Dzisiejszym tematem jest siemię lniane. Warto poznać jego właściwości, gdyż należy do produktów sklasyfikowanych jako super food. To znaczy, że posiada ono wszystkie niezbędne składniki, które potrzebne są nam do życia. Nie jest to jedyny plus tego produktu. Kolejną zaletą jest jego cena, która oscyluje w okolicach 4 PLN! Za tak małe pieniądze możemy zadbać o swoje zdrowie i to w znaczącym stopniu.
Co zawierają ziarna siemienia lnianego?
Warto powiedzieć, iż siemię lniane to nasiona lnu, które stosowane są jako środek leczniczy. Te malutkie ziarenka po zalaniu wodą pęcznieją oraz wydzielają śluz. Aż trudno uwierzyć, ile zdrowych składników może znajdować się w tak małych nasionach. Można w nich znaleźć:
- błonnik - pomaga w usunięciu toksyn z organizmu, a także poprawia pracę jelit i przewodu pokarmowego;
- duże ilości witamin z grupy B - są niezbędne w procesie tworzenia szpiku kostnego, a także uczestniczą w przemianie węglowodanów, tłuszczy oraz białek, ponadto biorą udział w procesie wytwarzania czerwonych krwinek;
- białko;
- witaminę E - bierze udział w dostarczaniu niezbędnych składników do komórek, a także pomaga w leczeniu chorób serca i miażdżycy, witamina ta jest zaliczana do silnych antyoksydantów;
- potas;
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe - są bardzo ważne w życiu człowieka - regulują przemianę materii, przyczyniają się do prawidłowej budowy mózgu, a także poprawiają funkcjonowanie hormonów;
- kwasy omega-3;
- lignany, czyli fitoestrogeny;
- niacyny;
- kwas foliowy.
Nie są to jednak wszystkie zdrowe składniki, które wchodzą w skład nasion siemienia lnianego. Można w nich znaleźć ponadto duże ilości cynku, wapnia, żelaza oraz magnezu. Jak widzimy, skład tej rośliny ułatwia przyswajanie żelaza, ponieważ posiada cynk, który odpowiada za szybsze wchłanianie. Można w nich również znaleźć substancje śluzowe oraz balastowe. Siemię lniane należy do składników diety antynowotworowej, a także hamuje rozwój raka piersi!
Ziarenka te potrafią działać przeciwzapalnie, poprawiają nastrój oraz utrudniają wchłanianie glukozy przez przewód pokarmowy.
Przy jakich dolegliwościach pomaga siemię lniane?
Siemię warto stosować profilaktycznie, dzięki temu nasz organizm będzie dłużej w dobrej kondycji. Trzeba również napisać, w jakich dolegliwościach siemię lniane może nam pomóc, a jest ich naprawdę bardzo dużo, jak na prawdziwy super food przystało.
Potrafi poradzić sobie z wrzodami, zaparciami, biegunką, nadkwasotą, wzdęciami, łagodzi objawy menopauzy. Ponadto potrafi poprawić pracę jelit, niszczy grzyby, poprawia pamięć oraz koncentrację. Produkt ten jest również polecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ po zjedzeniu siemienia lnianego mamy uczycie sytości i nie chcemy więcej jeść. Nawilża chore gardło oraz śluzówki, dzięki temu szybciej się regenerują. Nasiona szczególnie poleca się osobom, które rzadko spożywają ryby!
Jakie siemię lniane wybrać?
Na samym początku musimy wybrać postać tego produktu, gdyż można go spotkać w dwóch formach. Pierwsza to ziarna, a druga to zmielone ziarna - która jest lepsza? Związki znajdujące się w ziarenkach siemienia lnianego bardzo szybko się utleniają. Dlatego też w procesie mielenia w fabryce produkt ten traci duże ilości cennych właściwości. Wyciągając z tego wnioski, najlepszą postacią są całe ziarna! Produkt ten nie potrzebuje specjalnych warunków do przechowywania. Odpowiednia temperatura to ta pokojowa, którą mamy w domu. Ziarenka dobrze jest przesypać do szczelnego, zamykanego pojemnika.
Kolejny problem, jaki napotkamy, to rodzaj siemienia lnianego. Jest ich w sklepach naprawdę dużo, jednak nie wszystkie mają takie same właściwości zdrowotne. Niewątpliwie najlepszą odmianą jest złociste siemię lniane, ponieważ jest ono dużo bardziej bogate w zdrowe substancje niż tradycyjne, brązowe siemię. Dodatkowo ma łagodniejszy smak, co ułatwia jego spożywanie. Wadą jego jest trudna dostępność, przeważnie na sklepowych półkach można spotkać brązowe siemię. Zalecana dawka dziennego spożycia to około 2-3 łyżki. Jednakże jest to zależne od osoby, która je spożywa. Można jeść go mniej lub więcej.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze
Mozna spozywac 2-3 lyzki stolowe dziennie niemielonego lnu z woda?
Czy mozna dosypywac do jogurtu,bez zaparzania?
ja dodaje do jogurtu i wszystkich zup mlecznych 1 łyżeczkę dziennie(złote siemię)
Ja jem codziennie 15-20g do omleta i czuję się dobrze:)
Najsmaczniejsze jest lekko uprazone na patelni izmielone w mlynku do kawy.Robie to w wiekszej ilosc i przechowuje w szklanym sloiku,w lodowce.Dodaje do platkow owsianych z mlekiem migdalowym I owocami.Przepyszne,goraco polecam
Czy siemię używać na surowo czy zaparzac, ja zalewam gotująca wodą. Nie traci on przez to swoich wartosci. Boję się spożywać na surowo ze względu na grzyby i bakterie.
Prosze Pana Topolskiego i info odnosnie sposobu przyjmowania. Zalewac ciepla czy zimna woda. Rozne widzialam opinie w tej sprawie
Posypuję kanapki, ziemniaki ugotowane. Wyleczyłam nawet mojego pieska siemieniem bo miał chory brzuszek i do tej pory jest o key.