jęczmienia to niewątpliwe super food, który staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Ciężko się temu dziwić, ponieważ coraz więcej dietetyków poleca ten tajemniczy produkt, który cieszy się bardzo wysoką opinią wśród konsumentów. Czym on tak naprawdę jest?
Pędy jęczmienia to jeden z najbardziej odżywczych produktów, który co ciekawe, nawet szpinak zostawia daleko w tyle. Co kryje się w tej niepozornej roślinie? Zawiera ona duże ilości najważniejszych witamin, które wpływają pozytywnie nie tylko na odporność, ale na szereg innych elementów, o których napiszę w dalszej części artykułu. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B, a także witaminę C, beta-karoten, żelazo, magnez, kwas foliowy, mangan, cynk, selen, wapń, a także antyoksydanty, naturalne hormony, aminokwasy oraz cenny chlorofil. Dużą rolę odgrywają aminokwasy, które nie są produkowane przez nasz organizm, dlatego też należy uzupełniać je z zewnątrz. Dzięki tak bogatemu składowi, pędy jęczmienia mają działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Świetnie sprawuje się również w odchudzaniu, jest to niezbędny składnik każdej zdrowej diety.
Co ciekawe, pędy jęczmienia zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze, oraz więcej beta-karotenu niż marchew! Produkt ten posiada również bardzo obszerne ilości błonnika, który poprawia nie tylko funkcjonowanie jelit, ale także przyspiesza proces odchudzania. Pędy jęczmienia zawierają również bardzo rzadko spotykany błonnik nierozpuszczalny, który wzmaga pracę układu pokarmowego.
Jak pędy jęczmienia wpływają na funkcjonowanie organizmu?
Antyoksydanty - odpowiadają za zwolnienie procesów starzenia. Dzięki temu twoja skóra będzie dłużej jędrna i bez zmarszczek.
Chlorofil - niezwykłe działanie pędów jęczmienia zawdzięczamy obecności chlorofilu, który składem przypomina hemoglobinę. Dzięki niemu zyskujemy większe pokłady energii, ale również świetnie sprawuje się on w oczyszczaniu jelit, pomaga w anemii, dezynfekuje, a także poprawia wzrok, zwalcza infekcje gardła, wzmaga funkcjonowanie układu krwionośnego, a nawet przyspiesza gojenie się ran.
Selen - znakomicie zabezpiecza twój organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników, ponadto jest jednym z ważniejszych składników diety antynowotworowej (zapobiegawczej). Warto również porównać zawartość potasu, wapnia oraz magnezu w pędach jęczmienia do tradycyjnej pszenicy – średnio jęczmień zawiera aż 30 razy więcej wymienionych składników.
Błonnik - ważny składnik podczas procesu odchudzania. Zmniejsza apetyt, a także poprawia wydajność układu pokarmowego, dodatkowo oczyszczając go ze zbędnych toksyn czy produktów przemiany materii.
Pędy jęczmienia posiadają rzadko spotykane choliny, które są niezbędne do prawidłowej budowy komórek ciała. Dzięki niej organizm produkuje lecytynę, która jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego.
Regularnie spożywając pędy jęczmienia możesz doświadczyć lepszego funkcjonowania stawów, odczujesz mniejszą częstotliwość pojawiania się stanów zapalnych, a także zauważysz poprawę cery (likwidacja trądziku). Za pomocą chlorofilu, który znajduje się w pędach jęczmienia, przywrócisz swojemu organizmowi odczyn zasadowy. A jak dobrze wiemy, taki odczyn sprawia, iż bakterie, wirusy oraz grzyby nie namnażają się. Ponadto pędy jęczmienia pozytywnie wpływają na serce, pomagają w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także zapobiegają występowaniu wysokiego poziomu cukru we krwi.
Eksperci z Rural Development Administration udowodnili w swoich badaniach, iż regularne spożywanie pędów jęczmienia pozwala zmniejszyć masę ciała o 8 procent!
W jakiej formie warto przyjmować pędy jęczmienia?
Przeważnie można go spotkać w trzech formach. Pierwsza to tabletki, druga proszek, a trzecia to sok. Osobiście zdecydowanie polecam proszek na równi z sokiem, ponieważ dzięki takiej postaci unikniemy szkodliwych składników, które odpowiadają za stałą konsystencję tabletki. Proszek otrzymuje się z wyciśniętego soku z młodego jęczmienia, następnie poddaje się go procesowi suszenia, w efekcie czego otrzymujemy oczekiwaną konsystencję. Co najważniejsze, proces suszenia wykonuje się w niskiej temperaturze, ponieważ tylko takie działanie pozwala na zachowanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury.
Wadą powyższego proszku z pędów jęczmienia jest cena, która jest stosunkowo wysoka. Na szczęście możemy poszukać tańszych wersji tego produktu. Najlepiej jednak stosować wyłącznie ekologiczne i naturalne produkty z jęczmienia. Warto poszukiwać takich, w których zawarty młody jęczmień był pozyskiwany z pędów. Taki produkt zawiera specjalny antyoksydant o nazwie glikozylisowiteksyna, który odpowiada za bardzo silne działanie przeciw wolnym rodnikom. Badania wykazały, iż ten rodzaj antyoksydantu jest aż 500 razy silniejszy od tradycyjnej i wszystkim znanej witaminy E. Ponadto według badań uniwersytetu tokijskiego, cząsteczki zawarte w pędach młodego jęczmienia pozwalają na regenerację komórkowego DNA. Czyli ujmując w łatwiejsze słowa, nasze uszkodzone geny mogą zostać zregenerowane, a także poprawiane są wewnętrzne procesy organizmu do regeneracji struktury skóry. Ten rodzaj pędów jęczmienia posiada dużą zawartość chlorofilu, który przywróci zasadowy odczyn twojego organizmu.
Jak go spożywać?
Wiele osób narzeka na nieprzyjemny smak pędów jęczmienia. Dlatego też najlepszym sposobem jego spożycia, bez odczucia jego smaku, będzie dodanie go do koktajlu. Może być to każdy rodzaj, najlepiej wybrać taki, który nam najbardziej smakuje.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze
Piłam młody jęczmień 2 razy dziennie przez 6 dni i przez pierwsze 3 dni nie zauważyłam żadnych zmian ale juz na 4 rano wylądowała w toalecie (mój problem to kiepska przemiana materii i rzadkie wizyty w wc) więc jakoś działa może nie odrazu ale efekt jest ja co prawda nie stosuje już tego preparatu bo karmię córkę i pediatra zabronila dłuższego stosowania. Po tych 6 dniach mam płaski brzuch i czuje się lekko inaczej więc ostatecznie przyznaje ze na mnie działa ta mieszanka.Spróbuję pełnej kuracji jak przestanę karmić!