Unikaj śmieciowego jedzenia
Zdrowe odżywianie rozpoczynamy od wyrzucenia ze swojego jadłospisu wszelkich dań typu śmieciowego. Ich główną wadą jest duża ilość kalorii, szkodliwe tłuszcze typu trans (obecnie są pomału wycofywane) oraz niska wartość odżywcza (witaminy, minerały itp.). Powstało wiele badań naukowych na temat wpływu tłuszczów trans na nasz organizm. Jedno z większych badań zostało wykonane przez „Europejskie Biuro Do Spraw Bezpieczeństwa Żywności”. Udowodniono w nim, iż tłuszcze tego typu przyczyniają się do podwyższenia cholesterolu, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju miażdżycy, udaru mózgu, a nawet zawału serca. Ponadto regularne spożywanie tłuszczów tego typu powoduje szybkie przybieranie na wadze oraz rozrost tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj, że nie tylko fasfood należy do śmieciowego jedzenia! Wysokoprzetworzona żywność również nie należy do zdrowych. Znajdziemy w niej pełno sztucznych konserwantów oraz innych składników, a witamin i minerałów brak. Dlatego też warto zrezygnować ze wszelkich chipsów, paluszków, słodyczy, ciastek, kolorowych napojów oraz jasnego pieczywa.
Unikaj alkoholu oraz papierosów
Nie od dziś wiadomo, że te dwa wyroby nam poważnie szkodzą. Regularne picie alkoholu prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, w wyniku czego będziemy znacznie częściej chorować na różnego typy infekcje. Ponadto picie alkoholu prowadzi do powstania niedoboru witaminy B, co powoduje patologie w układzie nerwowym. Nie jest to jedyna witamina, którą tracimy wraz z piciem alkoholu, tracimy również ważne minerały. Nadmiar alkoholu niszczy żołądek, wątrobę, trzustkę, powoduje zwłóknienie narządów wewnętrznych i powstaje zaburzenie trawienia. Badania również potwierdziły, że osoby pijące alkohol znacznie częściej chorują na choroby nowotworowe związane z przełykiem, wątrobą oraz krtanią.
Decydując się na zdrowe odżywianie, musimy całkowicie wyeliminować te produkty z naszego życia lub przynajmniej znacząco ograniczyć.
Twórz jadłospis na podstawie produktów niskoprzetworzonych
Za każdym razem, kiedy sięgamy po coś do zjedzenia, powinniśmy kierować się wartościami odżywczymi, a te znajdziemy w żywności niskoprzetworzonej, a najlepiej w nieprzetworzonej. Nie należy również zapominać, iż zdrowe odżywianie zakłada samodzielne przygotowywanie posiłków, na bazie wartościowych produktów. Warto sięgać po: brązowy ryż, świeże ryby, owoce, warzywa, ciemne pieczywo najlepiej pełnoziarniste, nabiał, orzechy, nasiona oraz rośliny strączkowe. Przy wyborze tłuszczu powinniśmy wybierać te, które zawierają kwasy omega oraz witaminy, a do takich należy olej lniany, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Ponadto warto unikać smażenia, a przede wszystkim na głębokim oleju. Najlepiej gotować na parze lub w wodzie.
Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny jest ważny dla każdej grupy wiekowej, dlatego też niezależnie od tego ile mamy lat, powinniśmy dbać o dostarczenia odpowiedniego wysiłku fizycznego. Dzięki niemu podwyższymy „dobry” cholesterol typu HDL. Ponadto wysiłek fizyczny redukuje ilość tkanki tłuszczowej, reguluje odpowiednie ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy, wspiera pracę mięśnia sercowego, powoduje wzmożone wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Zdrowe odżywianie połączone z systematycznym ruchem zapewni sprawność i dobre wyniki badań!
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze