Na jakiej zasadzie powstaje żywność light?
Co zawiera żywność light?
Wybierając produkty „light”, należy brać pod uwagę kilka istotnych rzeczy
- Produkt „ light ” nie zawsze ma zmniejszoną kaloryczność. Etykieta powinna wskazywać wyjaśnienie tego przymiotnika.
- Spożywając produkty „light” bez umiaru, konsument naraża się na przytycie.
- W diecie nie powinno zabraknąć tzw. „niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i tłuszczów z rodziny Omega-3, 6, 9, których organizm ludzki nie wytwarza, a można je dostarczyć głownie przez spożycie olejów roślinnych, mięsa, mleka, jaj i ryb.
- Wiele witamin rozpuszcza się jedynie w tłuszczach (A, D, E, K). Redukcja tłuszczu powoduje ubytek witamin w pożywieniu.
- Produkty słodzone słodzikami nie mogą być spożywane przez niektóre grupy osób. Powodują nieraz kłopoty trawienne, neurologiczne i alergie.
- Słodziki mogą zaburzać równowagę pomiędzy ośrodkiem głodu i sytości, powodując wzrost apetytu u konsumentów i w konsekwencji większą niż zwykle podaż energii.
- Warto sięgać po produkty, które mają zmniejszoną wartość energetyczną, są przygotowane z naturalnych surowców i zawierają składniki o działaniu prozdrowotnym.
Spożywanie produktów typu „ light ” nie gwarantuje uzyskania szczupłej sylwetki. Jedynie zbilansowana dieta i codzienny wysiłek fizyczny pomagają w utrzymaniu zdrowia, dobrej formy i należytej masy ciała.
Magdalena Dobaj-Zerek, mgr inż. technologii żywności i dietetyk
Bibliografia:
„Podstawy żywienia człowieka”, Dorota Czerwińska, Edyta Gulińska, Warszawa, 2005.
„Lekkość smaku” , Edyta Ochmańska, Trendy Food nr 3 (16) 2006.
Rozporządzenie (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dn. 30.12.2006 r.
„Żywność dietetyczna a zdrowie człowieka”, Wanda Kudełka, Katarzyna Tekiela, Zeszyty Naukowe nr 678 Akademii Ekonomicznej w Krakowie, 2005.
„Żywność „light” coraz bardziej popularna”, Marta Stus, Przegląd Piekarski i Cukierniczy nr 8/2004.
Komentarze