Skąd się bierze otyłość brzuszna?
Występuje głównie u ludzi dorosłych, a jest konsekwencją niewłaściwego stylu życia - za dużo jemy, zbyt mało się ruszamy. I nie ma tu znaczenia rodzaj spożywanych pokarmów, lecz ich kaloryczność. Tak zwany „piwny brzuszek", często spotykany u panów, rośnie nie od piwa, jak zwykło się uważać, ale z przejadania — jest to nadmiar energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej okolic brzucha.
Lecz duże brzuszki rosną nie tylko panom?
Otyłość brzuszna częściej dotyczy mężczyzn, ale panie również - na ogół po czterdziestce „idą w brzuszek". Chociaż nie zawsze, zależy to od rodzaju sylwetki, której kształt uwarunkowań) jest rodzinnie. Długie nogi, krótki tułów wskazują na prawdopodobieństwo, iż tłuszcz będzie odkładał się właśnie w brzuchu.
Coraz częściej otyłość typu męskiego, czyli brzuszną, obserwuje się u dzieci i młodzieży - zwłaszcza u chłopców. Przyczyną tycia są złe nawyki żywieniowe. Dziewczęta natomiast, jeśli tyją, to raczej po kobiecemu - zaokrągla się cała sylwetka. A z powodu okresowo uwidaczniającego się niewielkiego brzuszka nie powinny się martwić. Najczęściej winne są tu słabo rozwinięte mięśnie brzucha, zaś produkty wzdymające powodują, że okresowe staje się on bardziej widoczny. Wówczas, zamiast walczyć z domniemaną otyłością, należałoby jedynie ćwiczeniami wzmocnić mięśnie.
Wspomniała pani, iż kobiety po czterdziestce „idą w brzuszek", z jakiego powodu?
W tym okresie w ich organizmach zmienia się układ hormonalny—zwiększa ilość hormonów męskich (androgenów), co sprzyja właśnie powstawaniu otyłości typu męskiego, czego efektem jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej nie tylko w okolicach brzucha, ale także na karku, ramionach i twarzy.
Dlaczego otyłość brzuszna jest bardziej niebezpieczna niż udowo--pośladkowa?
Znacznie częściej ma ona związek z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca i miażdżycą, w konsekwencji groźnymi dla życia zawałami oraz udarami, również z cukrzycą typu II.
Tkanka tłuszczowa odłożona w brzuchu nie jest bowiem statyczną wyściółką, ale wręcz narządem, który ciągle pracuje, gruczołem wytwarzającym enzymy oraz hormony, jednocześnie spełniającym rolę magazynu pewnych hormonów, chociażby estrogenów u kobiet. Jest to gruczoł nieustannie czynny, w którym zachodzą różnego rodzaju procesy metaboliczne, między innymi topi się tłuszcz, przez układ chłonny krążenia dostaje się do krwi, podwyższając w niej poziom trójglicerydów oraz cholesterolu.
W przypadku cukrzycy na skutki zdrowotne pracuje się dość długo, w zależności od genetyki - jedni 5 lat, inni nawet 20. I nie ma co szukać pocieszenia w tym, iż mimo pokaźnego brzucha, wyniki badań wykazują prawidłową zawartość cukru we krwi. Do czasu! Brzuszna tkanka tłuszczowa konkuruje z insuliną o punkty uchwytu w wątrobie i w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, że w organizmie jest za mało insuliny, aby mogła zutylizować glukozę z przyjmowanych posiłków.
Te zagrożenia dotyczą ludzi dorosłych. U młodzieży, ze względu na krótszy czas życia, raczej one nie występują, toteż odżywiając się racjonalnie oraz nie rezygnując z ruchu, młodzi mogą zawczasu zadbać, aby w życiu dorosłym nie dopuścić do rozwoju otyłości brzusznej.
A jak pozbyć się brzucha, gdy już go sobie zafundujemy?
Znacznie łatwiej iż otyłość udowo-pośladkowej. Wystarczy zastosować dietę 1200 kcal, a pięknie będzie się zmniejszał, szczególnie na początku kuracji. W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy w ten sposób możemy pozbyć się nawet 10 kg, niestety później zdarza się, że przez dłuższy czas waga ani drgnie – może to trwać nawet 3-4 miesiące i wtedy, aby skrócić czas oczekiwania na dalsze efekty, warto dodatkowo stosować ruch, chociażby dłuższe spacery.
Jeśli sami nie radzimy sobie z utrzymaniem diety, trzeba skorzystać z pomocy lekarza i za jego wiedzą wspomóc się preparatami hamującymi apetyt.
W otyłości brzusznej nie należy przyjmować leków dostępnych bez recepty - mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ niektóre z nich podnoszą poziom ciśnienia tętniczego, które u osób z brzuszkiem na ogół i tak bywa wysokie.
Nawet gdy sylwetka osiągnie satysfakcjonujące nas kształty, nie kończą się problemy, bo co zrobić z rozciągniętą skórą, która pozostała po utracie brzucha?
Wówczas pomóc mogą ćwiczenia, pływanie, zabiegi w gabinecie kosmetycznym, kremy oraz preparaty ujędrniające skórę. Czasami, aby zredukować duży „fartuszek" utworzony z rozciągniętej skóry, należałoby przeprowadzić korektę chirurgiczną. Jednak z tym trzeba poczekać do czasu, gdy zaprzestaniemy odchudzania, w przeciwnym bowiem przypadku może się utworzyć nowy„fartuszek", z którym nie wiadomo, co zrobić.
Rozmawiała Krystyna Sygnowska
Super Linia (maj 2007)
Zakładki