Dodano: 2016-11-30

Poznaj 8 metod zabezpieczających przed udarem mózgu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Poznaj 8 zasad, dzięki którym udar mózgu nie będzie stanowił zagrożenia dla twojego zdrowia i życia.

 

Udar mózgu a tryb życia

Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn śmierci oraz niepełnosprawności osób po 40. roku życia. Nie warto ryzykować, to może dotyczyć również ciebie! Warto już dziś wprowadzić zmiany w swoim życiu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru w przyszłości. Ważne jest zapobieganie, tylko dzięki temu możemy coś zdziałać. Nie lekceważmy najmniejszych objawów neurologicznych, one mogę sugerować zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej śmiertelnej plagi XXI wieku.

Istnieją dwa rodzaje udaru mózgu. Pierwszy to niedokrwienny, a drugi to krwotoczny. Najczęściej, bo w 80 proc. przypadków występuje ten pierwszy. Jednak profilaktyka zapobiegawcza jest taka sama dla obydwu rodzajów.

 

Udar mózgu – 8 praktycznych metod zabezpieczających

Łatwiej będzie napisać, co zapobiega, niż co wywołuje udar mózgu. Każdemu z nas bardzo trudno jest wprowadzić zmiany w stylu życia, ale to właśnie one są najważniejsze w profilaktyce. Warto małymi krokami zmieniać swoje życie, by stało się ono zdrowsze. Dzięki temu będziemy mieć znacznie mniej problemów zdrowotnych, a dodatkowo możemy wydłużyć swoje życie. Przede wszystkim należy zadbać o naczynia krwionośne, co nie tylko zminimalizuje ryzyko udaru, ale również poprawi naszą urodę oraz zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia wylewu.

1. Ureguluj ciśnienie krwi
Liczne badania potwierdziły, iż nadciśnienie prowadzi do podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru. Dlatego też warto uregulować swoje ciśnienie, tak aby nie przekraczało wartości 140/90 mm Hg. Najlepiej dążyć do ciśnienia o wartości 120/80 mm Hg, wtedy też prawdopodobieństwo udaru spadanie aż o 40 procent! Jeśli masz nadciśnienie, to powinnaś jak najszybciej zacząć leczenie, ponieważ w innym przypadku znajdziesz się w grupie wysokiego ryzyka.

W początkowych, łagodnych przypadkach nadciśnienia można wspomóc się odpowiednimi mieszankami ziołowymi oraz herbatkami. Najpopularniejszą, a zarazem najlepszą mieszanką ziołową na nadciśnienie jest ta o składzie: morszczyn pęcherzykowaty, jemioła, głóg, skrzyp, dzika róża, korzeń kozłka, czarny bez, rutyna. Warto iść do sklepu zielarskiego i zapytać o te zioła. 

2. Przestrzegaj diety
Osoby z nadwagą również znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, któym grozi udar mózgu. W swojej diecie warto ograniczyć duże ilości spożywanych cukrów, soli oraz tłuszczów. Jeśli spożywamy takie produkty, to powinniśmy je jak najszybciej zamienić na coś, co zawiera magnez oraz potas. Te pierwiastki przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

udar mózgu a dieta

Duże ilości potasu znajdują się w: suszonych rodzynkach, śliwkach, figach, morelach, awokado, bananach.
Duże ilości magnezu znajdziesz w: pestkach dyni, migdałach, otrębach pszennych, kakao, orzechach laskowych, bananach.

3. Utrzymuj poziom cukru w normie
Cukrzyca ze swojej natury niszczy naczynia krwionośne, co znacznie zwiększa ryzyko powstania udaru mózgu. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie poziomu cukru we krwi. 

4. Unikaj alkoholu
Większość z nas lubi pić alkohol, dzięki niemu możemy na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Przeważnie robimy to ze względu na daną okoliczność bądź osoby. Niestety, alkohol jest naszym wrogiem, podnosi ciśnienie oraz zwiększa ryzyko udaru. Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem, powinny bezwzględnie odrzucić alkohol.

5. Nie pal papierosów
Palenie papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych znacznie podwyższa ciśnienie. Dym tytoniowy w bardzo wysokim stopniu przyczynia się do niszczenia ścian naczyń krwionośnych, ponadto zwiększa krzepliwość krwi. W wyniku tak niekorzystnego działania osoby palące są w znacznym stopniu narażone na udar mózgu. Co ciekawe, zmiany naczyniowe potrafią się zregenerować już po 4 latach od zapalenia ostatniego papierosa! Warto również wspomnieć, że podczas palenia nasz mózg dostaje mniej tlenu, niż wykazują jego potrzeby.

6. Polub wysiłek fizyczny
Ruch jest bardzo ważny, a wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto wychodzić na dłuższe spacery, przejażdżki rowerowe, a nawet zacząć biegać. Naszemu organizmowi wysiłek fizyczny jest niezbędny. Dzięki niemu w znacznym stopniu poprawi się ciśnienie tętnicze, naczynia krwionośne staną się bardziej elastyczne. Dlatego wyjdź z domu i zacznij chociażbym spacerować.

7. Beta-karoten
Bardzo ciekawie przedstawiły się badania naukowe wykonane w Norwegii, które udowodniły, iż regularne spożywanie warzyw potrafią zmniejszyć ryzyko zawału o 40 procent!

Kolejne badanie miało miejsce na Harvardzie, ukazało ono coś niesamowitego! Potwierdzono, iż w profilaktyce udarowej bardzo ważny jest beta-karoten, czyli bardzo popularny składnik marchewek. Badanie to wykazało, że wystarczy w ciągu tygodnia spożyć około 5 marchewek, by zmniejszyć ryzyko udaru aż o 68 procent!

8. Nie zapomnij o witaminach
Po badaniach wykonanych przez Harvard powstały kolejne, które nie tylko potwierdziły moc beta-karotenu, ale również innych witamin. Od dawna wiadomo, że ich brak zwiększa ryzyko nie tylko chorób serca, ale również udaru. Najważniejsze witaminy, które chronią przed udarem to C, B6, B12, E, A.

Gdzie można znaleźć te witaminy w pożywieniu?

  • Duże ilości witaminy C można znaleźć w czarnej porzeczce, czerwonej papryce, brukselce.
  • Witamina B6 znajduje się w otrębach pszennych, zarodkach pszennych, wątróbce, kaszy gryczanej.
  • Duże ilości witaminy B12 możemy znaleźć w nerkach, wątrobie, pstrągu, śledziu, serach.  
  • Witamina E znajduje się w oleju sojowym, migdałach, orzechach włoskich.
  • Duże ilości witaminy A można znaleźć w wątrobie wołowej i wieprzowej, maśle śmietankowym.

Aby w pełni zapobiegać udarowi mózgu należy pamiętać nie tylko o witaminach, ale również o minerałach. Do najważniejszych należą: potas, żelazo, magnez, wapń i selen.

Gdzie można je znaleźć w pożywieniu?

  • Selen znajduje się w łososiu, kurzych jajach, kaszy gryczanej.
  • Wapń można spotkać w dużych ilościach w jogurtach naturalnych, twarogach, serach.
  • W magnez bogate są pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały.
  • Żelazo znajdziemy w wątróbce, suchych nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki.
  • Potas w dużych ilościach występuje w morelach suszonych, figach suszonych, awokado, bananach, ziemniakach.


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane