Dodano: 2016-11-28

Zadbaj o włosy jesienią i zapobiegnij ich wypadaniu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Okres jesieni to czas, w którym prawie każda kobieta obserwuje wzmożone wypadanie włosów. Bez obaw – na szczęście nie jest to nic groźnego, jeśli trwa krótko. Efekt ten jest normalny i występuje najczęściej jesienią. Wszystkiemu winna jest pogoda, temperatura i wiatr. 

Czynniki powodujące wypadanie włosów

Po upalnym lecie skóra głowy jest wysuszona, dlatego też ważne jest, aby latem, a w szczególności jesienią używać specjalnych, nawilżających odżywek. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem powodującym wypadanie włosów są hormony, a w szczególności estrogen. Poziom estrogenu w okresie wiosny i lata znajduje się na wyższym poziomie. Taki wpływ ma słońce, natomiast jesienią i zimą poziom estrogenu znacznie się obniża, a jednocześnie wzrasta poziom testosteronu. Taka reakcja organizmu nie powinna przysparzać obaw, ponieważ każdy organizm tak działa. Ponadto jesienią oraz zimą poziom witamin i minerałów znacznie się obniża.

Pozostałe czynniki, które powodują wypadanie włosów:

  • zmiana temperatur;
  • temperatura poniżej zera;
  • silny wiatr;
  • niedobór żelaza.

Jeśli wypadanie włosów trwa długo i nie pomagają żadne witaminy ani odżywki, to warto wykonać badanie krwi oraz hormonów. Wtedy też dowiemy się, co jest dokładnie przyczyną tego stanu.

Ponadto warto obserwować skórę głowy oraz jej okolice. Jeśli włosy bardzo szybko się przetłuszczają oraz obserwujemy czerwone plamy na skórze, to można podejrzewać choroby skórne, np. łojotokowe zapalenie.

wypadanie włosów

Jak prawidłowo dbać o włosy jesienią?

Przede wszystkim powinno się unikać suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza. Ciepłe powietrze wysusza włosy, które stają się słabe i wypadają.

Powinniśmy również zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy i minerały. Do najważniejszych należą witaminy z grupy B, biotyna, witamina E, kwas foliowy, witamina A oraz witamina C. Największe ilości witamin dla zdrowych i silnych włosów znajdziemy w żółtku.

Warto również wprowadzić do swojej diety cynk oraz żelazo. Pierwiastki te w głównej mierze odpowiadają za silne włosy i paznokcie. Ponadto cynk wspiera leczenie cukrzycy, pobudza do lepszej pracy grasicę oraz trzustkę, wzmacnia odporność oraz wspomaga leczenie tarczycy. Największe ilości cynku znajdziemy w pestkach dyni, wątrobach oraz w serze ementaler. Codziennie warto jeść wszelkiego rodzaju sałatki, szpinak, wątróbkę i pietruszkę. Jednocześnie powinniśmy unikać ostrych przypraw.

Kolejnym etapem wzmacniającym włosy jest używanie wszelkich szamponów oraz odżywek, które są przeznaczone do włosów suchych. Warto, aby miały one w składzie najważniejsze witaminy, a także aby dbały o prawidłowe nawilżenie skóry. W przypadku szamponu warto wybrać łagodną odmianę, która nie będzie mieć w składzie parabenów, SLS-ów, czy SLES-ów. Trzeba również pamiętać, aby myć głowę letnią wodą.

Ostatnim etapem jest odpowiednia suplementacja. Tutaj wybór jest utrudniony, ponieważ jeśli stosujemy wyżej wymienione metody, to w szczególności musimy uważać na ich zawartość, ponieważ w innym przypadku możemy przedawkować witaminy, co może przynieść negatywny efekt. Dlatego też jeśli stosujemy dietę bogatą w witaminy i minerały, to powinniśmy wybrać preparat, który będzie składał się z np. siarki, krzemu, miedzi, l-lizyny oraz l-proliny.

Natomiast jeśli nie dbamy tak o dietę, to mamy większą swobodę w wyborze odpowiedniego suplementu diety. Trzeba również pamiętać, że taka suplementacja powinna trwać 3 miesiące, dopiero po tym czasie osiągniemy znaczne efekty!


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Ja musiałam zadbać o włosy, jak mi zaczęły garściami wypadać po porodzie. Na szczęście w aptece mi polecili bardzo dobre tabletki biotebal z biotyną, bo biotyna hamuje wypadanie i pobudza porost włosów. Już po kilku tygodniach widziałam róźnicę, bo włosów wypadało znacznie mniej

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi