Dodano: 2015-11-09

Ugaś pragnienie w upały. Co najlepiej pić Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Panujące na naszych ulicach rekordowe upały na pewno są powodem zwiększonego pragnienia, jakie odczuwamy prawie nieustannie. Konieczna staje się kwestia, aby je ugasić. By mu zaradzić, sięgamy po różnego rodzaju napoje. Tylko od nas zależy, czy wybieramy właściwie. Czy każdy napój będzie dobry, by zaspokoić pragnienie? Co pić najlepiej, a czego unikać?

 

Dlaczego picie w upały jest takie ważne?

W lecie, zwłaszcza podczas upałów, zapotrzebowanie na płyny znacznie wzrasta. Wraz z potem następuje wzmożona utrata wody, a razem z nią automatycznie tracimy witaminy i składniki mineralne. W upały należy pić nawet od 3 do 4 litrów płynów. Wiele osób pragnienie gasi słodkimi, gazowanymi napojami, które są prawdziwą bombą kaloryczną, a tym samym, jak można łatwo się domyślić, nie są sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Dodatkowo nie tylko nie gaszą pragnienia, ale swoim słodkim smakiem tylko je wzmagają. Tak więc napoje gazowane w upały to na pewno nie jest najlepszy pomysł.

 upały niestety sprzyjają odwodnieniu

Ugaś pragnienie wodą

Najlepsza do picia w upały jest woda mineralna zarówno niegazowana, jak i gazowana. Dobrym rozwiązaniem jest ta nisko- i średniozmineralizowana oraz niskosodowa. Niewskazane jest natomiast picie wody wysokozmineralizowanej, gdyż nadaje się ona tylko dla sportowców i dla osób ciężko pracujących fizycznie. Przy wysokiej temperaturze, to znaczy powyżej 25 stopni, niewskazane jest picie soków i nektarów. Najczęściej są one gęste i przez to wypija się ich zdecydowanie mniej. Jeśli mamy ochotę na sok, należy go rozcieńczyć wodą. Dodatkowym minusem soków jest zawartość sporej dawki kalorii, ale kaloryczność rekompensuje nam słodki smak, który będzie dobrą odmianą dla bezsmakowej wody.

 

W upały unikaj kawy

Należy zdecydowanie unikać napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ działa ona moczopędnie, a co za tym idzie, ma działanie odwadniające. Przy takim stanie rzeczy należałoby wzmożyć picie wody, by uzupełnić dodatkowo powstałe niedobory.

 

Alkohol na wakacjach? Wbrew pozorom nie jest to dobry pomysł

Podczas upałów niewskazane jest również picie jakiegokolwiek alkoholu, rozszerza on bowiem naczynia krwionośne i prowadzi do szybszego upojenia alkoholowego. Podobnie jak napoje z kofeiną może również powodować szybsze odwodnienie organizmu właśnie przez swoje właściwości moczopędne. Oczywiście na wakacjach trudno sobie odmówić alkoholu, zwłaszcza jeśli jesteśmy na wyjeździe i chcemy miło spędzić czas z bliskimi – jednak wskazane jest przemyślenie tej decyzji zwłaszcza wtedy, gdy upały stanowczo się wzmagają.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane