Cellulit (nazwa medyczna to lipodystrofia) to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej.
Cellulit to przypadłość, która pokazuje nam, że powinniśmy zmienić nie tylko dietę, ale również styl życia. Bowiem cellulit świadczy o poważnych problemach, które są efektem wielu lat zaniedbania.
Do najważniejszych przyczyn powstawania cellulitu należą:
1. brak ruchu,
2. nieprawidłowe odżywianie,
3. zaburzenia gospodarki hormonalnej,
4. nieprawidłowości związane z przemianą materii,
5. predyspozycja genetyczna.
Spośród czynników wywołujących cellulit są takie, na które możemy bezpośrednio wpłynąć. Należy o tym pamiętać, bowiem cellulit to nie tylko problem kosmetyczny, ale tak duże zmiany w tkance łącznej i tłuszczowej, mogą być objawem wielu różnych chorób.
Główną przyczyną cellulitu, której możemy się przeciwstawiać jest brak ruchu. Wywołuje on wiele negatywnych zjawisk, m.in.:
pogorszenie ukrwienia ciała, a co za tym idzie mniejsze zdolności wydalania toksycznych produktów przemiany materii, które odkładają się w postaci grudek.
odkładanie się tłuszczu i zbędnych produktów przemiany materii, gdyż ruch pobudza przemiany tłuszczowe,
osłabienie mięśni, co powoduje mniejsze zużycie energetyczne.
W walce z cellulitem szczególnie korzystne są ćwiczenia aerobowe, np. jogging, jazda na rowerze, aerobik. Pamiętajmy, że trening przeciwcellulitowy musi trwać przynajmniej 30 min, gdyż tkankę tłuszczową zaczynamy spalać dopiero po 20 minutach wysiłku.
Druga ważną przyczyną cellulitu jest nieprawidłowe odżywianie. Należy szczególnie unikać produktów wysoko przetworzonych, gdyż nie dostarczają one nam prawidłowych proporcji składników pokarmowych, jak również zawierają związki, które są dla organizmu szkodliwe (konserwanty, syntetyczne barwniki i aromaty). Takie trujące związki najczęściej odkładają się w komórkach tłuszczowych, co powoduje nierówności na powierzchni skóry. W diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, chudego mięsa i ryb.
Oprócz prawidłowej diety i zwiększenia aktywności fizycznej leczenie cellulitu możemy wspomagać innymi środkami, którymi są m. in. :
preparaty antycellulitowe powodują lepsze ukrwienie tkanek, pobudzają mikrocyrkulację oraz pomagają usunąć toksyny. Najlepsze efekty dają te preparaty, które zawierają kofeinę.
masaże wykonywane szorstką gąbką oraz masaże klasyczne- pobudzają krwiobieg i pomagają rozbić tkankę tłuszczową,
specjalistyczne zabiegi antycellulitowe, które są wykonywane w gabinetach kosmetycznych bądź w gabinetach medycyny estetycznej.
Na co dzień unikaj także:
obcisłych ubrań- gdyż utrudniają one mikrocyrkulację krwi,
zakładania nogi na nogę- utrudnione krążenie,
butów na bardzo wysokim obcasie,
soli w nadmiernej ilości- zatrzymuje wodę w organizmie.
Cellulit wyleczyć jest bardzo trudno, szczególnie jego zaawansowanej formy. Tylko kompleksowe działanie, które niejednokrotnie wiąże się ze zmianą stylu życia, może przynieść rezultaty. Pojedyncze kroki w walce z cellulitem nie dają żadnych efektów. Tak, więc posmarowanie ciała preparatem antycellulitowym nie przyniesie efektu bez ćwiczeń, gdyż rozbity tłuszcz nie jest spalany i nadal odkłada się w tkankach. Jeżeli nie oczyścimy organizmu z toksyn specjalną dietą, one nadal będą się odkładać w komórkach tłuszczowych. Nie należy wierzyć w cuda, tylko cierpliwe i systematyczne działania mogą przynieść efekt.
Zakładki