Dodano: 2016-11-03

Rola diety w profilaktyce raka jelita grubego Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2

Rak jelita grubego i odbytu jest na świecie trzecim wśród mężczyzn oraz drugim u kobiet najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym pod względem częstości występowania. Do czynników sprzyjających powstawaniu raka jelita grubego należą czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Te ostatnie są poniekąd zależne od nas i możemy je modyfikować. Można tu wymienić: choroby dietozależne takie jak cukrzyca, otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jak również niewłaściwy sposób żywienia. Przyjrzyjmy się bliżej naszej diecie, ponieważ może ona mieć istotne działanie ochronne. Według licznych badań odpowiednio skomponowana dieta pod względem jakościowym i ilościowym ma znaczący wpływ w profilaktyce nowotworu jelita grubego. Wyróżnia się szereg składników diety wykazujących działanie ochronne w kierunku rozwoju raka jelita grubego.

 

Rak jelita grubego – profilaktyka dzięki diecie

 

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) pełni różnorodne funkcje zdrowotne w organizmie człowieka. Pomimo iż nie jest związkiem chemioprewencyjnym, to jednak wykazuje działanie zmniejszające ryzyko nowotworu jelita grubego takie jak: zwiększenie masy stolca i skrócenie pasażu jelitowego, przez co błona śluzowa jelita grubego nie ma długiego kontaktu z substancjami rakotwórczymi, które są zawarte w masach kałowych. Ponadto błonnik obniża pH treści jelitowej i wpływa na mikroflorę jelitową. Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających konieczność wprowadzenia suplementacji błonnika w prewencji raka jelita grubego. Należy jednak zadbać o odpowiednią codzienną podaż błonnika w diecie w postaci pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw oraz owoców i starać się, aby wynosiła minimum 25 g na dobę dla zdrowej, dorosłej osoby.

Probiotyki

Definiowane są jako żywe mikroorganizmy, które po spożyciu wykazują korzystne działanie na organizm gospodarza. Wynika to głównie z zachowania odpowiedniej równowagi mikroflory jelitowej przez kultury probiotyczne. Działanie probiotyków może być także wspomagane przez prebiotyki (substancja stymulująca rozwój korzystnych mikroorganizmów). Na podstawie wielu badań stwierdza się, iż pro- i prebiotyki mogą mieć znaczenie w zapobieganiu nowotworu jelita grubego, m.in. mogą wpływać na ograniczenie wzrostu i przeżywalności komórek nowotworowych, jak również mogą wzmacniać układ immunologiczny. Bakterie probiotyczne znajdują się w takich środkach spożywczych jak fermentowane produkty mleczne, kiszone warzywa i owoce, kapusta kiszona i kiszonki spożywcze. Z kolei prebiotyki naturalnie możemy spotkać w produktach pochodzenia roślinnego, np. w czosnku, cykorii, karczochach, szparagach, cebuli, pszenicy, bananie, ziemniakach, porze czy pomidorze.

Wapń i witamina D

Według licznych badań wapń i witamina D wykazują działanie w kierunku zapobiegania rakowi jelita grubego. Witamina D ma zdolność do hamowania proliferacji, indukcji apoptozy, jak również regulacji różnicowania komórek. Z kolei wapń zarówno zapobiega karcinogennemu działaniu wtórnych kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym, jak i bezpośrednio oddziałuje na proces karcinogenezy poprzez hamowanie namnażania komórek nowotworowych. Najlepszym źródłem wapnia są mleko i produkty mleczne. Wapń możemy także znaleźć w rybach spożywanych wraz z ośćmi, produktach roślinnych – migdałach, orzechach, szpinaku, natce pietruszki, nasionach fasoli, słonecznika, kapuście, brokułach czy jajach. Natomiast witamina D występuje głównie w tłustych rybach morskich, w mniejszych ilościach w jajach lub margarynach w nią wzbogacanych. Witamina D może być również pozyskiwana dzięki ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

witamina d kontra rak jelita grubego

Selen

Selen jest istotnym składnikiem dla utrzymania zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego rola w profilaktyce raka jelita grubego polega na hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych na różnych etapach karcinogenezy.
Dodatkowo wykazuje działania immunomodulujące, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Jednocześnie stabilizuje DNA i hamuje procesy jego uszkadzania. Selen znajdziemy w orzechach, produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, mleku i jego przetworach, mięsie i jego przetworach, rybach oraz owocach morza.

Kwas foliowy

Kwas foliowy w organizmie człowieka jest niezbędny do utrzymania stabilności DNA. Niedobór tego składnika może naruszać prawidłową syntezę, transkrypcje i naprawę DNA oraz doprowadzić do wzrostu uszkodzeń DNA, prowadząc jednocześnie do rozwoju procesu karcinogenezy, a więc rozwoju nowotworu. Źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa, papryka, świeże owoce, nasiona roślin strączkowych, jaja oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Rak jelita grubego – zapobieganie

W prewencji raka jelita grubego ważną rolę odgrywają również takie składniki jak antocyjany i procyjanidyny – znajdziemy je w owocach o ciemnym zabarwieniu; fitoestrogeny – występują głównie w nasionach roślin strączkowych; izotiocyjaniany – głównym ich źródłem są warzywa kapustne; kurkumina – występująca w kłączu ostryżu długiego (zwanego potocznie kurkumą), galusan epigallokatechiny – znajdujący się w zielonej herbacie oraz resweratrol – czarne odmiany winogrona.

Czego unikać?

Poznaliśmy składniki diety, które mogą w znaczący sposób zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. Należy jednak pamiętać również o substancjach rakotwórczych zawartych w różnych produktach, których trzeba się wystrzegać.

Zalicza się do nich:

  • produkty i potrawy zawierające duże ilości tłuszczów zwierzęcych;
  • produkty wędzone;
  • produkty wysokoprzetworzone (zawierające m.in. konserwanty, dodatki chemiczne);
  • produkty o dużej zawartości soli;
  • produkty mocno wysmażone;
  • produkty grillowane nad otwartym ogniem.

Magdalena Traczyk, dietetyk

Bibliografia
Olejnik A., Tomczyk J., Kowalska K. i wsp., Rola naturalnych składników diety w chemioprewencji nowotworów jelita grubego, „Postępy Hig. Med. Dosw.”, 2010,  64, 175–187.
Siepsiak M., Połom A., Adrych K., Profilaktyka raka jelita grubego, „Farm. Współ.” 2015, 8, 1–5.
Mojka K., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje, „Probl. Hig. Epidemiol.” 2014, 95 (3), 541–549.
Styś P., Dieta antynowotworowa + Lista Top 10 produktów w walce z rakiem, http://cojesc.net/dieta-przeciwnowotworowa, 19.10.2016.
Suplementy na raka. Witaminy i składniki mineralne w onkologii. Fakty i mity, http://www.zwrotnikraka.pl/suplementy-na-raka-w-onkologii, 19.10.2016.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane