-
Pieczone jabłka
Składniki na 4 porcje: 4 duże jabłka (np. antonówki, renety), łyżka miodu, 2 łyżki posiekanych orzechów, kilka wiśni (bez pestek) z kompotu lub likieru
- Jabłka umyj, wytrzyj, wydrąż gniazda nasienne tak, aby nie uszkodzić skórki
- Orzechy wymieszaj z miodem; otrzymaną masą napełnij miejsca po gniazdach nasiennych (do połowy). Do każdego jabłka włóż po 2-3 wiśnie
- Polej jabłka resztą miodu z orzechami
- Piecz 20 minut w temperaturze 160°C.
Porcja 140 kcal
-
Pycha sprawa i ani grama cukru
- po 100 g suszonych śliwek, daktyli (bez pestek) i moreli
- 2-3 łyżki płynnego miodu
- po 2 dag startych migdałów, orzechów włoskich i laskowych lub wiórki kokosowe
Suszone owoce mielimy w maszynce. Powstałą masę mieszamy z miodem, tak by wszystko dobrze się skleiło. Z owocowej masy formujemy kulki i obtaczamy je w orzechach. Ja osobno obtaczam część w migdałach, część w laskowych i włoskich ale można wymieszać wszystkie orzechy.
-
Ja mam mały przepis dla wielbicielek kakao
125 g białego sera chudego mieszam z 2 łyżkami jogurtu naturalnego, łyżeczką słodziku, łyżeczką kakao i łyżką pokruszonych migdałów.Całość-230 kcal, baardzo sycące i proste w przygotowaniu
BTW Dziewczyny, wiecie ile można spozywać słodziku dziennie by nie przedobrzyć?Bo mi coś się zdaje, że za dużo go używam.
-
Hmm ... generalnie lepiej używać np. miodu albo syropu klonowego
niż sztucznych słodzików ... ale myślę że 3 tabletki dziennie nie zaszkodzą
-
Aaaa, to ja gruuubo przesadzam Czasem zjadam nawet 10 tabletek
Olenkaaa, a czym grozi spożywanie słodziku w takich "przemysłowych" ilościach?
-
Może to ci się przyda
Charakterystyka wybranych słodzików:
Aspartam
Blisko 200 razy słodszy od cukru, produkowany jest z amin kwasu L-asparaginowego i L-fenyloalaniny. Dopuszczony do użycia (w USA) od roku 1981. Ciepło powoduje utratę słodyczy, stąd nie można używać go do pieczenia.
Dla ludzi chcących ograniczyć spożycie cukru z powodów zdrowotnych - w przeciwieąstwie do innych środków słodzących nie pozostawia w ustach posmaku.
Niektóre informacje głoszą, że aspartam zwiększa poczucie głodu przez wysyłanie do mózgu sprzecznych sygnałów, chociaż inne bardziej poważne badania zaprzeczają temu. W rzeczywistości pewna ich liczba udowodniła, że osoby używające aspartam tracą więcej na wadze od osób używających innych słodzików. Spadek wagi powodowany jest zmniejszeniem ilości spożywanego cukru. Skoro cukier (szczególnie fruktoza) jest łatwo metabolizowany w tłuszcz, polecam unikanie cukru i gotowych przetworów, które go zawierają. Spożywanie aspartamu jest stosunkowo niebezpieczne dla ludzi cierpiących na fenyloketonurię, czyli niezdolność do metabolizowania fenyloalaniny (jednego z dwóch aminokwasów wchodzących w skład aspartamu). Produkty zawierające aspartam powinny mieć specjalne oznakowanie na etykietach. Uważa się, że aspartam powoduje bóle głowy, spadki nastroju i guzy mózgu. Czy jest to prawda? Badania nad skutkami ubocznymi trwają.
Sacharyna
Sacharyna jest blisko 700 razy słodsza od cukru, ale pozostawia w ustach posmak. Nie ulega metabolizmowi w organizmie. Średnio ludzie spożywają 50 mg sacharyny dziennie.
Sacharyna znajduje zastosowanie w diecie dla cukrzyków, gdy trzeba obniżyć ilość spożywanego cukru.
Od 1981 roku sacharyna znajduje się na liście FDA jako potencjalny związek kancerogenny. Oznacza to, że u niektórych osób może ona zwiększać ryzyko powstania nowotworów. Najbardziej podatni są palący mężczyźni. Ilość sacharyny, jaką można użyć do produktów jest (w USA) określona przez przepisy. Badania przeprowadzone na zwierzętach w 1996 roku wykazały, że sacharyna powoduje zmiany w aktywności enzymów biorących udział w formowaniu się tłuszczu. U szczurów karmionych sacharyną ilość tłuszczu wzrosła. Oczywiście potrzebna jest większa ilość badaą aby to potwierdzić. W Kanadzie używanie sacharyny jest zabronione.
Stevia
Jest to ziele pochodzące z Brazylii i Paragwaju. Zastępuje cukier i sztuczne słodziki. Można używać go do pieczenia.
Ponieważ jest to naturalne ziele, warto je wypróbować, szczególnie jeżeli nie ma się zaufania do sztucznych słodzików.
Z ziela tego otrzymuje się sztuczny słodzik nazywany stevioside, który można kupić w 10 krajach na świecie. Jest 300 razy słodszy od cukru, ale zdecydowanie zmienia smak potraw i pozostawia posmak.
Acesulfame-K
Zatwierdzony do spożycia w 1988 roku, słodzik jest 200 razy słodszy od cukru, jednakże posiada gorzkawy smaczek. Litera K w nazwie oznacza potas. Związek ten nie ulega metabolizmowi w organizmie. Można używać go do pieczenia i gotowania.
Słodzik ten był badany przez 15 lat i nie zanotowano żadnych skutków ubocznych.
Grupy konsumenckie zarzucają mu powstawanie nowotworów u zwierząt. Inne badania wydają się wskazywać, że może zwiększać wydzielanie insuliny. Jeżeli podobne objawy występują u ludzi, słodzik ten może okazać się niebezpieczny dla cukrzyków.
-
Olenkaaa, dziękuję
Od dziś ograniczam spozycie słodziku.
-
Polecam pyszność truskawkową
1 litr jogurtu naturalnego (np. 0%)
300-400 g truskawek
słodzik, cukier lub miód
2 łyżeczki żelatyny
Żelatyne rozpuścić, jogurt wymieszać ze zmiksowanymi truskawkami (można kilka wrzucić całych, albo zostawić do dekoracji). Rozpuszczoną żelatyne połączyć z jogurtem i truskawkami, dodać coś słodzącego, zostawić do zastygnięcia. Można też wylać to na biszkopy, wtedy kalorii więcej.
Nie podaję kalorii, bo zależą od rodzaju jogurtu i tego czym słodzimy
Smocznego
-
Kurcze,ja to chyba muszę zrobić gdzieś 1/4 tego,bo jakbym zrobiła całosć,to i całosć bym sama mogła zjeść
Ha,zaraz na działeczke po czeresienki
-
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki