Miażdżyca, czyli zatkane tętnice
Problem związany z zatykaniem się tętnic profesjonalnie nazwany jest arteriosklerozą, czyli inaczej miażdżycą. Statystyki mówią, że jest to bardzo powszechny problem u osób starszych. Choroba została uznana wraz z nowotworami za najpopularniejszą przyczynę śmierci. Według medycyny naturalnej można temu zapobiec dzięki odpowiedniemu odżywianiu się.
Co powoduje zwężenie tętnic?
Badania wykazały, iż tętnice zwężają się przez procesy autoimmunizacyjne, złą dietę, infekcje oraz wiele innych czynników, które nie zostały do dziś odkryte. Medycyna naturalna twierdzi jednak, że miażdżycy można skutecznie uniknąć, a co najważniejsze, jest odwracalna! Przedstawię wam, wszystkie najważniejsze składniki diety, które uznane są przez badania naukowe jako najlepiej działające na tętnice. Oczywiście będę podawał opracowania naukowe, które udowodniły właściwości danego składnika na działalność antymiażdżycową.
Oto 6 kroków, dzięki którym oczyścisz swoje tętnice
1. Witamina B
Wynik badań nad witaminą B został opublikowany w 2005 roku. Obszerny artykuł na jej temat ukazał się w czasopiśmie "Atherosclerosis". Badania wykazały, iż stosując kombinację: 2,5 mg kwasu foliowego, 25 mg witaminy B6, 0,5 mg witaminy B12 przez okres jednego roku, znacznie zmniejszają się złogi tłuszczowe wewnątrz tętnic. Pamiętaj, aby pobierać witaminy w sposób naturalny. Nie kupuj syntetycznych witamin, które produkowane są w sposób chemiczny. Jeśli postanowiłeś, że wolisz suplementy diety, to kupuj te naturalne. Problemem może być dostępność takiego naturalnego preparatu. Warto powiedzieć, że preparat taki powinien być wzbogacony witaminą C oraz bioflawonoidami, dzięki czemu witaminy z grupy B będą znacznie lepiej przyswajalne.
2. L-Arginina
L-Arginina to aminokwas, który zapobiega gęstości tętnic. Badania udowodniły, że dzięki regularnemu stosowaniu tego aminokwasu, złogi tłuszczowe zostały usunięte z tętnic aż o 24 procent! L-Arginina dostępna jest również w wersji "Bio".
3. Kurkuma
O kurkumie pisałem już bardzo dużo. Dzięki znacznym ilościom polifenoli w swoim składzie, świetnie radzi sobie z ochranianiem serca. Kompleksowe badania zostały wykonane przez francuskich naukowców w 2008 roku. Wyniki tych badań zostały zaprezentowane przez "Cardiovascular Sciences" na corocznej konferencji "Amerucan Heart Association's". Naukowcy wykonali badanie na myszach, które były predysponowane do rozwoju miażdżycy. Regularnie przez cztery miesiące podawano im pożywienie z dużą zawartością kurkumy. Po tym czasie naukowcy zaobserwowali, że w tętnicach mysz jest o 26 procent mniej złogów tłuszczowych!
Trzeba również powiedzieć o tym, że kurkuma pod postacią przyprawy nie ma aż tak silnych właściwości, ponieważ w procesie obróbki traci wiele dobrych właściwości. Dlatego też warto wybrać cały korzeń kurkumy i z niego czerpać korzyści zdrowotne.
W jednym z badań było napisane, iż pacjenci przyjmowali 100 mg ekstraktu kurkumy dziennie. Jak się okazuje z innych źródeł, maksymalna dawka kurkumy dla człowieka to nawet 800 mg dziennie! Warto szukać takiego preparatu, który będzie miał certyfikat ekologicznej produkcji i uprawy, dzięki temu w składzie nie znajdziemy glutenu, pszenicy, laktozy, soli, drożdży, konserwantów ani sztucznych barwników.
4. Nasiona sezamu
Większość osób często pomija go w swojej diecie, myśląc, że nie ma on żadnych większych właściwości zdrowotnych. W sezamie znajdują się sterole, a to właśnie one odpowiadają za zmniejszenie cholesterolu, dzięki czemu nie będą powstawać złogi tłuszczu.
5. Czosnek
Czosnek to główne źródło zdrowia. Regularne spożywanie powoduje redukcję budowania płytek we krwi. Słynny kardiolog Arun Bordia z Indii podzielił chorych na dwie grupy. Jedna grupa codziennie spożywała czosnek (około 2-3 ząbki dziennie). Natomiast druga grupa chorych nie jadła czosnku w ogóle. Po dwóch latach eksperymentu uzyskano jednoznaczny wynik. Osoby, które spożywały czosnek, umierały aż dwa razy rzadziej niż osoby, które czosnku nie jadły. W trzecim roku zaobserwowano aż 66 proc. mniej zgonów!
6. Jedz owoce granatu!
Liczne badania nad owocami granatu wykazały, iż: "Ekstrakt z granatu zmniejsza zatoki aorty i ryzyko miażdżycy tętnic wieńcowych u myszy SR-BI/apoE dKO. Efekty przeciwmiażdżycowe ekstraktu z granatu wydają się obejmować zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w ściankach naczynia, pomimo niezmienionych ogólnoustrojowych markerów stanu zapalnego i zwiększonego poziomu lipoproteinowego cholesterolu u tych myszy." Cytat ze strony http://faktydlazdrowia.pl/granat-superowoc-ktory-moze-gruntownie-wyczyscic-twoje-tetnice/.
Wykonano również badania na ludziach. Do badań wybrano 20 pacjentów, którzy cierpieli na miażdżycę. Pierwszą czynnością, jaką wykonano, było zmierzenie tętnic, następnie dziesięciu pacjentów z dwudziestu piło sok z granatów. Po rocznej kuracji sokiem zmierzono im kolejny raz tętnice.
Wyniki były zaskakujące niemal tak samo jak u myszy. U wszystkich 10 pacjentów nastąpiło w ciągu roku zmniejszenie liczby blaszek w tętnicach szyjnych aż do 30 proc.! U pozostałych dziesięciu pacjentów wykryto zwiększenie blaszek miażdżycowych średnio o 9 proc. (są to osoby, które nie spożywały owocu grantu).
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze