-
O moim stażu palacza nawet nie wspominam, bo wstyd.....de facto pale od czasów studenckich...parę merców z dymem poszło, a na pewno niezła wycieczka dookoła świata :evil: taka sobie motywację też wymyśliłam - za zaoszczędzone na fajkach pieniadze zafunduję sobie super wyjazd :wink: na razie fajkami zabijam głoda na cos nieokreślonego - muszę cos na to wymyslić :roll: plus zamienniki do rytuałów - fajeczka do porannego posiedzenia w klopiku, fajeczka do kawy, nie mówiąc,ze wszystkie kace w życiu miałam od fajek, bo palę jak smok jak piję alkohol :oops:
G. :roll:
-
No proszę, Grażyna, ty palisz !!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
No nie, żartowałem, rozumiem to, chociaż sam nie kopcę. Powiem ci tylko, że moja matka paliła przez trzydzieści lat, a przed sześćdziesiątką się zawzięła i ... nie pali. Zawsze warto powalczyć.
Wydaje mi się zresztą, że taki jest też głębszy sens odchudzania - nie tylko tyłek aż miło patrzeć 8) ale i podjęcie decyzji o większej odpowiedzialności za siebie, za swoje życie, za własne szczęście...
Dla mnie zrzucanie kilogramów to także pierwszorzędna nauka pracy nad sobą.
Co w kolejce? Oj, dużo, ale to na całe szczęście (dla mnie, wstrętnego grzesznika!) nie konfesjonał.
MAXicho
-
A jak rzucę to będę tak tępić palaczy jak mój ojciec,który palił 30lat z okładem i rzucił po pierwszym zawale.....nie będę tyle czekac :twisted:
-
Grażynko pozdrawiam środowo
I ja dołączam do namawiających na rzucenie. Ale rozumiem , że poczekamy na koniec akcji. Tylko potem już nie będzie zmiłuj się.
Jak dobrze kojarzę, to w wekend jedziesz na weekend firmowy.................Chyba , że coś poknociłam..........
Buziaczki
Asia
-
Witam :D
Najpierw raporcik :roll:
śniadanko - kiełbaska na ciepło z musztardą
brunch - mała porcja spaghetti bolognese
lunch - jabłko+mandarynki
podwieczorek - zupka brokułowa
kolacja - serek wiejski
przed snem - jogurt nat. z siemieniem lnianym i otrebami
w sumie 1200 kcal :shock:
Ruszankowo - brzuszki + 1,5h spaceru z rzucaniem snieżkami :wink:
Asiu - faktycznie w ten weekend mamy wyjazd firmowy do Tresnej 8) jedziemy w piątek popołudniu - po przyjeździe ma byc ognisko i imprezka wieczorem, w sobotę rano konferencja, po południu zajęcia w plenerze i wieczorem impreza w stylu lat 60-70tych - w pracy trwa gorączka polowan w szmateksach na stylowe przebieranki - postaram sie wkleić zdjęcia :D problem polega na tym, że imprezy zwykle są mocno alkoholizowane :roll: postaram się byc grzeczna, ale na trzeźwo nie da się tego przeżyć :twisted: Ruchu na pewno nie zabraknie :roll:
Musze popracować :twisted:
Całuski
***
Grażyna
-
Juz kiedys pisałam ,ze lubie być dobrze przygotowana :twisted:
Z wykopalisk internetowych :
1. Wprowadzenie
Zacząć jest zwykle łatwo. Najpierw wypalamy pierwszego w swoim życiu papierosa, potem drugiego i ... kolejnego. W miarę upływu czasu pojawia się przyzwyczajenie i niepostrzeżenie postępuje biologiczne uzależnienie od tytoniu.
2. Ile i jak palisz?
Aby zrozumieć przyczyny i mechanizm Twojego uzależnienia od papierosów, musisz przeprowadzić jego analizę.
Powin/naś(ieneś) przez kolejne dni obserwować, ile wypalasz papierosów, o jakich porach to robisz, w jakich miejscach i sytuacjach palisz, jakie są powody zapalenia kolejnego papierosa i co z tego dla Ciebie wynika.
Ta wiedza może być Ci przydatna przy planowaniu rzucenia palenia papierosów.
3. Jaki jest stopień Twojego uzależnienia?
Test uzależnienia FAGERSTRÖMA
... pomoże Ci sprawdzić, w jakim stopniu jesteś uzależniona(y) od nikotyny. Szczerze odpowiedz na poniższe pytania. Podsumuj liczbę punktów i przeczytaj komentarz do uzyskanego wyniku.
1. Jak szybko po przebudzeniu zapalasz zazwyczaj pierwszego papierosa?
a) w ciągu 30 minut — 1 pkt.
b) po 30 minutach — 0 pkt.
2. Ile papierosów wypalasz w ciągu dnia?
a) do 15 sztuk — 0 pkt.
b) 16-25 sztuk — 1 pkt.
c) 26 sztuk i więcej — 2 pkt.
0 pkt. — Nie jesteś jeszcze uzależniona(y) od nikotyny. Palenie tytoniu jest dla Ciebie raczej nawykiem, którego nie chcesz lub nie możesz się pozbyć. Powody, dla których palisz leżą w sferze Twojej psychiki lub presji otoczenia. Nie jest Ci potrzebne specjalistyczne leczenie odwykowe. Przy odrobinie silnej woli i stosując się do naszych porad możesz zerwać z nałogiem.
1-2 pkt. — Jesteś na dobrej drodze do uzależnienia. Jeśli chcesz przestać palić, powin/naś(ieneś) ściśle zastosować się do naszych porad. Postępując właściwie masz szansę rzucić palenie. Może uda Ci się to już za pierwszym razem.
3 pkt. — Jesteś osobą uzależnioną. Wydaje Ci się, że nie możesz żyć bez papierosów. Jeżeli jednak będziesz bardzo chciał(a), masz szansę. Spróbuj. Być może w terapii mogą Ci pomóc leki zastępujące nikotynę (patrz strona 33).
4. Jak silna jest Twoja motywacja do rzucenia palenia?
Test motywacji Dr SCHNEIDER
Czy potrafisz podjąć próbę zerwania z nałogiem? Jeśli na większość poniższych pytań częściej odpowiesz twierdząco — Twoje starania mogą zakończyć się sukcesem. W przypadku gdy na większość pytań udzielisz odpowiedzi negatywnej — nie rezygnuj z próby. Przeanalizuj pytania, na które odpowiedział/aś(eś) przecząco. Pokonanie Twoich słabości jest możliwe. Jednakże musisz dokonać zmian w swoim życiu, przestrzegać naszych porad i skorzystać z pomocy najbliższych.
1. Czy chcesz rzucić palenie tytoniu?
a. Tak
b. Nie
2. Czy decydujesz się na to z powodów osobistych (dla siebie)?
a. Tak, dla siebie
b. Nie, dla innych ze względu na rodzinę, przyjaciół itp.?
3. Czy podejmował/aś(eś) już próby rzucenia palenia?
a. Tak
b. Nie
4. Czy wiesz, w jakich sytuacjach palisz najczęściej i dlaczego to robisz?
a. Tak
b. Nie
5. Czy możesz liczyć na pomoc bliskich Ci osób, gdy będziesz rzucał(a) palenie?
a. Tak
b. Nie
6. Czy członkowie Twojej rodziny są osobami niepalącymi?
a. Tak
b. Nie
7. Czy w miejscu, w którym pracujesz, nie pali się?
a. Tak
b. Nie
8. Czy wiesz, na jakie pokusy i trudności będziesz narażon/a(y) w tym okresie?
a. Tak
b. Nie
9. Czy potrafisz sobie radzić w sytuacjach kryzysowych?
a. Tak
b. Nie
10. Czy wiesz, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, gdybyś miał(a) problemy?
a. Tak
b. Nie
Dlaczego warto przestać palić?
A. Korzyści zdrowotne:
Czas goi nawet głębokie rany
Wódka szkodzi
Uwaga na leki
Palenie a praca
Nigdy nie jest za późno
B. Inne korzyści:
Ekologiczne
Moralne
Finansowe
A. Korzyści zdrowotne:
1. Czas goi nawet głębokie rany
Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach palenia warto rzucić nałóg — organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. W ciele palacza rozpocznie się proces oczyszczania i regenerowania.
Po zgaszeniu ostatniego papierosa:
w ciągu 20 min. tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy;
w ciągu 8 godz. poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zniknie;
w ciągu 24 godz. ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy;
w ciągu 48 godz. Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie;
w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna;
w ciągu 1 do 9 miesięcy wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpi kaszel, duszności, zmęczenie;
po 1 roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę;
po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej i krtani, przełyku zmniejszy się o połowę; obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej;
Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej.
2. Wódka szkodzi
Często palenie i picie alkoholu idą w parze. To mieszanka wybuchowa. Trudno z tymi dwoma nałogami dożyć sześćdziesiątki. Wódka z papierosami prowadzi do potęgowania się konsekwencji zdrowotnych. Rak jamy ustnej, przełyku i krtani występuje prawie wyłącznie u palaczy, którzy nadużywają alkoholu.
Jeżeli przestaniesz palić, a picie alkoholu ograniczysz do okazjonalnego picia wina czy piwa, Twojemu życiu przestaną zagrażać te straszne schorzenia.
3. Uwaga na leki
Palenie tytoniu może powodować interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.
Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym osłabiają działanie dużej grupy leków, co powoduje konieczność stosowania ich w większych dawkach. Są to głównie leki przyjmowane z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, układu oddechowego czy cukrzycy (np. propranolol czy aminofilina). Jeżeli rzucisz palenie, leki będą działały skuteczniej, a objawy uboczne będą mniejsze.
4. Palenie a praca
Jeżeli w miejscu pracy (ale także w domu) masz styczność z substancjami chemicznymi czy innymi czynnikami szkodliwymi, np. pyłem azbestowym czy promieniowaniem jonizującym, palenie tytoniu prowadzi do zwielokrotnienia ryzyka choroby. Nawet jeśli musisz pracować w styczności z substancjami szkodliwymi, po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania z tego powodu obniży się wielokrotnie.
5. Nigdy nie jest za późno
Na koniec mamy dobre wiadomości dla długoletnich palaczy:
nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia; nawet po czterdziestu czy pięćdziesięciu latach palenia Twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody (patrz str. 18.).
Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być nie Twój wiek, ale palenie tytoniu. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli zerwiesz z nałogiem. Wtedy przekonasz się, że palenie papierosów było przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia i osłabienia.
B. Inne korzyści
1. Ekologiczne
10 milionów tytoniowych „kominów” produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą chmurę dymu ze stu miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.
2. Moralne
Aż 30% kobiet w ciąży pali, niszcząc swoje dziecko. Kobieta, która będzie matką, nie powinna palić. Palący rodzice nie powinni palić w obecności dzieci. Każdy dom, gdzie są dzieci, musi stać się wolny od dymu tytoniowego. Pamiętaj też o innych swoich najbliższych. Przestań palić, aby oni nie stali się ofiarami Twojego nałogu.
3. Finansowe
Paczka papierosów kosztuje nawet do 5 złotych. Policz, ile pieniędzy „puścił/aś(eś) z dymem” w ciągu swojego życia. Niektórzy palacze wydali już na papierosy tyle, ile kosztuje dobry samochód.
W pracy będziesz wydajniejsz/a(y) i rzadziej nieobecn/a(y)z powodu choroby, tym samym więcej zarobisz. Już dzisiaj najlepsi pracodawcy, także w Polsce, zatrudniają tylko niepalących.
Kto nie pali, mniej choruje, a każda choroba związana jest z kosztami. Koszty wynikające z chorób odtytoniowych nie będą Ciebie dotyczyły.
Nie wywołasz pożaru od niedopałka. A to może być nie tylko koszt, ale i nieszczęście.
Pora na decyzjęWzmocnić motywację, zmniejszyć uzależnienie
Decyzja
Przygotowanie:
kontroluj swoje palenie
wprowadź ograniczenia
zmniejsz liczbę wypalanych papierosów
zmień gatunek papierosów
nie pal w typowych sytuacjach
poszukaj sprzymierzeńca, podejmij zobowiązanie
Końcowe rady na dobry początek
1. Wzmocnić motywację, zmniejszyć uzależnienie
Sukces Twojego przedsięwzięcia zależy nie tylko od tego, w jakim stopniu jesteś uzależnion/a(y) od nikotyny. Przede wszystkim istotne jest, jak silną posiadasz motywację do zerwania z nałogiem.
Wskazane jest, aby w okresie poprzedzającym rzucenie palenia próbować zmniejszyć swoją zależność od nikotyny oraz wzmocnić swoją motywację do zaprzestania palenia.
Nadszedł czas na rozwianie wszelkich wątpliwości i podjęcie decyzji: czy rzucam palenie? Jest to trudne, ale możliwe! Pomyśl tylko, jak wielu palaczy zdecydowało się na ten krok. Oni wybrali zdrowie. A Ty...? Dlaczego nie postąpisz podobnie? Przecież możesz! Myśl pozytywnie! Nastawienie na sukces to rzecz niezwykle ważna. I co istotne - pomaga. Poszukaj więc go w sobie.
2. Decyzja
Czy wiesz już, dlaczego chcesz przestać palić?
„Paląc truję siebie i swoich bliskich”.
„Chcę udowodnić sobie i innym, że mam silną wolę”.
„Chcę zadbać o swoje zdrowie”.
„Chcę być dobrym przykładem dla swoich dzieci, uchronić je przed uzależnieniem od tytoniu”.
„Niejednokrotnie radził/am(em) sobie w trudnej sytuacji – potrafię więc zerwać z nałogiem!”.
„Udało się to wielu innym palaczom, więc i mnie się uda!”.
„Wiem, że najtrudniej walczyć z własnymi słabościami”.
WŁAŚNIE DLATEGO PODEJMUJĘ WYZWANIE!
3. Przygotowanie
Niewątpliwie podjęcie decyzji było z Twojej strony aktem silnej woli. Teraz musisz wykazać się jeszcze wytrwałością w dążeniu do zamierzonego celu. Zanim więc rozpoczniesz przygotowanie do niepalenia, skorzystaj z kilku naszych rad.
KONTROLUJ SWOJE PALENIE
Na początku staraj się kontrolować swoje reakcje. Oto kilka możliwych przykładów:
nie pal automatycznie;
wyjmując papierosa z paczki lub zapalając go – bacznie obserwuj swoje zachowanie;
schowaj pudełko papierosów np. abyś po następnego papierosa musiał(a) udać się do drugiego pokoju;
odmawiaj, gdy poczęstują Cię papierosem;
notuj powód i okoliczności zapalenia każdego papierosa;
opisz emocje, które towarzyszą Ci podczas palenia;
sprawdź, w których sytuacjach palenie tytoniu nie sprawia Ci przyjemności;
spróbuj w czasie palenia nie zaciągać się;
przed zapaleniem każdego papierosa zrób trzy oddechy;
nie pal, gdy ręce masz zajęte jakąś pracą, np. przy pisaniu, porządkowaniu itp.;
nie pal w towarzystwie, w którym jest choć jedna niepaląca osoba;
pal w domu tylko w jednym miejscu;
myj zęby po wypaleniu każdego papierosa;
nie opróżniaj popielniczki, albo po wypaleniu każdego papierosa opróżniaj popielniczkę i usuwaj z pola widzenia;
usuń ze swojego otoczenia wszystkie atrybuty palenia (zapałki, popielniczki itp.);
szukaj wsparcia wśród osób niepalących. Staraj się przebywać wśród nich;
nie pal w obecności dzieci, poświęć więcej czasu swoim bliskim;
notuj, ile pieniędzy wydajesz na papierosy. Porównaj te wydatki z innymi.
Wprowadź ograniczenia:
pierwszego papierosa zapalaj dopiero po śniadaniu, albo jak najpóźniej jak potrafisz; ostatniego jak najwcześniej przed snem;
stopniowo ograniczaj liczbę wypalanych papierosów;
kolejnego papierosa wypalaj po godzinie, dwóch;
staraj się zrezygnować z wypalenia kolejnego papierosa. Przypominaj sobie motywy niepalenia.
Zmniejsz liczbę wypalanych papierosów
Wypalaj tylko pół każdego papierosa.
Każdego dnia opóźnij zapalenie papierosa o kilka minut, potem o godzinę i więcej.
Postanów palić np. tylko w nieparzystych godzinach dnia lub tylko wieczorem.
Zdecyduj wcześniej, ile papierosów wypalisz danego dnia. Za każdego dodatkowego wkładaj dwa złote do skarbonki.
Nie zapalaj papierosa od razu, gdy poczujesz ochotę; poczekaj kilka minut i w tym czasie, spróbuj zająć się czymś innym.
Przestań kupować papierosy kartonami. Poczekaj, aż skończysz paczkę, zanim kupisz następną.
Przestań nosić ze sobą papierosy. Postaraj się utrudnić sobie do nich dostęp.
Zostawiaj zapalniczkę lub zapałki w domu, tak abyś za każdym razem musiał(a) prosić innych o ogień.
Zmień gatunek papierosów
Zmień papierosy na te o mniejszej zawartości nikotyny i ciał smolistych.
Jeżeli palisz papierosy bez filtra, zacznij palić tylko z filtrem.
Staraj się zmieniać gatunki palonych papierosów, nie pal dwóch paczek tych samych papierosów po sobie.
Nie pal w typowych sytuacjach
Nie pal np.:
bezpośrednio po posiłkach,
przy piciu kawy, herbaty czy alkoholu,
w samochodzie,
na spacerze,
podczas rozmowy przez telefon,
czytając gazetę, książkę itp.,
oglądając telewizję,
siedząc wygodnie w fotelu,
kiedy na kogoś czekasz.
Poszukaj sprzymierzeńca, podejmij zobowiązanie
Zaangażuj kogoś
Poproś kogoś, żeby razem z Tobą rzucił palenie, im będzie to bliższa Tobie osoba, tym lepiej.
Podejmij zobowiązanie wobec swoich dzieci, obiecaj im, że rzucisz palenie.
Załóż się z żoną, znajomym, przyjacielem, że rzucisz palenie ustalonego dnia.
Jeżeli uważasz siebie za osobę wierzącą, zastanów się: palenie jest grzechem.
Podejmij próbę rzucenia palenia wspólnie z innymi.
4. Końcowe rady na dobry początek
Nastaw się pozytywnie do rzucenia palenia. Staraj się unikać negatywnych myśli związanych z tym, jak trudno będzie Ci przestać palić.
Spisz wszystkie powody, dla których chcesz przestać palić; co wieczór przed zaśnięciem powtórz jeden z powodów 10 razy.
Znajdź silne osobiste powody związane z Twoim zdrowiem i podejmij zobowiązania wobec innych, dla których chcesz przestać palić.
Pomyśl o swoich bliskich. Przez porzucenie nałogu okażesz im, że dbasz o ich zdrowie jak o swoje.
Ustal dzień rzucenia palenia (może to być jakiś specjalny dzień, jak na przykład urodziny, jakaś rocznica, wakacje; możesz także wykorzystać nadarzającą się okazję, np. ważne wydarzenie rodzinne lub przeziębienie czy inną chorobę). Niech ta data stanie się „świętą”, staraj się jej nie zmieniać pod żadnym pozorem. Jeśli dużo palisz w pracy, rzuć palenie podczas wakacji.
Zacznij przygotowywać się fizycznie: trochę ćwicz, pij więcej płynów, staraj się wypoczywać, aby uniknąć znużenia.
Naucz się sprawiać sobie jakieś drobne przyjemności, inne niż palenie.
Bądź przekonan/a(y), że na pewno Ci się uda, ale pamiętaj, że jeżeli Twoja próba zakończy się niepowodzeniem, możesz zawsze spróbować jeszcze raz rzucić palenie, aż do skutku.
Dzień zero
Ustalenie Dnia Zero
Leki
Dziś przestaję palić
w Dniu Zero
w pierwszych dniach
Jak przetrwać trudne chwile?
1. Ustalenie Dnia Zero
Jeżeli przeanalizował/aś(eś) już swoje palenie i skorzystał/aś(eś) z naszych testów oraz porad – jesteś przygotowana(y) do zerwania z nałogiem. Musisz być jednak w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Dopiero wtedy możesz sobie wyznaczyć pierwszy dzień bez papierosa – Twój Dzień Zero.
Oto nasze praktyczne wskazówki:
- ustal dzień zerwania z nałogiem (Dzień Zero);
- przygotuj szczegółowy harmonogram Dnia Zero. Staraj się też zaplanować najważniejsze czynności na kilka następnych dni;
- przygotuj deklarację: „Od Dnia Zero przestaję palić!” i złóż na niej swój podpis;
- załóż się z kimś, że nie zapalisz tego dnia;
- poproś rodzinę i znajomych o wsparcie, poinformuj ich, jak mogą Ci pomóc.
Następnie zadbaj o siebie ...
- Naucz się gimnastyki oddechowej i ćwiczeń relaksujących.
- Rozpocznij wykonywanie ćwiczeń fizycznych (uprawiaj sport).
- Opracuj nowy sposób odżywiania.
- Kup perfumy, mydła, substancje zapachowe, dobre pasty do zębów.
- Usuń papierosowy osad z palców i zębów.
- Zaopatrz się w środki zastępcze (dropsy, gumy do żucia, pastylki dla palaczy itp.).
- Zapoznaj się ze sposobami zwalczania chęci zapalenia papierosa.
- Poszukaj przyjaciół, którzy będą Cię podtrzymywać na duchu.
i ... o swoje otoczenie
- Usuń przedmioty związane z paleniem (popielniczki, zapałki, zapalniczki, papierosy itp.).
- Odśwież (ewentualnie przemebluj) mieszkanie, miejsce pracy.
- Usuń ślady papierosów w swoim samochodzie.
- Oddaj do pralni rzeczy przesiąknięte zapachem tytoniu.
- Kup sobie nowe, ciekawe książki.
2. Leki
Dwie grupy leków maja naukowe potwierdzenie skuteczności leczenia z uzależnienia od tytoniu.
NIKOTYNOWA TERAPIA ZASTĘPCZA. Szwedzki farmakolog Ove Ferno obserwując jak palący marynarze łodzi podwodnych męczą się z wymuszoną przez ich zawód niemożliwością palenia, wymyślił bezpieczną metodę podawania zastępczego, pochodzącego z innego niż palący się papieros źródła, nikotyny, od której uzależniony jest każdy palacz. Podawanie czystej nikotyny miało zapobiegać występowaniu silnych objawów abstynencji. Był to początek rozwoju nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). W latach siedemdziesiątych mała szwedzka firma Leo z Helsinborga stała się pionierem nowej metody leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu (choroba oznaczona symbolem F-16 X rewizji Międzynarodowej lasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia). Wprowadzono na rynek preparat z czystą nikotyną związaną wielocząsteczkowym polimerem w postaci gumy do żucia Nicorette. Preparat ten w latach osiemdziesiątych trafił też do Polski. Jak potwierdziły to wieloletnie obserwacje podawania czystej nikotyny nawet przez dłuższy okres jest całkowicie bezpieczne, inaczej niż inhalowanie dymu papierosowego zawierającego 4000 związków chemicznych. Dzisiaj jest to ważna, naukowo udokumentowana metoda istotnie zwiększająca szansę na rzucenie palenia.
Obecnie zastępcze podawanie nikotyny możliwe jest w różnych formach. Oprócz historycznie najstarszego sposobu - nikotynowej gumy do żucia, stosuje się nasycone nikotyną plastry, nikotynowe spraye i inhalatory, tabletki i drażetki z nikotyną. Każda z tych form ma swoje zastosowanie i zwiększa możliwość uzyskania sukcesu w rzuceniu palenia.
W Polsce czysta nikotyna dostępna jest w postaci gumy do żucia i plastrów nikotynowych.
Najdłużej i najczęściej stosowana jest guma nikotynowa. Guma występuje w dawce 2 i 4 mg oraz do wyboru o smaku naturalnym i miętowym. Bardzo ważne jest rozumienie zasady jej działania; tego że w pierwszym okresie rzucania palenia ma ona pomóc w obniżeniu objawów abstynencji nikotynowej (wynikającej z zaprzestania podawania nikotyny w wyniku palenia). Ważne jest od pierwszego dnia rzucenia palenia, żucie gumy przez cały dzień (zwykle 10-15 porcji) w regularnych odstępach czasu. Trzeba pamiętać o tym, że technika żucia jest inna niż w wypadku normalnej gumy oraz o tym, że po 30 min. żucia guma przestaje być aktywna (nie ma już w niej nikotyny). Gumę nikotynową żuje się wolno, z przerwami, aby umożliwić uwalnianie się nikotyny i jej wchłaniania się przez błonę śluzową jamy ustnej.
Bardzo atrakcyjną formą zastępczego podawania nikotyny jest nikotynowy plaster. Plastry zawierają dawkę nikotyny potrzebną na jeden dzień. Dawka jest różna w różnych fazach odchodzenia od palenia, wyższa na początku, niższa pod koniec. Ce****e się także statystycznie istotną, naukowo udokumentowaną skutecznością. W wielu krajach plastry nikotynowe cieszą się dużą popularnością i są uważane za prostą, skuteczną, mało uciążliwą metodę NTZ. W Polsce jest to metoda, która nie została do chwili obecnej szerzej rozpropagowana ani wśród lekarzy, ani pragnących rzucić palenie. Plaster nikotynowy jest warty, ze względu na swoją uznaną skuteczność, rekomendacji. Wiele autorytetów dopuszcza równoczesne stosowanie gumy i plastra uważając, że u pewnej grupy palaczy ten sposób podawania czystej nikotyny może znacząco zmniejszyć objawy abstynencji i zwiększyć szansę na skuteczne rzucenie palenia.
Mimo, iż zarówno guma, jak i plaster są dostępne w aptekach bez przepisu lekarza, zawsze warto poradzić się lekarza czy kogoś, kto ma doświadczenie w stosowaniu NTZ (np. kogoś, kto rzucił skutecznie palenie używając gumy lub plastra). Wartą polecenia jest uzyskanie bezpłatnej telefonicznej konsultacji (patrz ...)
ZYBAN. Przełomowym wydarzeniem jest wprowadzenie do leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu leku o centralnym działaniu bupropionu (Zyban). Lek ten jest uważany za bardzo skuteczny u osób zdecydowanych rzucić palenie. Od 1997 r. jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, a teraz także w Polsce.
Chlorowodorek bupropionu jest inhibitorem zwrotnego wychwytu dopoaminy i noradrenaliny. Przyjmuje się, że jego działanie polega na normalizowaniu pracy ośrodków mózgowych, których funkcjonowanie zostało zakłócone przez działanie nikotyny. Najistotniejszym elementem jego działania jest to, że nie tylko łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny (także przybierania na wadze), ale również osłabia psychiczną potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Zyban jest lekiem używanym pod nadzorem i z przepisu lekarza
3. Dziś przestaję palić
Dziś przestajesz palić! To wielkie wydarzenie w Twoim życiu. Postaraj się więc wytrwać i nie zmarnuj okazji. Zrób wszystko, aby Twój wysiłek i staranne przygotowania do pierwszego dnia bez papierosa nie okazały się daremne. Przed Tobą zadanie, które musisz zrealizować! Dlatego skrupulatnie zastosuj się do naszych rad. I pamiętaj:
ŻADNYCH USTĘPSTW!
W Dniu Zero
Wprowadź zmiany:
- śpij co najmniej osiem godzin;
- odśwież usta szklanką wody mineralnej lub soku owocowo-warzywnego;
- pamiętaj o porannej gimnastyce przy otwartym oknie;
- weź odświeżający prysznic;
- użyj nowych środków higieny i kosmetyków;
- zjedz pożywne, ale lekkie śniadanie; wypij szklankę chudego mleka (odtłuszczonego);
- w czasie śniadania przypomnij rodzinie o Dniu Zero;
- poinformuj też koleżanki i kolegów w pracy i poproś, aby nie częstowali Cię papierosami;
- staraj się unikać kontaktu z osobami palącymi;
- po pracy idź na spacer; możesz także pojeździć na rowerze;
- ściśle stosuj się do zaleceń dietetycznych;
- staraj się być zajęt/a(y) cały dzień, idź do kina;
- baw się z dziećmi;
- przez cały dzień pij dużo wody mineralnej (najlepiej niegazowanej) i soków;
- miej pod ręką produkty pozwalające zająć ręce i usta (pokrojone kawałki marchewki, rzodkiewki, selera, owoców; gumę do żucia itp.);
- jeśli poczujesz nieodpartą chęć zapalenia papierosa zadzwoń do znajomej osoby, która rzuciła palenie.
W pierwszych dniach
- w ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia staraj się spędzić jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. w bibliotece, muzeum, domach handlowych, kościele itp.;
- śpij długo;
- właściwie się odżywiaj (niskokalorycznie);
- pij duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych;
- staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, z którymi kojarzy się palenie papierosów;
- jeśli nie wiesz co zrobić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami (wykorzystaj ołówek, kostkę Rubika, monetę, spinacz do papieru itp.);
- jeśli brakuje Ci trzymania czegoś w ustach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki (bez cukru);
- przebywaj dużo na świeżym powietrzu;
- uprawiaj sport, codziennie gimnastykuj się;
- unikaj przemęczenia; staraj się być zajęt/a(y), ale w sposób zorganizowany.
- stale podtrzymuj swoją decyzję;
- rozmawiaj o swoim sukcesie (kłopotach) z rodziną, przyjaciółmi;
- unikaj spotkań z osobami palącymi;
- pamiętaj o szkodliwości palenia;
- utwierdzaj się w przekonaniu o korzyściach zerwania z nałogiem;
- wierz, że uwolnisz się od nałogu;
- bądź pozytywnie nastawion/a(y) do życia;
- bądź w kontakcie z osobą, która chce i może Ci pomóc;
- odrób zaległości w kontaktach z własnymi dziećmi;
- wypełnij i wyślij kupon konkursowy informujący, że rzucił/aś(eś) palenie (ze str. 61)
4. Jak przetrwać trudne chwile?
Jeśli odczuwasz pokusę zapalenia papierosa – nie poddawaj się! Możesz przezwyciężyć trudne chwile, korzystając z naszych sprawdzonych sposobów:
- pij dużo obojętnych płynów, wody, soków (dziennie 6-8 szklanek);
- umyj twarz zimną wodą;
- odetchnij głęboko pięć razy, zrób przysiad, pobiegaj w miejscu;
- otwórz okno, zrób kilka ćwiczeń fizycznych;
- umyj zęby pastą odświeżającą, np. miętową;
- wypij szklankę ciepłego mleka;
- gryź marchewkę, ogórek, jabłko, seler itp.;
- gryź pestki słonecznika lub dyni;
- żuj miętową gumę;
- zjedz cukierka o odświeżającym smaku;
- idź na spacer;
- weź gorący/zimny prysznic, wytrzyj się energicznie;
- rób to, co lubisz, np. czytaj ulubioną książkę;
- postaraj się zająć ręce, np. zrób pranie, zajmij się majsterkowaniem;
- odlicz od stu do jednego;
- kup sobie coś miłego;
- zmieniaj pozycję ciała (wstań, usiądź, połóż się).
NAWET NAJSILNIEJSZA POKUSA
ZAPALENIA PAPIEROSA
NIE WYTRZYMA PRÓBY Z TYMI SPOSOBAMI!
Jak utrwalić sukces?
Ciesz się swoim sukcesem
Recepta na zdrowie
Tytoń a otyłość
O przybieraniu na wadze
Bądź aktywna(y)
Rzucić palenie to niewątpliwie duży sukces! Lecz na tym nie koniec. Teraz musisz utrwalić to, co udało Ci się osiągnąć.
Chęć na zapalenie papierosa może utrzymywać się jeszcze przez pewien okres. Czasami pokusa powraca przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dopiero wtedy kiedy przestaniesz myśleć o papierosach, będziesz mogła/mógł powiedzieć, że Twój nałóg to przeszłość. Zwykle dopiero po około sześciu miesiącach możesz być pewn/a(y), że rzucił/aś(eś) palenie na dobre.
A zatem:
- Wierz w sukces i chwal się swoimi osiągnięciami!
- Bądź stale zajęt/a(y)!
- Nie daj się skusić na „jednego papieroska”! Pamiętaj to może być powrót do nałogu!
1. Ciesz się swoim sukcesem
Każdy dzień bez papierosa zbliża Cię do celu. Informuj wszystkich o swoim sukcesie, ciesz się nim. Jeżeli chcesz, możesz notować, że jesteś coraz bliżej ostatecznego celu.
- Sporządź kalendarz na pierwsze 90 dni bez papierosa. Skreślaj każdy dzień, zaznaczając obok zaoszczędzoną kwotę i sprawdzaj, czy nastąpiła poprawa Twojego zdrowia.
- Ustal termin, po którym zebrane w ten sposób pieniądze, przeznaczysz na jakiś cel.
- Na każdy dzień miesiąca, w którym rzucił/aś(eś) palenie, zaplanuj coś przyjemnego.
- Co jakiś czas notuj nowe powody, dla których jesteś dumn/a(y), że rzucił/aś(eś) palenie. Następnie zapisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu.
2. Recepta na zdrowie
Przestając palić przestał/aś(eś) sam niszczyć siebie. Teraz czas zacząć budować zdrowie tym bardziej, że stracił/aś(eś) już wiele czasu.
Obecnie dwa najważniejsze elementy to zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Tym bardziej, że ich kontrolowanie może być ważnym elementem w procesie rozstawania się z paleniem na zawsze. To dobry sposób na utrzymywanie abstynencji nikotynowej, opanowanie kłopotów z wagą i napięć psychicznych.
Naukowcy całego świata próbują opracować najlepsze recepty, jak budować zdrowie. Wskazania zdają się być proste. Odżywianie powinno być oparte o produkty roślinne, spożywane wielokrotnie w ciągu dnia warzywa i owoce (także w małych ilościach, aby utrzymywać stały, optymalny poziom witamin i innych ważnych biologicznie substancji - antyoksydantów) a niezbędna porcja tłuszczów powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych, przede wszystkim z dobrej jakości olejów (także w postaci dobrej jakości miękkich, kubkowych margaryn, które w 80% są olejem). Powinniśmy też radykalne ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych.
Złotym standardem żywieniowym jest dieta śródziemnomorska. Oto jej wersja opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Harwardzkiego (patrz rys. obok). Jest stosowana od tysięcy lat. Jej bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego został udokumentowany przez współczesną naukę. Badania epidemiologiczne wskazują, że u ludności Krety, reszty mieszkańców Grecji czy mieszkańców południowych Włoch obserwuje się najwyższą oczekiwaną długość życia, niską częstość zawałów serca czy niektórych nowotworów, mimo że nie są to kraje najbogatsze czy o najwyższym standardzie medycyny.
Dieta śródziemnomorska daleko odbiega od naszych polskich zwyczajów żywieniowych, ale także naszych przekonań o zdrowym żywieniu. Aby każdy z nas mógł przeżyć swój czas biologiczny w dobrej formie zdrowotnej konieczna jest zmiana naszego sposobu odżywiania. Otwarta gospodarka rynkowa stwarza po temu szanse.
3. Tytoń a otyłość
Być szczupłym, ale przede wszystkim zdrowym
Niektórzy mówią, że palenie wyszczupla. Jest w tym odrobina prawdy. Producenci papierosów próbują zbić na tym kapitał, m.in. adresując reklamy tytoniu do kobiet dbających o swoją figurę.
Ale aby być szczupłym, nie trzeba palić papierosów. Chcąc po zaprzestaniu palenia utrzymać czy nawet zmniejszyć swoją wagę, trzeba po prostu właściwie się odżywiać (co wcale nie znaczy bogatokalorycznie) i zwiększyć swój wydatek energii.
Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna są prawdziwym kluczem do zdrowia i dobrej sylwetki (nie zaś palenie czy powrót do nałogu).
4. O przybieraniu na wadze
Jednym z objawów rzucenia palenia (odstawienia nikotyny) są zmiany w przyswajaniu pokarmu, czemu może towarzyszyć wzrost apetytu.
Wiele osób rozważających decyzję o rzuceniu palenia obawia się przytycia.
Jeśli i Ty się tego obawiasz, powin/naś(ieneś) zapoznać się z kilkoma informacjami:
- 1/3 osób, które przestają palić - nie tyje. Tyle samo przybiera na wadze, pozostali zaś tracą zbędne kilogramy z powodu zalecanych w terapii odwykowej ćwiczeń oraz diety;
- przytycie o kilka kilogramów jest mniej niekorzystne dla zdrowia niż skutki palenia. Trzeba byłoby przytyć ponad 20 kg, aby zniweczyć korzystne skutki zdrowotne zerwania z nałogiem.
Jeśli przyrost wagi jest przyczyną Twojej obawy przed zerwaniem z nałogiem, powin/naś(ieneś):
- wraz z rzuceniem palenia zmienić sposób odżywiania się (patrz dieta śródziemnomorska),
- główne posiłki spożywać regularnie o stałych porach, jeść więcej na śniadanie i obiad niż na kolację (patrz przykłady diety niskokalorycznej – rozdz. VII),
- jeżeli masz ochotę, noś ze sobą niskokaloryczne jedzenie do podjadania (np. surowe warzywa i owoce) (patrz zawartość kalorii w przekąskach – rozdz. VII – 2),
- przez pierwsze 3 miesiące codziennie ważyć się i notować swoją wagę,
- planować uważnie jadłospis, liczyć spożywane kalorie,
- codziennie ćwiczyć lub zacząć uczęszczać na zorganizowaną gimnastykę; liczyć dodatkowo spalone kalorie.
Pamiętaj: W przeciwieństwie do palenia, jedzenie jest niezbędne do życia i może być jedną z największych przyjemności. Nie wyrzekaj się jedzenia. Właściwie planując swój jadłospis, budujesz swoje zdrowie. Zacznij rozkoszować się spożywaniem posiłków; to może być jeden z najprzyjemniejszych momentów dnia.
Wskazówki dla Ciebie
I. Staraj się jeść pieczywo razowe, otręby, kiełki i inne produkty roślinne.
II. Pij dużo soków naturalnych (owocowych i warzywnych) do każdego posiłku.
III. Pamiętaj, że co najmniej 5 razy w ciągu dnia trzeba jeść warzywa i owoce (w różnej formie, nie tylko świeże, ale także suszone, mrożone, soki itp.):
- bogatym źródłem karotenu są: buraki, marchew, pomidor, papryka. Wszystkie warzywa pomarańczowo-czerwone chronią Cię przed rakiem!
- dużych ilości witaminy C dostarczają owoce,
- ciemnozielone warzywa liściaste (kapusta, seler, pietruszka) są bogatym źródłem kwasu foliowego i witamin z grupy B.
Punkt 4a.
Jeżeli rzuciłeś palenie, przestałeś po wielu często dziesiątkach lat inhalować dym tytoniowy, powinieneś teraz pomyśleć o tym, aby jak najszybciej zregenerować swój organizm. Twojemu organizmowi potrzebna jest naturalna „chemioprewencja” – reperacja skutków biologicznych wynikających z ekspozycji na naturalne składniki warzyw i owoców. Kuracja naturalnymi antyoxydantami / witaminami. Każdy wieloletni palacz powinien jeść 5 razy dziennie warzywa i owoce. Korzyści tej kuracji dla wieloletnich palaczy są szczególne.
5. Bądź aktywna(y)
Sport i wysiłek fizyczny są nieodłącznymi elementami odzwyczajania się od tytoniu. Jednak nie ćwicz z przymusu. Poszukaj pozytywnych argumentów do wykonywania gimnastyki. Oto kilka z nich:
- ćwiczenia fizyczne dodają Ci zdrowia;
- ćwicząc w trakcie terapii odwykowej – nie przytyjesz;
- regenerujesz siły i relaksujesz się;
- sprawi Ci to przyjemność;
- gdy paliłeś, brakowało Ci tchu, a Twoja sprawność była gorsza niż osób niepalących;
- po rzuceniu palenia Twoja sprawność poprawi się, minie zadyszka palacza;
- trenując, np. biegając w parku, rozkoszujesz się pięknem natury; możesz też poznać nowych ludzi;
- ćwicząc z dziećmi, zbliżysz się do nich.
Ćwiczenia fizyczne należy wykonywać w sposób racjonalny i przemyślany. Nie przemęczaj się i stosuj do naszych wskazówek:
- przed rozpoczęciem gimnastyki skontaktuj się z lekarzem i zapytaj o ćwiczenia dla osób w Twoim wieku;
- zanim zaczniesz ćwiczyć, zbadaj swoje tętno. Zorientuj się, ile powinno wynosić w czasie ćwiczeń i jakiej wartości nie możesz przekroczyć;
- wybierz najbardziej odpowiednią dla siebie formę ruchu (pływanie, bieg, spacer, energiczny chód, jazdę na rowerze/nartach, gimnastykę);
- ćwiczenia wprowadzaj stopniowo i uprawiaj sport regularnie;
- nie ćwicz, gdy jesteś osłabion/a(y);
- jeśli podczas ćwiczeń poczujesz się źle lub wystąpią jakieś inne niepokojące dolegliwości – skontaktuj się z lekarzem. Z wysiłku fizycznego zrezygnuj wyłącznie na jego polecenie.
Dodatek
Przykład diety niskokalorycznej
1. Przykłady diety niskokalorycznej
Dieta 1 – 1000 kalorii
Dziennie należy spożyć:
pół litra mleka odtłuszczonego albo szklankę soku,
jedną porcję (łyżkę) margaryny o dużej zawartości tłuszczów wielonienasyconych,
2 spośród:
50 g chudego białego mięsa
50 g tłustej ryby lub 100 g białej chudej ryby
25 g sera żółtego lub 80 g twarożku,
oraz
3 małe kromki (najlepiej ciemnego) chleba,
1 mały jogurt naturalny (odtłuszczony),
1 porcję pełnoziarnistych płatków śniadaniowych,
2 porcje owoców lub warzyw surowych lub gotowanych bez cukru.
Dieta 2 – 1200 kalorii
Dziennie należy spożyć:
pół litra mleka odtłuszczonego albo szklankę soku,
trzy porcje (łyżki) margaryny o dużej zawartości tłuszczów wielonienasyconych,
2 spośród:
50 g chudego białego mięsa
50 g tłustej ryby lub 100 g białej chudej ryby
25 g sera żółtego lub 80g twarożku
oraz
5 małych kromek (najlepiej ciemnego) chleba
1 mały jogurt naturalny (odtłuszczony)
1 porcję pełnoziarnistych płatków śniadaniowych,
2 porcje owoców czy warzyw surowych lub gotowanych bez cukru.
Dieta 3 – 1500 kalorii
Dziennie należy spożyć:
pół litra mleka odtłuszczonego albo szklankę soku,
trzy porcje (łyżki) margaryny o dużej zawartości tłuszczów wielonienasyconych
2 spośród:
50 g chudego białego mięsa,
50 g tłustej ryby lub 100 g białej chudej ryby,
25 g sera żółtego lub 80 g twarożku,
oraz
7 małych kromek (najlepiej ciemnego) chleba,
1 mały jogurt naturalny (odtłuszczony),
1 porcję pełnoziarnistych płatków śniadaniowych,
2 porcje owoców lub warzyw surowych lub gotowanych bez cukru.
3. Przykłady ćwiczeń fizycznych
Do ćwiczeń fizycznych, które możesz wykonywać bez żadnych praktycznie nakładów czasu, starań i wydatków, należą ćwiczenia izometryczne, czyli takie, w których mięsień napina się, ale nie rozciąga. Polegają one na naprężaniu grup mięśniowych, na ogół poprzez pokonywanie oporu podczas czynności pchania, naciskania, rozciągania i ściskania. „Przyrządem do ćwiczeń” może być niemal wszystko, na przykład ściana, krzesło, biurko, samochód, a nawet własne ciało. Ważne jest, aby ćwiczenia te wykonywać regularnie. Zaledwie 90 sekund takich ćwiczeń dziennie przynosi z czasem efekty w postaci poprawy sylwetki i wzmocnienia mięśni.
Oto podstawowe zasady wykonywania tych na ogół niezwykle prostych ćwiczeń:
wykonuj każde ćwiczenie przy 100% nakładzie siły,
podczas ćwiczeń nie wstrzymuj oddechu, lecz oddychaj regularnie i spokojnie,
napięcie mięśnia podczas każdego ćwiczenia powinno trwać około 6 sekund,
nie napinaj nigdy mięśni zrywami,
opór przeciwstawiany mięśniom musi być na tyle duży, by wykluczał wszelki ruch,
powtórz każde ćwiczenie co najmniej dwa razy pod rząd.
I parę przykładów ćwiczeń:
siedząc przy stole lub biurku, oprzyj dłonie na blacie i naciskaj nimi w dół,
stojąc w drzwiach oprzyj dłonie o futrynę i rozpychaj ją na boki,
siedząc w samochodzie na czerwonym świetle, rozciągaj na boki kierownicę,
siedząc na krześle, napieraj kolanami na włożone pomiędzy nie splecione dłonie.
Jak widzisz, sytuacji i okoliczności, w których można wykonywać tego typu ćwiczenia, jest bez liku. Wykorzystaj swoją wyobraźnię, bądź twórcz/a(y)!
Teraz bedę przetrawiać informacje :roll:
-
Ufffffff a już myślałam,że mi zeżarło tego posta, ale widocznie mam jednak rzucić :twisted:
-
gayga - przebrnęłam prze cześć...
ale jako, ze nie pale to stwierdzilam, ze odpuszcze sobie...
-
Lo matko..po rzuceniu okiem na caly ten "przepis" na rzucenie palenia dziekuje Bogu, ze nigdy nie palilam i chyba przy tym pozostane:-))) a zaoszczedzone na papierochach pieniazki wydam na buty!! hehe...Grazynko! Ty silna jestes laska, schudlas ladnie, to i palenie ladnie rzucisz!
Caluski
http://www.gifs.ch/gem.Tiere/images/i8.gif
-
:D HO :!: HO :!: ALE MAM SIE DOSTALO ALE WYKLAD :!:
Z TYM SCHABIKIEM TO NIE TAK HIHI :D
:D ZYCZE UDANEGO DNIA :D
http://imagecache2.allposters.com/images/GAN/ARD-22.jpg
-
Grażynko no to baw się dobrze na wyjeździe................I liczę na zdjęcia.............
Buziaczki
Asia
-
Udanego weekendu w związku z wyjazdem życzę już dziś :D
http://www.ojcow.pl/wycieczki/kulig_big.jpg
Buzioli
***
Grażyna
p.s. obiecuję być grzeczna i nie nadużyć :roll:
-
hej grazynko!
czy na tym kuligu powyzej mozna wypatrzyc kawalek Ciebie? :>
ja pisze do Ciebie z prosba - jako do dobrej kucharki a mianowicie... czy moglabys mi podac jakis przepis na zapiekanke warzywna - np. z ziemniaczkami? :>
pozdrawiam :)
-
Gosiu
zdjęcie ściągnięte z netu - ze mną będą pewnie w przyszłym tygodniu :wink:
A propos zapiekanek - możesz wkorzystać gotowe mrożonki warzyw na patelnię, albo warzywka wg upodobania albo stanu posiadania :roll: Ja mam 2 sposoby - albo zalewam mieszaniną chudego mleka zbełatanego z jajkiem, albo posypuję startymi resztkami sera,ewentualnie można przykryć plasterkami :roll:
Z ziemniaczków moja ulubiona tzw. francuzkie ziemniaki - zrumieniona cebula w krążkach+ćwiartki podgotowanych ziemniaków / resztek z poprzedniego dnia/,gotowane jajka w ósemki+mleko z rozbełtanym jajem - zapiekane do zrumienienia :wink: można dodać dobrą wiejską kiełbachę :D To tyle z pamięci :roll:
Pozdrawiam
***
Grażyna
-
dziekuje juz zapisalam :) chyba nawet wszystkie skladniki mam :)
mam jeszcze jedno pytanie.. czy naczynko zaroodporne posmarowac jakims tluszczem? :>
-
ile??
a ile taka zapiekanka ma kalorii??
-
Pędzlem oliwą na ten przykład :roll: ale jak zalewasz mlekiem,to tylko brzegi,zeby nie przywarło :roll:
-
Gayga :)
A Ty jak zwykle kusisz na swoim wątku jakomiś smakowitościami... Mniam, zapiekanka z ziemniaków... z kiełbaską, jajeczkiem.... Pychota...
Zazdroszczę Ci tej Twojej wagi, ale obiecuję że Cię dogonię i to już niebawem :)
Pozdrawiam cieplutko...
-
Życzę wspaniałego,zimowego ,wyjazdowego weekendu i czekam na zdjecia. Pozdrawiam Pa pa
http://www.e-foto.pl/users/k20050315...ie_cie_010.jpg
-
ja też bardzo lubię zapiekanki
Pozdrawiam
-
hej grazynko!
my dzisiaj robimy zapiekanke :) juz prawie wszystkie skladniki mamy :) troche ja chcemy zmodyfikowac :) zrobic mocno czosnkowa bo uwielbiamy czosnek z moja wspolokatorka...
hihihi... a jutro szkola zdrowego zywienia i ludzie beda sie ode mnei odsuwac :)
pozdrowka :)
-
No proszę, wchodzę na Twój wąteczek i jaką super wiadomość widzę, że rzucasz palenie :)
Już kiedyś o tym pisałam na innym wątku ale powtórzę się: jak już rzucisz, to (jeśli znasz angielski) polecam wejść na stronkę www.silkquit.org i ściągnąć taki motywacyjny programik (SilkQuit Meter), który codziennie będzie Ci pokazywał od jak dawna nie palisz, ilu w tym czasie nie wypaliłaś papierosów, ile pieniędzy zaoszczędziłaś i o ile przedłużyłaś swoje życie :) Osoby, które go używały, mówiły mi, że oglądanie wzrastających cyferek bardzo je motywuje :)
Ściskam, życzę wspaniałego wyjazdu i też czekam na zdjęcia :)
-
-
-
Cześć Graża,
Nie bądź głupia, właśnie bądź niegrzeczna :D :D :D i to bardzo - szkoda marnować takiej okazji, zwłaszcza, że jak wszyscy poszaleją, to kolejnego dnia ze wstydu nikt nikomu nie wypomni, co tam się wcześniej działo :twisted:
Gratulacje z powodu fajek. Myślę - co już gdzieś pisałem - że warto nie zatrzymywać się na odchudzaniu, ale pójść dalej i robić coś sensownego ze swoim życiem.
Tyle ględzenia. Spadam pobyć niegrzeczną dziewczynką 8) 8) 8) to musi być bardzo miłe zajęcie
MAXicho
-
POZDRAWIAM SOBOTNIO :D WYJAZD BEDZIE UDANY :!: MAMY TAKA PIEKNA ZIMKE :!:
http://imagecache2.allposters.com/im...m/ED0270_p.jpg
-
i nie tlyko wyjazd ale i dzień będzie udany :)
-
czesc grazynko!
zapiekanka wyszla pyszna :) dzisiaj robimy znowu :) tylko ze tym razem w naturalnym czosnkiem :)
swoja droga w mojej ksiazeczke - jedz na zdowie - odkrylam rozne odmiany tych zapiekanek - ta z mlekiem i jajkiem nazywana jest po krakowsku ;)
pozdrowka :)
-
Witaj Grazynko :)
wpadam z niedzielnymi gorącymi pozdrowionkami :D
jak tam mija weekend? u mnie ok, choć mało odpoczynku (no teraz w końcu!) i pms :twisted: czyli wesoło 8) :wink:
trzymam już teraz kciuki za zaplanowane rzucanie palenia, co popieram bardzo i całym serduchem będę z Tobą :D buziaczki
-
:D WITAJ :!: MYSLE O TYCH PAPIEROSACH :!: SAMA WIDZIALAS ILE PALE :!: MOZE TERAZ JAK MAM TAKA MOTYWACJE TO MOZE WIELE KILOSKOW NIE PRZYBEDZIE :?:
:) UDANEGO TYGODNIA :)
http://imagecache2.allposters.com/im...D01/100468.jpg
-
Cześć Grażyna,
Opisuj szybko, jak bardzo byłaś niegrzeczna ... cholercia, ciekawe :P :P
MAXicho
-
Ja też już czekam na relację o tych wszystkich czynach niegrzecznych :wink:
Usciski :)
-
miłego dnia Grażynko i czekam na relację
-
Witam :D
Uff może do środy odeśpię ten weekend :roll: Było rozrywkowo, przede wszystkim alkoholowo, 2 wieczory z tańcami - drugi imprezka w stylu lat 70tych - postaram się wkleić najciekawsze przebrania - śmiechu co niemiara - mają ludzie inwencję twórczą :wink: W sobotę po konferencji mielismy zabawy na śniegu - zjazdy na nartach w 7 osób, wieża ze skrzynek,przechodzenie po moście linowym , strzelanie z łuku, wiatrówki i pistoletu do paintballa,jeżdżenie na kwadzie z zawiązanymi oczami itepe
Zima w Tresnej przepiekna - mrozik i słońce :D Dzisiaj i jutro mam w planie wielkie oczyszczanie - woda żurawinowa i duuuużo wody, w tym tygodniu zejdę z limitem do 1200 kcal, nie będzie okazji do podjadania , bo kroją się nadgodziny - czyli dzień wygląda tak :8-15 normalna zmiana - powrót do domu, obiad, spacer z psem i od 18 do 20*30 znowu praca - powrót - spacer i wyrko :roll: z wyjątkiem środy, bo wybieram sie na jogę :D
Psotulko - mam nadzieje,że poczytałaś o rzucaniu i przyłaczysz sie do mnie :D
Agnimi - miłego tygodnia 8)
Triskell - dzięki za linka :roll: to chyba jedna z nielicznych sytuacji,kiedy rosnące liczby cieszą, acha jeszcze na koncie, absolutnie nie lubimy rosnących obwodów i wagi :twisted:
Max - niegrzeczna byłam w miarę - wiesz jak to w firmie, jak zaszalejesz to przechodzi to firmowych legend, albo pokażą cię w prezentacji z poprzedniego roku :evil: co przydarzyło się mojemu kumplowi :roll: Zasada jest taka - dobrze sie bawic i nie zrobic z siebie pośmiewiska :wink: u nas wszyscy mają cyfrówki i zdjęć z imprezy jest już chyba pod tysiąc - tamtego roku było prawie 600 :shock:
Aniu - gratulacj ezgubionego kiloska :D
Gigi - dieta ma ten plus,że ja zapiekanki robie w tej chwili w tosterze - gdzieś w pomroce mojego wątku chyba wpisywałam nawet przepisy :roll:
Asinka - nie przepadaj na tak długo,bo sie martwię :wink:
Lecę dalej :D
http://kartki.onet.pl/_i/d/kartka4b.jpg
Pozdrawiam
***
Grażyna
-
hej grażynko wróciłam do żywych...jak znajdę momencik to poczytam, teraz wracam do pracy, miłego dzionka:)
-
NO WIDZĘ GRAŻYNKO, ŻE ŚWIETNIE SIĘ BAWIŁAŚ :) TO DOPSZE :) TROCHĘ ROZRYWKI PRZYDA SIĘ KAŻDEMU :) POZDRAWIAM PONIEDZIAŁKOWO :)
-
Witaj Grażynko
Widzę, że wyjazd był udany.
Czekamy na zdjęcia
Buziaczki :P :P :P :P :P :P :P
-
Ale liczę, że chociaż 'ulubionemu' koledze strzeliłaś z paintbola w tyłek? 8)
MAXicho
-
Max
wymknęłam kuleszankę i nie mogli mnie dobudzić :twisted: prawie godzinę dobijali się do mnie prawie wybiwszy szybę :twisted:
a pan od wiatrówek jak zobaczył jak trzymam broń wyraźnie się przestraszył :twisted: jakos ominęło mnie PO i nie potrafię strzelać :cry:
Gratulacje Maxicho 90kg, no to 8ka z przodu już za moment :roll:
G.
-
Wiesz, jakbym się uparł, to na wadze dopatrzyłbym się 89,50 ale to stara wariatka nie ma co jej za bardzo wierzyć 8) we czwartek się ważę, na pewno wynik będzie niezły, idę do restauracji na wyżerkę z okazji końca kopenhaskiej - czytaj do Green Waya na duży talerz surówek (już dowolnych, a nie pieprzonej sałaty!) lub lekkie danie - i lecę dalej. Zaparłem się, na wakacje chcę już kupować nowe ciuchy. Zrobię to!
MAXicho
ps. 8...coś to będzie fajna sprawa, ostatnio poniżej 9...coś ważyłem w 1996 r. :D :D :D
M.